Powrót Trumpa i widmo fiaska rozmów ws. redukcji wydobycia ropy powodują globalny wzrost ryzyka inwestycyjnego. Dziś PKB Wielkiej Brytanii i zamówienia w USA.

(czwartek, 27-10, 8:00)
Rynki bazowe - Powszechne przekonanie o przesądzonym zwycięstwie Hilary Clinton w wyścigu do Białego Domu okazało się przedwczesne. Najnowszy sondaż opublikowany wczoraj rano przez agencję Bloomberga wskazał na przewagę zwolenników Donalda Trumpa na Florydzie, a więc w jednym z tych stanów, które zwykle decydują o wyniku całego głosowania. Poranny wzrost niepewności inwestorów w sprawie rezultatu listopadowych wyborów w USA spowodował korektę wzrostową kursu EUR/USD (max. 1,0947 o g. 15:30) oraz spadek wartości meksykańskiego peso (USD/MXN: +1,11%). Na dolara negatywnie wpływa także historyczna prawidłowość, według której ma on tendencję do osłabienia się na około 1-2 tygodnie przed głosowaniem na najważniejszy urząd w kraju. Spadkową tendencję amerykańskiej waluty pomogły odwrócić bardzo dobre dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Pozytywne zaskoczenie inwestorów wywołały zarówno wzrost sprzedaży nowych domów, jak również wynik indeksu PMI dla sektora usług, który osiągnął najwyższą wartość od listopada ubiegłego roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dobre wiadomości dla dolara zbiegły się z popołudniowymi doniesieniami agencji Reuters'a, która powołując się na anonimowe źródło w ECB podała, że bank niemal na pewno przedłuży program QE i dodatkowo poluzuje warunki programu skupu obligacji. Realizacja zysków, którą wywołały te informacje doprowadziła do stopniowego spadku kursu EUR/USD, który na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku (g. 22:00) wyniósł 1,0901. 
Rynek PLN - Trwający od kilku tygodni wzrost cen ropy, nakręcany oczekiwaniami na ograniczenie wydobycia przez największych jej producentów, przerwały kolejne wypowiedzi polityków z OPEC wskazujące na możliwość wyłamania się z porozumienia przez Iran, Irak i Nigerię. Wątpliwe jest także przyłączenie się do tej inicjatywy przez Indonezję i Wenezuelę. W tej sytuacji jedynie krótkotrwały efekt miała informacja o spadku komercyjnych zapasów ropy w USA w ubiegłym tygodniu o 553 tys. baryłek, podczas gdy inwestorzy spodziewali się ich wzrostu o 1,7 mln baryłek. Spadające ceny ropy i globalne zmniejszenie apetytu na ryzyko podkopywały pozycję walut rynków wschodzących. Na przegranym polu znalazł się także polski złoty. W najwyższym punkcie rynek EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,3341( o g. 17:50), a USD/PLN do 3,9767 (dziś o g. 4:45). 
Przed nami -  Zgodnie z dzisiejszym kalendarzem ekonomicznym na godzinę 10:30 zaplanowana jest publikacja wstępnego wyniku PKB Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale. Po południu poznamy kolejne informacje z gospodarki amerykańskiej, wśród których znajdą się wstępne dane dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku, zamówień na dobra bez środków transportu oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (g. 14:30). Mimo dużego kalibru tych informacji, tylko ich duża rozbieżność z prognozami może zachwiać rynkami walutowymi, które czekają na jutrzejszą publikację PKB USA w trzecim kwartale. Zakres wahań kursu EUR/USD limitują obecnie punkty wsparcia: 1,0850 i oporu: 1,0950. Warto zwrócić także uwagę na publikacje kwartalnych wyników wielu europejskich banków. Radary inwestorów i analityków są skierowane w szczególności na przeżywające ostatnio duże kłopoty Deutsche Bank oraz Monte dei Paschi di Siena. Jeśli ich wyniki rozczarują mogą pogorszyć nastroje wokół walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej i złotego (najbliższe punkty oporu: EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 4,0000).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.