Złoty traci, a dolar zyskuje dzięki dobrym wynikom amerykańskiej sprzedaży detalicznej. Dziś dane nt. produkcji przemysłowej w USA.

(poniedziałek, 17-10, 8:00)
Rynki bazowe - Piątkowa sesja przyniosła kontynuację dobrej passy dolara spowodowanej wzmocnieniem oczekiwań inwestorów na tegoroczną podwyżkę stóp funduszy federalnych. Taką tezę potwierdziły kolejne dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej, które tym razem dotyczyły sprzedaży detalicznej oraz inflacji cen producentów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Rosnące szanse na podwyższenie oprocentowania dolara zwiększyły jego atrakcyjność inwestycyjną, przez co kurs EUR/USD podążał w dół ustanawiając swój siedmiomiesięczny rekord (min.: 1,0964 dziś o g. 2:45). Zieloną walutę wspierała także piątkowa wypowiedź członka FOMC Erica Rosengrena, który stwierdził, że gospodarka amerykańska jest bliska osiągnięcia stanu pełnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2% co uzasadnia aktualną wycenę rynkową grudniowej podwyżki stóp procentowych FED (70%). Prodolarowego układu sił nie zmieniła nawet prezes Banku Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która na konferencji zorganizowanej przez Oddział FED w Bostonie postawiła tezę, że prowadzenie przez FED polityki niskich stóp procentowych mimo rosnącej inflacji może pozwolić na  odwrócenie obecnej przewagi podaży nad popytem, charakterystycznej dla gospodarki amerykańskiej po ostatnim kryzysie ekonomicznym. Choć gołębi ton jej wystąpienia stawiał pod znakiem zapytania spodziewane przez rynek podniesienie stóp funduszy federalnych jeszcze w tym roku, inwestorzy w większości zignorowali jej wypowiedź traktując ją jako wywód akademicki. W tym przekonaniu utwierdził ich jeszcze jej zastępca William Dudley (wiceprzewodniczący FOMC), który w wieczornej wypowiedzi dla Dow Jones uznał podwyżkę stóp w grudniu br. za zasadną. 
Rynek PLN - Kolejny odpływ kapitału za ocean pociągnął za sobą wyhamowanie trendu wzrostowego ropy i przecenę walut rynków wschodzących. Wśród największych przegranych znalazł się polski złoty. Kurs EUR/PLN wzrósł powyżej psychologicznej bariery 4,3000 osiągając w najwyższym punkcie pułap 4,3190 (dziś o g. 8:45).  Jeszcze bardziej spektakularny skok notowań miał miejsce na rynku USD/PLN, gdzie w wyniku kumulacji przeceny złotego i globalnej aprecjacji dolara kurs poszybował w górę o ponad 4 grosze (do max.: 3,9312 dziś o g. 8:45). 
Przed nami - Dziś interesujące będą dane nt. produkcji przemysłowej z USA (o g. 15:15), które wg. prognoz mogą potwierdzić dobą kondycję największej gospodarki świata. W dalszej części tygodnia na uwagę zasługują także kolejne wyniki zza oceanu dot. inflacji cen towarów i usług konsumpcyjnych (wtorek) oraz informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące pozwoleń na budowę domów, rozpoczętych budów domów (środa) i sprzedaży domów na rynku wtórnym (czwartek). Choć wynik wyborów prezydenckich w USA przechylił się w ostatnich dniach mocno w stronę Hilary Clinton, jej trzecie starcie z Donaldem Trumpem w debacie telewizyjnej z pewnością przyciągnie w środę duże zainteresowanie uczestników globalnych rynków finansowych. Mimo dużej koncentracji ważnych informacji zza oceanu jednym z najważniejszych wydarzeń ekonomicznych nowego tygodnia będzie również posiedzenie Rady Prezesów ECB (środa-czwartek). To spotkanie może przynieść odpowiedź na pytanie zadawane coraz częściej przez analityków i inwestorów nt. losu europejskiego programu QE kończącego się w marcu 2017 roku. Reakcję rynku EUR/USD na te wydarzenia limitują obecnie najbliższe punkty wsparcia: 1,0970; 1,0955 i punkty oporu 1,1070; 1,1100. W kontekście dynamicznych wahań wartości funta na uwagę zasługują także najnowsze dane z Wielkiej Brytanii dotyczące m. in. inflacji CPI i PPI (wtorek) oraz sprzedaży detalicznej (czwartek). Wśród najnowszych danych z Polski największe znaczenie będą miały wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (środa). Ograniczeniem zmian na rynku złotego będą EUR/PLN wsparcie: 4,2700, opór: 4,3300; USD/PLN wsparcie: 3,8700, opór: 3,9300.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.