Williams z FED i taniejąca ropa pogorszyły klimat wokół złotego. Dziś wynik PMI dla amerykańskiego sektora usług i dane o zapasach paliw w USA.

(środa, 26-10, 8:00)
Rynki bazowe -  Wczorajsze dane makro z Eurolandu i Stanów Zjednoczonych niewiele wniosły do układu sił na rynku walutowym.Indeks Instytutu IFO, obrazujący nastroje przedsiębiorców u naszych zachodnich sąsiadów wzrósł w październiku do najwyższego poziomu od kwietnia 2014 roku (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym), potwierdzając tym samym wyraźną poprawę koniunktury w Niemczech. Z kolei indeks FHFA wskazał na postępujący wzrost cen na rynku nieruchomości w USA. Impulsem do przesunięcia punktu równowagi rynkowej w stronę dolara stała się niespodziewana wypowiedź Johna Williamsa, prezesa FED z San Francisco, który stwierdził wczoraj, że termin grudniowego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej jest idealny dla podwyżki amerykańskich stóp procentowych. W reakcji na jego słowa kurs EUR/USD, pozostający od początku tygodnia w przedziale konsolidacji od 1,0850 do 1,0900, wychylił się w dół osiągając o godzinie 16:10 minimum 1,0851 (najniższy poziom od 10 marca). Podobną tendencję miały notowania dolara w stosunku do szwajcarskiego franka (USD/CHF max.: 0,9999, najwyżej od 10 marca) oraz wobec japońskiego jena (USD/JPY max.: 104,88, najwyżej od 29 lipca). Słowa Williamsa znalazły także swoje odzwierciedlenie na rynku stóp procentowych, który zwiększył wycenę szans na normalizację stóp FED na grudniowym posiedzeniu FOMC z 74% do 78%. Liderem zmienności na rynku walut G-10 stał się jednak funt, którego wartość gwałtownie spadła w reakcji na wypowiedź brytyjskiego ministra finansów (GBP/USD min. 1,2082 o g. 16:15). Ku zaskoczeniu inwestorów Philip Hammond zakomunikował wczoraj, że wspólny rynek jest co prawda ważny dla Zjednoczonego Królestwa, ale jego zdaniem o sposobie negocjacji z UE nie będą decydować jedynie kwestie ekonomiczne. Na ratunek szterlingowi przyszedł prezes Banku Anglii Mark Carney, który powiedział, że wyprzedaż funta nie pozostaje niezauważona przez Bank Anglii, sugerując tym samy możliwość interwencji BoE na rynku walutowymOstatecznie po korekcie spowodowanej spadkiem indeksu zaufania konsumentów w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku  o 22:00 wartość kursów EUR/USD i GBP/USD wynosiła odpowiednio 1,0889 i 1,2185.
Rynek PLN - Wzrost szans na zwiększenie oprocentowania dolara wyhamował poniedziałkowe zwyżki wartości walut rynków wschodzących (w tym złotego). Ich notowania destabilizowała także dalsza przecena chińskiego juana na rynku zagranicznym (USD/CNY max.: 6.7882) oraz zniżka cen ropy (Brent: -2,24 % do 50,28 USD/bbl, Crude: -2,32 % do 49,32 USD/bbl) spowodowana rosnącymi animozjami pomiędzy krajami OPEC zmniejszającymi szanse zapowiadanego wcześniej cięcia wydobycia i oczekiwaniami na wzrost komercyjnych zapasów paliw w USA. Złe informacje ze świata zrównoważyły nieco najnowsze dane GUS, który ogłosił wczoraj, że stopa bezrobocia w naszym kraju spadła do 8,3% tj. do najniższego poziomu od blisko 25 lat (dokładnie od maja 1991 roku). Z powodu sprzecznych sygnałów kurs EUR/PLN pozostawał zamknięty w przedziale od min. 4,3027 (o g. 11:30) do max. 4,3241 (o g. 18:15), a kurs USD/PLN od min. 3,9518 (o g. 11:30) do max. 3,9753 (o g. 16:55). 
Przed nami - Dziś warto zwrócić uwagę na publikację indeksu PMI dla sektora usług w USA (g. 15:45) oraz na informację z amerykańskiego rynku nieruchomości nt. sprzedaży nowych domów (g. 16:00). O godzinie 16:30 poznamy także dane dotyczące tygodniowej zmiany zapasów ropy i benzyny w Stanach Zjednoczonych, które w ostatnim czasie często zaskakiwały doprowadzając do znacznych wahań na rynkach wschodzących. Barierami technicznymi wzrostu kursu dla rynku EUR/PLN będą 4,3400 i 4,3500, a spadku 4,3000. Zmiany wartości USD/PLN limitują obecnie punkty wsparcia: 3,9500 i oporu: 4,0000. Większość analityków spodziewa się, że do piątkowej publikacji wyniku PKB USA w trzecim kwartale br. rynek EUR/USD pozostanie w przedziale wyznaczonym przez najbliższe punkty wsparcia: 1,0850; 1,0800 i oporu 1,0950; 1,1000.
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.