Protokół FED, wzrost wydobycia ropy i spadek chińskiego eksportu pogarszają klimat wokół rynków EM i złotego.

(czwartek, 13-10, 8:00)
Rynki bazowe - W środę najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dnia i całego tygodnia była publikacja protokołu z wrześniowego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC). Treść protokołu niewiele zmieniła w rynkowym układzie sił, gdyż zgodnie z oczekiwaniami przebieg wrześniowych obrad wskazuje, że druga podwyżka stóp funduszy federalnych jest bliska i nieuchronna. Jak się okazało, zdaniem większości członków Komitetu zbyt długie zwlekanie z kolejnym krokiem zaostrzającym amerykańską politykę pieniężną może spowodować recesję w gospodarce Stanów Zjednoczonych. Wysokie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych FED w grudniu br. (65-70%) potwierdził pośrednio także William Dudley (wiceprzewodniczący FOMC), który zauważył wczoraj, że wysokie oczekiwania inflacyjne w USA sprzyjają jej stopniowemu wzrostowi w stronę celu Rezerwy Federalnej. Reakcją inwestorów na te informacje był dalszy spadek kursu EUR/USD, który dziś (o g. 3:00) zameldował się na poziomie 1,1001, najniższym od 27 lipca br. Wartość euro dodatkowo podkopał wczorajszy komunikat amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd o kolejnej karze nałożonej na Deutsche Bank (9,5 mln USD). Wysokie emocje towarzyszą notowaniom funta. Poziom adrenaliny inwestorów podniosła wczoraj brytyjska premier Theresa May, która podczas debaty w Izbie Gmin oświadczyła, że w trakcie negocjacji z Unią Europejską ws. Brexitu jednym z najważniejszych priorytetów jej rządu będzie pozostawienie jak największego dostępu Zjednoczonego Królestwa do wspólnego rynku europejskiego. Ostatecznie wśród inwestorów przeważyły jednak obawy przed niepewnym wynikiem rokowań i rosnąca atrakcyjność dolara, które doprowadziły do spadku kursu GBP/USD do wartości 1,2155 (dziś o g. 8:00). 
Rynek PLN - Globalna gra "na dolara" nie sprzyja notowaniom walut rynków wschodzących oraz złotego. Taką prawidłowość obrazuje kurs USD/PLN, który wzrósł wczoraj kolejny dzień z rzędu z minimalnej wartości 3,8701 (o g. 9:45) do pułapu 3,9138 ( o g. 17:30), najwyższego poziomu od 5 września br. Apetyt na ryzyko EM ograniczył również spadek cen ropy (Brent: -1,64% do 51,66 USD/bbl, Crude: -1,61% do 50,05 USD/bbl) spowodowany informacją nt. rekordowego poziomu wydobycia w krajach OPEC we wrześniu. W rezultacie złoty poniósł także straty w stosunku do innych walut bazowych. Kurs EUR/PLN, który jeszcze wczoraj podczas otwarcia rynku w Londynie znajdował się na poziomie 4,2843 PLN, popołudniu dotarł do maksymalnego pułapu 4,3101 (o g. 17:45). 
Przed nami - Dziś rano poznaliśmy już dane na temat bilansu handlu zagranicznego Chin, które okazały się znacznie gorsze w stosunku do oczekiwań analityków (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dużym negatywnym zaskoczeniem okazała się informacja o 10% spadku eksportu w ujęciu rocznym, co podminowuje nastroje na rynkach wschodzących. W dalszej części dnia opublikowane zostaną także cotygodniowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych z USA (g. 14:30). Ze względu na korelację walut EM z sytuacją na rynku paliw warto zwrócić również uwagę na cotygodniową zmianę zapasów ropy i benzyny z USA (o g. 17:00). Barierami ew. dalszego osłabienia złotego są obecnie EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,9300, a jego umocnienie będą hamować punkty wsparcia odpowiednio: 4,2559 i 3,8500. Natomiast na rynku EUR/USD zakres wahań limitują obecnie: 1,1000 (wsparcie) oraz 1,1100 (opór).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.