Złe i dobre dane z USA równoważą rynek i zwiększają niepewność przed jutrzejszą arcyważną publikacją NFP. Dziś protokół ECB.

(czwartek, 06-10, 08:00)
W środę na pierwszym planie wydarzeń na rynkach finansowych znalazły się informacje ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Największe zainteresowanie inwestorów budził Raport ADP z amerykańskiego rynku pracy. Spadek dynamiki wzrostu zatrudnienia w sektorze prywatnym we wrześniu rozczarował i był najniższy od kwietnia br., przerywając w ten sposób serię dobrych wiadomości z gospodarki USA. Czarne chmury zbierające się nad dolarem zostały jednak bardzo szybko rozwiane przez rewelacyjny wynik wyprzedzającego wskaźnika ISM dla amerykańskiego sektora usług (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), który osiągnął najwyższą wartość od listopada ubiegłego roku. In plus zaskoczyły także wyniki zamówień. W rezultacie, mimo wysokiej rangi wczorajszych publikacji, równoważące się dobre i złe informacje niewiele wniosły do rynkowej układanki, przez co kurs EUR/USD pozostawał zamknięty w dość wąskim przedziale wahań od max. 1,1234 (o g. 11:30) do min. 1,1189 (o g. 16:20).      
Choć wczoraj miało miejsce posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej sytuację na rynku PLN definiowały wydarzenia na rynku globalnym. ECB oficjalnie zdementował wczoraj plotki o zamiarze redukcji programu QE, a RPP zgodnie z oczekiwaniami pozostawiła stopy NBP bez zmian, stąd złoty, podobnie jak większość walut rynków wschodzących, podążał w tym dniu za rosnącym rynkiem naftowym. Wzrost cen ropy (Brent:+0,57 % do 51,61 USD/bbl; Crude:+1,06 % do 49,72 USD/bbl) stymulowany najpierw przez prognozy API, a następnie informacje EIA nt. kolejnego spadku amerykańskich zapasów surowca pozwolił polskiej walucie zniwelować część strat z ostatnich dni. Kurs EUR/PLN, który o godzinie 8:00 osiągnął pułap 4,3078  zdołał spaść do minimalnej wartości 4,2904 (o g. 16:15). Z kolei rynek USD/PLN wystartował wczoraj rano z poziomu 3,8413, by o godzinie 13:40 dotrzeć do minimalnej wartości 3,8259. Aprecjację polskiej waluty hamowały najnowsze prognozy Banku Światowego, który obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 roku z 3,7% do 3,2%. Podaż złotego zwiększa zbliżająca się publikacja nowych danych z amerykańskiego rynku pracy.
W kontekście ostatnich doniesień agencji Bloomberg nt. możliwego zmniejszenia programu skupu aktywów w Eurolandzie ważnym wydarzeniem ekonomicznym będzie dziś publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia EBC (o g. 13:30), w którym inwestorzy będą doszukiwać się wskazówek dotyczących dalszych zamierzeń banku ws. polityki luzowania ilościowego (QE). Wśród pozostałych wiadomości makroekonomicznych zaplanowanych na dzień dzisiejszy uwagę inwestorów przyciągać będzie cotygodniowa informacja nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA (14:30), która nabiera większego niż zwykle znaczenia w kontekście piątkowej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. Oczekiwanie na jutrzejsze arcyważne dane dotyczące zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) we wrześniu będzie powodować ograniczenie aktywności inwestorów i domykanie pozycji. Do tego czasu zmiany kursu EUR/USD będą ograniczały bariery techniczne: 1,1150 oraz 1,1255. Natomiast na rynku PLN zakres wahań limitują obecnie punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2770, USD/PLN: 3,8080 oraz punkty oporu odpowiednio: 4,3150 i 3,8570.  Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2986, USD/PLN 3,8470, EUR/USD 1,1191, GBP/PLN 4,8801. 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.