Riksbank i Nowotny z ECB wystraszyli inwestorów z rynków CEE i PLN. Dziś fokus na amerykański PKB.

(piątek, 28-10, 8:00)
Rynki bazowe - W oczekiwaniu na publikację dzisiejszego wyniku PKB USA w trzecim kwartale rynek EUR/USD pozostawał wczoraj w dotychczasowym przedziale wahań. Lepsze od prognoz wyniki kwartalne Deutsche Banku oraz porozumienie belgijskiego rządu z Walonią ws. zgody na podpisanie umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą, zrównoważyła kolejna porcja dobrych danych makro zza oceanu. Inwestorzy szczególnie dobrze odebrali niską cotygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (86 tydzień poniżej 300 tys. wniosków) oraz wyższą od prognozowanej liczbę podpisanych umów na kupno domów na rynku wtórnym. Mimo niepewności związanej z tempem wzrostu gospodarczego w Stanach Zjednoczonych kurs EUR/USD zdołał zameldować się na minimalnym poziomie 1,0883 (o g. 18:30). Pomocne dla dolara okazały się także słowa Ewalda Nowotnego z Europejskiego Banku Centralnego  uważanego za głównego zwolennika ograniczania programu QE w Eurolandzie. Ten członek Rady Prezesów ECB zaskoczył wczoraj uważnych obserwatorów działań banku mówiąc, że polityka monetarna strefy euro musi być bardziej agresywna jeśli chodzi o walkę o wyższe tempo wzrostu gospodarczego. Perspektywa bliskiego wzrostu oprocentowania dolara (aktualnie rynek wycenia ją na 78%), spowodowała wzrost rentowności dwuletnich obligacji amerykańskich na wczorajszej aukcji (o 1,60 pb do 0,8880%), zmniejszając przy tym atrakcyjność japońskiego jena (USD/JPY max.: 105,40, nienotowany od 27 lipca br.).
Rynek PLN - Nieprzyjazny klimat na rynkach peryferyjnych strefy euro stworzył wczoraj szwedzki Riksbank, który zapowiedział możliwość dalszego cięcia swoich ujemnych stóp procentowych oraz zwiększenie skupu szwedzkich papierów skarbowych do 40% wartości wszystkich emisji. Reakcją rynku USD/SEK była wyprzedaż korony szwedzkiej, która doprowadziła do wzrostu kursu do maksymalnego pułapu (najwyższy od 7,5 lat). Wzrost oczekiwań na pogłębienie rozbieżności między polityką amerykańskiej Rezerwy Federalnej i banków centralnych na Starym  Kontynencie spowodowała ucieczkę kapitału z rynków Europy Środkowo-Wschodniej. Przecena nie ominęła złotego. W apogeum przeceny kurs EUR/PLN pokonał barierę oporu 4,3400, osiągając nawet poziom 4,3454 (o g. 16:45). Z kolei rynek USD/PLN wspiął się maksymalnie do poziomu 3,9850 (o g. 20:00). Przed większymi spadkami uratowały złotówkę pozytywne doniesienia z rynku ropy (Brent:+0,70% do 50,30 USD/bbl; Crude:+0,79% do 49,62 USD/bbl), której ceny skoczyły w górę w reakcji na najnowsze doniesienia agencji Reuters'a, wg. której Arabia Saudyjska zaproponowała Rosji cięcie wydobycia ropy przez kartel OPEC o 4%.
Przed nami - W dniu dzisiejszym tendencje rynkowe będą kształtować arcyważne informacje z gospodarki amerykańskiej dotyczące wstępnego wyniku PKB za III kw, inflacji PCE core oraz deflatora PKB (o g. 14:30). Dobre dane zza oceanu będą z pewnością potęgować przepływ kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD 1,0850), kosztem innych walut G-10 i rynków wschodzących (punkty oporu: EUR/PLN 4,3500, USD/PLN 4,0000). Z kolei słabsze wyniki, a także  zbliżający się weekend, a następnie posiedzenie FOMC (2-11) będą sprzyjać domykaniu pozycji i realizacji zysków (punkt oporu EUR/USD 1,0950; punkty wsparcia: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9500).
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.