Obawy przed zatrzymaniem dodruku euro spychają złotego do defensywy. Dziś ważne wyniki amerykańskiej inflacji CPI.

(wtorek, 18-10, 8:00)
Rynki bazowe - Po ubiegłotygodniowym rajdzie dolara, w poniedziałek inwestorzy nabrali wątpliwości czy piątkowa gołębia wypowiedź Yellen i niepewny los programu luzowania ilościowego ECB uzasadniają ich zielony optymizm. W tej sytuacji dla wielu z nich zbyt kusząca okazała się strategia realizacji zysków, przez co rynek EUR/USD stopniowo przesuwał się w stronę wspólnej waluty. Wzrostowy trend euro w stosunku do dolara wsparł fatalny wynik przemysłowego indeksu NY Empire State, ale pomógł go nieco wyhamować przyzwoity wzrost amerykańskiej produkcji przemysłowej we wrześniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Niepokój inwestorów wzbudziła wczorajsza wypowiedź wiceprezesa FED Stanleya Fischera, który próbując osłabić retorykę piątkowego wystąpienia Yellen w Bostonie, podkreślił ryzyko polityki zbyt niskich stóp procentowych, która może prowadzić do zwiększenia wrażliwości gospodarki amerykańskiej oraz do wydłużenia i pogłębienia okresu recesji. Dziś rano w najwyższym punkcie wartość wspólnej waluty wzrosła do poziomu 1,1026 USD, do czego wydatnie przyczyniła się rosnąca niepewność ws. dalszego kursu polityki pieniężnej ECB przed rozpoczynającym się jutro dwudniowym posiedzeniem Rady Prezesów. 
Rynek PLN - Konsekwencją wzrostu obaw przed zatrzymaniem dodruku euro była ucieczka kapitału z rynków Europy Środkowo-Wschodniej, której ofiarą padł w pierwszej kolejności złoty, jako najbardziej płynna waluta Regionu, a przez to najbardziej podatna na zawirowania ekonomiczne na Starym Kontynencie. Kurs EUR/PLN, który o godzinie 8:05 był jeszcze wyceniany na 4,3118 w apogeum wyprzedaży polskiej waluty wzrósł do pułapu 4,3383 (o g. 14:45). Podobnie reagował rynek USD/PLN, który rano wystartował z poziomu 3,9260, by popołudniu wspiąć się do max. wartości 3,9436 (o g. 14:45). Szanse na szybkie odbicie złotego zmniejsza niepewna sytuacja na rynku naftowym (Brent: -0,63 % do 51,69 USD/bbl; Crude: -0,50 % do 50,07 USD/bbl). Wartość ropy spadła gwałtownie wczoraj popołudniu po słowach wiceprezydenta Iranu, który powiedział, że jego kraj  jest w stanie zwiększyć dzienne wydobycie do 5 mln baryłek (z blisko 4 mln baryłek obecnie), przez co podważył sens planowanego porozumienia krajów OPEC ws. redukcji wydobycia.
Przed nami - Dziś zapowiada się ciekawy dzień z powodu kolejnych publikacji danych makro ze Stanów Zjednoczonych. O godzinie 14:30 poznamy bardzo ważne dane nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych we wrześniu. W przypadku wyników poniżej oczekiwań może dojść do pogłębienia realizacji zysków na rynku EUR/USD, która napotka na bariery techniczne: 1,1070, 1,1100. Wcześniej (o g. 10:30) warto zwrócić uwagę na wyniki Inflacji CPI i PPI w Wielkiej Brytanii, które mogą ponowie rozhuśtać notowaniami funta. Najlepszą kombinacją dla osłabionego złotego byłyby słabe dane z USA oraz lepsze z Wysp Brytyjskich (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,9000). Przeciwny scenariusz będzie zachęcał inwestorów do dalszej wyprzedaży polskiej waluty wspieranej rosnącym napięciem wokół posiedzenia ECB (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,9500).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.