Spadek obaw przed ograniczeniem europejskiego programu QE stabilizuje złotego. Dziś decyzja ECB.

(czwartek, 20-10, 8:00)
Rynki bazowe - Zgodnie z przewidywaniami środa nie przyniosła dużych przetasowań na rynkach finansowych. Z jednej strony ranga opublikowanych wczoraj danych była relatywnie mała, z drugiej strony inwestorzy byli już myślami w dniu dzisiejszym, kiedy swoje decyzje ws. polityki pieniężnej podejmie i ogłosi Europejski Bank Centralny. Motywem wiodącym realizowanych strategii było rosnące przekonanie, że prezes ECB Mario Draghi rozwieje obawy przed ograniczeniem europejskiego programu skupu aktywów, który od wielu miesięcy podkręca ceny wielu aktywów na Starym Kontynencie. Obok informacji nt. znacznego wzrostu liczby rozpoczętych budów domów jednorodzinnych za oceanem (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym)  pozytywne nastroje wokół dolara podtrzymały kolejne bardzo dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek giełdowych np. banku Morgan Stanley. Dzięki tym wiadomościom kurs EUR/USD zadomowił się poniżej granicy 1,1000 osiągając w najniższym punkcie wartość 1,0955 (o g. 16:30). Neutralna dla dolara okazała się publikacja Beżowej Księgi FED, której treść wskazuje na umiarkowany wzrost aktywności gospodarczej w większości okręgów Rezerwy Federalnej i rosnącą presję na wynagrodzenia w niektórych z nich. 
Rynek PLN - Relatywnie mała zmienność walut G10 obniżała wahania kursów na rynkach wschodzących. Przełomu w notowaniach walut EM nie przyniosła nawet zaskakująca informacja agencji EIA o zaskakującym i dużym zmniejszeniu komercyjnych zapasów ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu (spadek o 5,2 mln baryłek vs. średni wzrost o 2,7 mln baryłek spodziewany przez uczestników ankiety Reutersa). Na korzyść czarnego złota przemawiała także wypowiedź saudyjskiego ministra ds. energii, który powiedział wczoraj, że kraje spoza OPEC dały silne sygnały, że wesprą działania Kartelu ws. stabilizacji rynku. Dodał również, że dokładny zakres cięć zostanie przedstawiony najpóźniej w listopadzie. Te wiadomości spowodowały w sumie wzrost ceny amerykańskiej ropy do najwyższego poziomu od 15 miesięcy (Crude max.: 51,88 USD/bbl  o g. 17:00). Jednoczesny spadek obaw przed zmniejszeniem dodruku euro przez ECB zmniejszył presję na waluty peryferyjne Eurolandu, amortyzując gorsze od oczekiwań dane nt. polskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej we wrześniu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Dzięki temu kurs EUR/PLN zdołał spaść do minimalnej wartości 4,3074 (o g. 23:00), ale rynek USD/PLN, wspierany przez drożejącego globalnie dolara, pozostał w wąskim przedziale od 3,9240 do 3,9361. 
Dziś za nami i przed nami -  Dziś w nocy w Las Vegas odbyła się ostatnia z zaplanowanych debat telewizyjnych pomiędzy Hilary Clinton a Donaldem Trumpem w wyścigu do Białego Domu. Tym razem kandydaci na urząd prezydenta USA odpowiadali na pytania dotyczące imigracji, wydatków i długów państwa, gospodarki, polityki zagranicznej, Sądu Najwyższego oraz zdolności do prezydentury. Zdaniem większości komentatorów relacjonujących debatę z pojedynku na słowa zwycięsko wyszła kandydatka Demokratów. Taki wynik debaty potwierdza kurs USD/MXN, który po jej zakończeniu spadł do najniższego poziomu od 6 tygodni (min.: 18,4555 o g. 4:45). Wartość meksykańskiego peso jest uważana za prognostyk wyniku wyborczego Hillary Clinton. Z kolei rynek EUR/USD pozostał na niezmienionym poziomie, wahając się w okolicy punktu wsparcia 1,0950. W dalszej części dnia poznamy jeszcze wartość sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (g. 10:30). Jednak najważniejszym wydarzeniem w dniu dzisiejszym i kulminacyjnym momentem całego tygodnia będzie decyzja Rady Prezesów ECB w sprawie polityki pieniężnej Eurolandu, której ogłoszenie zaplanowano na godzinę 13:45. Po posiedzeniu odbędzie się konferencja z udziałem prezesa Mario Draghiego (o g. 14:30). Co prawda większość analityków nie spodziewa się zmiany kierunku obecnej polityki monetarnej w strefie euro jednak ostatnia redefinicja działań stymulacyjnych Banku Japonii wzbudza dodatkową niepewność ws. możliwości ograniczenia europejskiego programu QE. Jeżeli Draghi i ECB zaskoczą rynek należy być przygotowanym na duże wahania i wzrost wartości euro kosztem dolara oraz walut CEE w tym złotego (EUR/USD wsparcie: 1,0950, opór: 1,1070; EUR/PLN wsparcie: 4,3000, opór: 4,3400, USD/PLN wsparcie: 3,9000, opór: 3,9500).
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.