Gołębi Draghi z ECB i jastrzębi Dudley z FED podbijają wartość dolara. Odsunięcie decyzji ws. QE nie zmniejsza presji na złotego.

(piątek, 21-10, 8:00)
Rynki bazowe - W czwartek uwaga inwestorów z całego świata była zwrócona na Frankfurt nad Menem, gdzie właśnie zakończyło się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (ECB) poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Od co najmniej dwóch tygodni na rynkach finansowych trwały ożywione spekulacje na temat możliwości redukcji europejskiego programu skupu aktywów (QE) inspirowane doniesieniami agencji Bloomberga. Mimo komunikatu o pozostawieniu bez zmian dotychczasowych parametrów polityki ECB, na początku konferencji Mario Draghi'ego niepewność ws. przyszłych działań banku sięgnęła zenitu (doprowadzając do wzrostu kursu EUR/USD do pułapu 1,1039), jednak jej dalszy przebieg odbywał się już według gołębiego scenariusza. Draghi stwierdził m.in., że jego zdaniem program QE będzie kontynuowany, aż do osiągnięcia stabilnego wzrostu cen w strefie euro. Dodał przy tym, że tematy zmniejszenia skupów aktywów czy przedłużenia programu QE wcale nie były omawiane na obecnym posiedzeniu, natomiast polityka pieniężna ECB na kolejne miesiące będzie zdefiniowana w grudniu br. Odpowiedzią rynku walutowego na jego słowa jest zmniejszenie wartości euro wobec dolara. Zielonej walucie sprzyjała także kolejna jastrzębia wypowiedź wiceprezesa FED Williama Dudleya, który jeszcze w środę wieczorem powiedział, że jeżeli gospodarka USA pozostanie na obecnej ścieżce wzrostu, to tegoroczna podwyżka stóp funduszy federalnych jest bardzo prawdopodobna. Sygnały potwierdzające rozbieżny kierunek działań ECB i FED spowodowały w rezultacie spadek kursu EUR/USD do najniższego poziomu od czasu ogłoszenia wyniku brytyjskiego referendum ws. Brexitu (min. 1,0895 dziś rano o g. 4:35). Potwierdzenie wysokich szans na tegoroczną podwyżkę stóp FED spowodowało także zwyżkę rentowności i spadek cen dwuletnich obligacji USA (+2,40 pb do 0,823 %) oraz wzrost wartości amerykańskiej waluty w relacji do funta (GBP/USD min. 1,2210 o g. 15:20) i jena (USD/JPY max.  104,21 dziś o g. 4:35). 
Rynek PLN - Globalna aprecjacja dolara idąca w parze z realizacją zysków na rynku ropy (Brent: -2,21 % do 51,39 USD/bbl; Crude: -1,67 % do 50,62 USD/bbl) osłabiły notowania walut rynków wschodzących (np. USD/AUD: +1,22 % do 1,3122). Wśród poszkodowanych znalazł się także nasz złoty, który tracił w relacji do amerykańskiej waluty (max. USD/PLN: 3,9770 dziś o g. 7:00; nienotowany od 27 lipca br.) utrzymując zarazem chwiejne status quo w stosunku do euro (EUR/PLN min.: 4,3089 - max.: 4,3332). Odsunięcie decyzji ECB ws. ew. modyfikacji programu QE na grudzień tylko w niewielkim stopniu zmniejszyło presję na waluty CEE.
Przed nami - Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym, dziś głos zabiorą John Willams z oddziału FED w San Francisco oraz Daniel Tarullo, członek zarządu FED. Szczególnie interesujące będzie wystąpienie Tarullo, który jest przedstawicielem gołębiego skrzydła FOMC (z prawem do udziału w głosowaniach w sprawach polityki monetarnej USA). Biorąc po uwagę jego ostatnią wypowiedź z 9 września, ważna będzie jego ocena ostatnich danych makro zza oceanu, przede wszystkim tych dotyczących inflacji. Jeżeli wystąpienie Tarullo będzie wskazywać na możliwość poparcia przez niego decyzji ws. podniesienia stóp procentowych Rezerwy Federalnej, będzie to kolejny sygnał przemawiający na korzyść dolara (najbliższe punkty wsparcia: 1,0880; 1,0850) oraz przeciw walutom rynków wschodzących i złotemu (punkty oporu: EUR/PLN 4,3400, USD/PLN 3,9800). W razie ultra gołębiej retoryki powinniśmy się liczyć z realizacją dolarowych zysków, do której zachęcać będzie dodatkowo zbliżający się weekend (opór: EUR/USD 1,1000; wsparcie: EUR/PLN 4,3000, USD/PLN 3,9500).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.