Chiński kapitał płynie w stronę dolara osłabiając pozycję walut EM i złotego. Dziś PMI dla przemysłu EZ i USA oraz seria wypowiedzi polityków z FED.

 (poniedziałek, 24-10, 8:00)
Rynki bazowe - Coraz ostrzejsze wypowiedzi polityków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, a także rosnąca przewaga Hilary Clinton w wyścigu do Białego Domu umacniają przekonanie  uczestników rynków finansowych o nieuchronności tegorocznej podwyżki stóp procentowych za oceanem. Po środowej jastrzębiej wypowiedzi wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudley'a, w piątek w podobnym tonie zabrał głos prezes oddziału FED w San Francisco John Williams. Perspektywa bliskiego wzrostu oprocentowania amerykańskiej waluty wciąż zwiększa jej atrakcyjność inwestycyjną. W piątek wartość dolara znów wzrosła wobec większości walut G10 oraz walut rynków wschodzących. Rynek EUR/USD zanotował w tym dniu najniższy poziom od 10 marca br. (min. 1,0859 o g. 19:40). Spadkowy trend tego kursu wspiera rosnący popyt na zieloną walutę wśród chińczyków, który wymusza przewalutowanie chińskich rezerw walutowych na rynkach globalnych. Przecenie oparł się za to jen (USD/JPY min.: 103,52 o g. 15:30), gdyż popyt na niego zwiększył się w związku z trzęsieniem ziemi w prefekturze Tottori, w zachodniej Japonii. Zdaniem analityków zakupy jena są naturalną reakcją inwestorów, ponieważ w takich sytuacjach Japończycy zwykle sprowadzają do kraju kapitał ulokowany w zagranicznych inwestycjach. 
Rynek PLN - Nastroje na rynkach wschodzących kształtowały wydarzenia wokół chińskiego juana i sytuacja na rynku naftowym. W piątek w związku z rosnącym popytem na dolara, kurs USD/CNY na rynku wewnętrznym Państwa Środka wzrósł do najwyższego poziomu od 2010 roku, po tym jak chiński bank centralny podniósł swój kurs referencyjny do poziomu 6,7500. Niepewność i zmienne emocje towarzyszyły piątkowym notowaniom cen ropy. In plus oddziaływała na nie kolejna deklaracja podjęcia współpracy z OPEC złożona przez rosyjskiego ministra ds. energii. Natomiast in minus wpływał na ceny paliw drożejący dolar i informacja firmy Baker Hughes o kolejnym (17 z rzędu) wzroście liczby czynnych odwiertów ropy w USA. Wśród ofiar przeceny na rynkach walut rynków wschodzących znalazł się także złoty. O ile kurs EUR/PLN pozostawał na wysokim poziomie w przedziale od 4,3218 do 4,3332, to rynek USD/PLN rósł stopniowo w ślad za globalną aprecjacją amerykańskiej waluty pokonując punkt oporu 3,9800 (max.: 3,9873 dziś o g. 3:40). Najbardziej spektakularny wzrost na rynku PLN zanotował w piątek kurs CHF/PLN, który przekroczył w tym dniu psychologiczną barierę 4,00 (max.: 4,4083 o g. 22:00).
Przed nami - dziś duże zainteresowanie budzi wstępny wynik indeksu PMI dla sektora przemysłu w USA (o g. 15:45). Nie bez znaczenia dla przebiegu dzisiejszej sesji będą także publiczne wystąpienia przedstawicieli Federalnego Komitetu ds Operacji Otwartego Rynku: wiceprezesa FED, Williama Dudley'a (o g. 15:00), prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda (o g. 15:05), prezesa oddziału FED w Chicago, Charlesa Evansa (o g. 19:30) oraz członka zarządu FED, Jeremego Powella (o g. 20:00). Szczególnie ciekawie zapowiadają się wystąpienia Bullarda i Powella, którzy w niedawnych wypowiedziach nt. amerykańskich stóp procentowych wyrażali dość neutralne poglądy. Dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej oraz ew. jastrzębie sygnały ze strony polityków FED będą zachęcać inwestorów do dalszych zakupów dolara (EUR/USD wsparcie: 1,0850) kosztem walut rynków wschodzących (opór EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN:4,0000). Ewentualną realizację zysków będą ograniczały punkty oporu EUR/USD: 1,0900; 1,0950 oraz punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9500. Najważniejszym wydarzeniem nowego tygodnia będzie publikacja wyniku PKB USA w trzecim kwartale br. Według specjalistów z Bank of America Merrill Lynch obecny rajd dolara ma dalszą przestrzeń do kontynuacji. W ich opinii istnieje szansa na jeszcze jedną lub dwie fale umocnienia zielonej waluty przed końcem roku. Taki scenariusz jest możliwy przy założeniu braku zawirowań związanych z wyborami w USA, podwyżki stóp procentowych FED w grudniu oraz wydłużenia programu QE przez ECB.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.