Spadek ryzyka politycznego w USA przyciąga kapitał w stronę dolara. Dziś publikacja protokołu FOMC.

(środa, 12-10, 8:00)
   We wtorek dolar kontynuował swoją dobrą passę. Spadek ryzyka politycznego związany z utratą części poparcia przez kontrowersyjnego kandydata republikanów Donalda Trumpa w wyścigu prezydenckim oraz ostatnie solidne wyniki makroekonomiczne zza oceanu zwiększyły oczekiwania rynkowe w sprawie normalizacji stóp procentowych FED jeszcze w tym roku. Wycena szans na podwyżkę stóp funduszy federalnych na grudniowym posiedzeniu wzrosła z 66% do 70%. Perspektywa wzrostu oprocentowania dolara zwiększyła jego atrakcyjność, przez co kurs EUR/USD w dalszym ciągu podążał w dół pokonując po drodze kolejne punkty wsparcia 1,1100, 1,1070 oraz 1,1050. W najniższym punkcie wartość euro w relacji do dolara spadła do poziomu 1,1032 (dziś o g. 7:20), nienotowanego od 27 lipca br. Dolara wspierała także wczorajsza wypowiedź prezesa oddziału FED z Chicago, Charlesa Evansa, przedstawiciela gołębiego skrzydła FOMC, który powiedział, że zachowawcze podejście Komitetu do podwyżek stóp może się wkrótce zmienić. Wspólnej walucie nie pomógł nawet bardzo dobry wynik indeksu nastrojów analityków (ZEW) w Niemczech, który wzrósł z 0,5 pkt we wrześniu do 6,2 pkt w październiku wobec prognozy na poziomie 4 pkt.  Swoje straty do dolara pogłębił także funt, któremu w dalszym ciągu ciąży widmo "twardego Brexitu". Szterlingowi nie pomogła również najnowsza opinia banku J.P. Morgan, który zrewidował wczoraj swoje prognozy dotyczące wartości brytyjskiej waluty na koniec 2016 roku. Analitycy tego banku są zdania, że do końca grudnia kurs GBP/USD spadnie do poziomu 1,21, a jego wartość wobec euro wyniesie 0,95. Przewidywania te zmaterializowały się niemal natychmiast (GBP/USD min. 1,2089 o g. 19:30), co zachęciło inwestorów do realizacji zysków (dziś o g. 8:00 GBP/USD: 1,2257). 
   Rosnące prawdopodobieństwo podniesienia oprocentowania amerykańskiej waluty oraz korekta spadkowa na rynku paliw (Brent: -0,76% do 52,52 USD/bbl; Crude: -0,59% do 50,87 USD/bbl) spowodowana wątpliwościami ws. możliwości zrównoważenia rynku przez działania podejmowane przez OPEC systematycznie podkopywały wartość złotego, który tracił wobec euro (EUR/PLN max.: 4,2900 o g. 19:30) oraz dolara (USD/PLN max.: 3,8844 dziś o g. 8:03). Jednak największym przegranym wśród walut rynków wschodzących stał się wczoraj południowoafrykański rand (USD/ZAR: +4,08%), którego notowania tąpnęły po informacji o aresztowaniu ministra finansów RPA.  
   Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku zaplanowana na godzinę 20:00. Ze względu na duże oczekiwania inwestorów w sprawie podwyżki stóp FED w grudniu największe zaskoczenie i zdecydowaną reakcję rynku mógłby wywołać gołębi ton protokołu FOMC. Taki scenariusz spowodowałby znaczny odpływ kapitału z USA (najbliższe punkty oporu na rynku EUR/USD: 1,1100, 1,1150) w stronę wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących, do których zaliczany jest złoty (punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,2559, USD/PLN: 3,8600). Z kolei publikacja protokołu wspierającego tegoroczną podwyżkę stóp za oceanem będzie przemawiać za silnym dolarem (najbliższe punkty wsparcia na rynku EUR/USD: 1,1000, 1,0980), a tym samym za słabszym złotym (punkty oporu: EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Zanim to się wyjaśni warto wziąć pod uwagę opinię wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudleya, który weźmie udział w czacie zorganizowanym przez Business Council of New York State (o g. 14:00).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.