Spadek szans wyborczych Trumpa zmniejsza presję na rynki wschodzące i złotego. Dziś ważne wystąpienie prezesa BoE.

(wtorek, 25-10, 8:00)
Rynki bazowe - Wysoka wartość dolara oraz wzrost aktywności w niemieckim przemyśle do najwyższego poziomu od blisko 3 lat zachęciły inwestorów z rynku EUR/USD do realizacji zysków. W rezultacie kurs euro w stosunku do dolara stopniowo dryfował w górę zbliżając się do bariery 1,0900 (max. 1,0899 o g. 13:20). W sukurs amerykańskiej walucie przyszły kolejne rewelacyjne wyniki makroekonomiczne zza oceanu. Wstępna wartość indeksu PMI dla przemysłu w USA osiągnęła w październiku najwyższą wartość w tym roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dolarowi pomogła także wczorajsza wypowiedź prezesa oddziału FED z St. Louis Jamesa Bullarda, który zakomunikował, że do końca roku będzie potrzebna jedna podwyżka amerykańskich stóp procentowych. Prodolarowe informacje spowodowały stabilizację kursu EUR/USD w przedziale konsolidacji, który wyznaczały punkty wsparcia 1,0850 i oporu 1,0900. Ich efektem był także wzrost notowań dolara wobec japońskiego jena (USD/JPY max.: 104,49 dziś o g. 4:50, tj. najwyżej od 13-10). 
Rynek PLN - Przegrupowanie pozycji w koszyku G10 oraz spadek szans wyborczych protekcjonistycznie nastawionego Donalda Trumpa sprzyjały lokowaniu kapitału na rynkach wschodzących. Swoją szansę wykorzystał również złoty. W najniższym punkcie kurs EUR/PLN osiągnął wartość 4,3108  (o g. 16:00), zaś kurs USD/PLN spadł do poziomu 3,9589 (o g. 15:40).  Nastrojów wokół EM nie zdołały popsuć negatywne doniesienia z rynku ropy (Brent: -0,92% do 51,43 USD/bbl; Crude: -0,96% do 50,49 USD/bbl), której ceny topniały w reakcji na wypowiedź irackiego ministra ds. energii. Jabar Ali al-Luaibi stwierdził wczoraj, że jego kraj powinien być wyłączony przez kraje z OPEC z porozumienia ws. zamrożenia poziomu wydobycia ponieważ potrzebuje pieniędzy na walkę z bojownikami ISIS.
Przed nami - Spośród wielu nowych danych makroekonomicznych, dziś warto zwrócić uwagę na publikację wyniku indeksu Instytutu Ifo (o g. 10:00), który informuje o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców. Natomiast popołudniu poznamy kolejne dane makro z gospodarki amerykańskiej, wśród których najważniejszy będzie indeks zaufania konsumentów - Conference Board (o g. 16:00). Według wielu analityków w najbliższych dniach zmienność na rynku EUR/USD może być ograniczona przez oczekiwania na piątkową publikację wyniku PKB USA w trzecim kwartale. Analiza techniczna kursu EUR/USD pokazuje najbliższe punkty wsparcia: 1,0850, 1,0800 oraz punkty oporu: 1,0900, 1,0950. Na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN : 4,3000, USD/PLN: 3,9500 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,3400, 4,0000. Ciekawie zapowiada się dzisiejsze popołudnie na rynku funta brytyjskiego. Dziś o godzinie 16:30 przed Komisją ds. Ekonomicznych Izby Lordów wystąpi prezes BoE Mark Carney, który przedstawi ocenę konsekwencji Brexitu przygotowaną przez Bank Anglii.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.