Comeback dolara wspieranego przez PKB USA zatrzymuje przedłużony w/e. Mocny USD i rakiety Pn. Korei straszą PLN.

(poniedziałek, 29-05, 8:00)
Za nami
W piątek nastroje na rynkach finansowych kształtowały informacje ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, wśród których największą uwagę przyciągał zrewidowany wynik amerykańskiego PKB w I kwartale. Ranga tego wydarzenia wzrosła po tym jak opublikowany w środę protokół FED ujawnił obawy w szeregach polityków amerykańskiego banku centralnego dotyczące spowolnienia wzrostu gospodarki USA, których skutkiem może być opóźnienie procesu normalizacji stóp procentowych za oceanem. Jak się okazało spadek dynamiki wzrostu ekonomicznego w pierwszym kwartale wcale nie był tak głęboki (1,2%) jak to sugerowały wstępne dane (0,7%) i prognozy rynkowe (0,9%). Mimo spadku in plus zaskoczyły także dane dotyczące amerykańskich zamówień w kwietniu. Na tej fali kurs EUR/USD pokonał w piątek punkt wsparcia 1,1170 osiągając w najniższym punkcie sesji poziom 1,1160 (o g. 15:00). Zyski dolara ograniczyły zrewidowane w dół prognozy niektórych ekonomistów dotyczące wzrostu w drugim kwartale po nie najlepszych danych nt. handlu i zapasów oraz niepokojąca obietnica Trumpa złożona w trakcie szczytu G7 premierowi Japonii Shinzo Abe ws. rozwiązania problemu Korei Płn. Wzrost ryzyka zaognienia konfliktu na Półwyspie Koreańskim sygnalizował rynek USD/JPY, który spadł najniżej do poziomu 110,87 (o g. 13:00). W trendzie spadkowym pozostawał w piątek funt (GBP/USD min. 1,2775 o g. 17:00). Wartość szterlinga podkopała topniejąca przewaga w sondażach przedwyborczych rządzącej Partii Konserwatywnej będącej nadzieją inwestorów na sprawne przeprowadzenie negocjacji i procesu Brexitu. Globalny wzrost zainteresowania dolarem, powrót obaw o eskalacje konfliktu w Korei Północnej oraz wzrost ryzyka tzw. twardego Brexitu pogorszyły nastroje na rynkach wschodzących, w tym w Polsce. W kulminacyjnym momencie kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu 4,1888 (o g. 16:20), zaś rynek USD/PLN wzbił się do 3,7491 (o g. 15:00). Straty w obozie EM amortyzowała korekta wzrostowa na rynku ropy (Brent: +1,81% do 52,26 USD/bbl; Crude: +2,47% do 49,87 USD/bbl). Jej konsekwencją był wzrost notowań dolara kanadyjskiego (USD/CAD: -0,23%) oraz jego kuzyna z Nowej Zelandii (NZD/USD: +0,71%).
Przed nami
Z uwagi na świąteczną przerwę i przedłużony weekend w Chinach, Wielkiej Brytanii oraz w USA, poniedziałek nie wróży wielkich emocji na rynku walutowym. Co prawda dziś swoje wystąpienia mają zaplanowane prezes ECB Mario Draghi oraz szef Bundesbanku Jens Wiedmann jednak ze względu na ugruntowane i znane poglądy obu polityków nie należy przeceniać wpływu ich kolejnych wypowiedzi na przebieg sesji. Najbardziej prawdopodobny scenariusz zakłada niedużą zmienność kursów w przedziale wyznaczonym przez najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,1160, opór: 1,1265, EUR/PLN wsparcie: 4,1600, opór: 4,2000, USD/PLN wsparcie: 3,7000, opór: 3,7500 Zdecydowanie więcej adrenaliny dostarczą kolejne dni, na które zaplanowano publikacje wielu ważnych danych makro z USA. Już jutro poznamy dochody i wydatki Amerykanów oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board, wyjątkowo w czwartek zostanie ogłoszony raport ADP oraz indeksy PMI i ISM dla przemysłu. Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport miesięczny Departamentu Pracy USA. W środę poznamy również bardzo ważne dane z Polski: finalny wynik PKB w I kw. oraz inflację CPI. Uczestnicy rynków finansowych w napięciu czekają również na nowy termin przesłuchania zdymisjonowanego przez Trumpa byłego szefa FBI Jamesa Comeya.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.