Najniższa od 43 lat liczba wniosków o zasiłek w USA zwiększa popyt na dolara i optymizm inwestorów ws. dzisiejszego wyniku NFP. GBP/PLN najtańszy od 5 lat.

(piątek, 07-10, 8:00)
Wczorajsza informacja o najniższej od 43 lat liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych rozbudziła oczekiwania inwestorów na wysoki wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym (NFP) we wrześniu. Dobre wyniki z rynku pracy za oceanem są jednym z ostatnich brakujących argumentów za podwyżką stóp procentowych Banku Rezerwy Federalnej do końca roku. W zeszłym tygodniu po ogłoszeniu najwyższego od 12 miesięcy wyniku rocznej inflacji PCE core upadł inny ważny kontrargument wspierający przeciwników podwyżki stóp funduszy federalnych. Rosnące przekonanie inwestorów o nieuchronności zaostrzenia polityki pieniężnej w USA spowodowało wzrost globalnego apetytu na dolara. Jednocześnie po wczorajszej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia ECB i wypowiedzi wiceprezesa Vítor'a Constancio stopniały obawy przed redukcją europejskiego programu QE, a wraz z nimi spadła atrakcyjność euro. Potwierdzenie rozbieżności kierunków polityki monetarnej Banku Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego spowodowało m.in. wzrost różnicy pomiędzy rentownością amerykańskich i niemieckich dwuletnich obligacji skarbowych do wartości największej od 10 lat (1,51%). Rozszerzaniu spreadów na rynkach długu towarzyszy spadek kursu EUR/USD. W najniższym punkcie dzisiejszej sesji azjatyckiej wartość euro obniżyła się do poziomu 1,1113 USD (o g. 5:50), nienotowanego od 9 sierpnia. Prodolarowe nastroje na świecie sprzyjały pogłębieniu strat jena (USD/JPY max:. 104,10 o g. 21:10; najwyżej od miesiąca) oraz funta (GBP/USD min.: 1,2025 dziś o g. 1,00; najniżej od 31 lat). Szterling w dalszym ciągu pozostaje pod presją obaw przed twardym lądowaniem gospodarki brytyjskiej po możliwym bezlitosnym rozwodzie Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską. 
Zmiana układu sił w głównym koszyku walutowym dyktuje zmiany na rynku PLN. Kurs USD/PLN podąża za globalną aprecjacją dolara, przez co wzrósł dziś rano do maksymalnego pułapu 3,8523 (dziś o g. 5:20). Dementi Constancio z ECB ws. braku redukcji programu QE oraz psychologiczna bariera dolara na poziomie 3,8500 spychają rynek EUR/PLN coraz bardziej w dół. Od wczoraj wartość wspólnej waluty spadła z max. 4,3032 (o g. 9:05) do min. 4,2722 (dziś rano o g. 8:40). Największym przegranym na rynku PLN jest jednak funt, który w wyniku globalnej wyprzedaży dziś nad ranem zanurkował w stosunku do złotego do rekordowo niskiego poziomu (min. 4,4491 dziś o g. 1:00), nienotowanego od 5 lat.  
Najważniejszą publikacją dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie wrześniowy raport Departamentu Pracy USA (o g.14:30) zawierający m.in. informacje na temat zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) oraz stopy bezrobocia. Uśredniona prognoza rynkowa zakłada wzrost NFP z 151 tys. w sierpniu do 175 tys. we wrześniu oraz utrzymanie amerykańskiej stopy bezrobocia na niezmienionym poziomie 4,9%. Jednymi z największych pesymistów są ekonomiści Bank of America, którzy spodziewają się spadku zatrudnienia w sektorze pozarolniczym do 140 tys. W tym zaskakującym scenariuszu dolar jest skazany na globalną przecenę. Najbliższe punkty oporu dla rynku EUR/USD to 1,1190, 1,1255. Można liczyć, że część uwolnionego w ten sposób kapitału trafiłaby również na rynek PLN (punkty wsparcia dla EUR/PLN: 4,2700, a dla USD/PLN 3,8080). Z kolei wynik NFP nie gorszy od konsensusu rynkowego zwiększy szansę na bliskie podniesienie oprocentowania dolara zachęcając do jego kupna (najbliższe punkty wsparcia dla EUR/USD: 1,1100, 1,1080) kosztem walut rynków wschodzących i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3150, USD/PLN: 3,8570).

Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.