Zaskakujący wzrost inflacji w Chinach i drożejąca ropa wspierają złotego. Dziś fokus na sprzedaż detaliczną w USA.

(piątek, 14-10, 8:00)
Rynki bazowe - W czwartek dość niespodziewanie w centrum zainteresowania inwestorów i ekonomistów znalazły się zaskakujące dane nt. handlu zagranicznego Chin. Największe zaniepokojenie obserwatorów wywołał spadek chińskiego eksportu, który w porównaniu do wyników sprzed roku okazał się niższy o 10% w dolarach i o 5,6% w juanach. Złe informacje z Państwa Środka wzbudziły obawy inwestorów przed negatywną reakcją Banku Rezerwy Federalnej i opóźnieniem procesu normalizacji amerykańskich stóp procentowych. Rosnące dotychczas prawdopodobieństwo podwyżki stóp FED w grudniu br. nakręcało popyt na dolara, dlatego wczorajsze dane z Chin spowodowały zahamowanie procesu globalnego umocnienia amerykańskiej waluty. Uruchomiona w ten sposób realizacja zysków doprowadziła do wzrostu kursu EUR/USD z min. wartości 1,0985 (o g. 10:10) do max. pułapu 1,1060 (o g. 23:00). Wzrost ryzyka inwestycyjnego sprawił, że w cenie znalazły się bezpieczne waluty, za które uchodzą japoński jen (USD/JPY min. 103,33 o g. 16:50) i szwajcarski frank (USD/CHF min. 0,9856 dziś o g. 3:20). Przed większą przeceną uchroniły dolara dobre wyniki z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Cotygodniowa informacja o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych ponownie zaskoczyła inwestorów in plus osiągając najniższy wynik od listopada 1973 roku. Co ciekawe był to 84 tydzień z rzędu, kiedy dane  Departamentu Pracy USA znalazły się poniżej granicy 300 tys, która jest postrzegana jako wyznacznik dobrej sytuacji na rynku pracy. Jest to najdłuższa taka seria od początku lat siedemdziesiątych. Duże znaczenie informacji nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wynika z jej wyprzedzającego charakteru, przez co stanowi doskonałe narzędzie do oceny koniunktury gospodarczej. 
Rynek PLN - Spadek zainteresowania zieloną walutą, jak również korekta wzrostowa na rynku paliw (Brent: +0,62% do 51,98 USD/bbl; Crude: +0,96% do 50,53 USD/bbl), spowodowana wzrostem chińskiego importu oraz spadkiem zapasów benzyny i destylatów w USA, wsparły notowania większości rynków wschodzących, w tym złotego. Po porannym testowaniu barier 4,3150 na rynku EUR/PLN oraz 3,9200 USD/PLN w kolejnych godzinach oba kursy spadły odpowiednio do minimalnego poziomu 4,2876 (o g. 17:30) i 3,8821 (o g. 19:50). Negatywnym wyjątkiem wśród walut EM była turecka lira, której wartość w relacji do dolara spadła do najniższego poziomu w historii pod wpływem dalszego wzrostu ryzyka politycznego w Turcji.
Przed nami -  Dziś w nocy uspokajające informacje nadeszły z Chin, gdzie we wrześniu nastąpił niespodziewany skok inflacji CPI, a ceny producentów wzrosły po raz pierwszy od ponad 4 lat (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). W dalszej części dnia największy wpływ na rozwój sytuacji na rynku walutowym będą mieć wydarzenia ekonomiczne za oceanem. Szczególnie ciekawie zapowiada się publikacja wyników sprzedaży detalicznej w USA (o g. 14:30) oraz wystąpienia przedstawicieli Rezerwy Federalnej: Erica Rosengrena, szefa FED z Bostonu (o g. 14:20) oraz samej prezes FED, Janet Yellen (o g. 19:30). Dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej oraz jastrzębie sygnały od decydentów z FED będą zachęcać inwestorów do dalszych zakupów dolara (EUR/USD wsparcie: 1,1000; opór EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 3,9200). Zanim to jednak nastąpi zbliżające się wydarzenia za oceanem będą pokusą do kolejnej realizacji dolarowych zysków (EUR/USD opór: 1,1070). Z kolei dobre wiadomości z Chin i spadek popytu na amerykańską walutę mogą pomóc złotemu w odzyskaniu sił (wsparcie EUR/PLN: 4,2559, USD/PLN: 3,8700).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.