(środa 24-05,8:00)

Za nami
Po najsłabszym tygodniu dla dolara od ponad roku, nastrój wyczekiwania na dzisiejsze przesłuchanie byłego dyrektora FBI Jamesa Comeya oraz publikację protokołu FED zachęcił inwestorów z rynku EUR/USD do zamknięcia części pozycji. Impulsem do zakupu zielonej waluty stała się wczorajsza aukcja 2-letnich papierów skarbowych USA, której ze względu na najwyższą stopę zwrotu od września 2008 roku (tj. 1,316%) towarzyszyło największe zainteresowanie od maja ubiegłego roku. Pozytywną reakcję inwestorów wywołała także optymistyczna wypowiedź sekretarza skarbu o spodziewanym przyjęciu reformy podatkowej Trumpa jeszcze w tym roku oraz plan ograniczenia wydatków budżetowych Stanów Zjednoczonych o 3,6 tryliona w okresie kolejnych 10 lat. W efekcie wartość euro w stosunku do dolara spadła z maksymalnego pułapu 1,1268 (o g. 9:00) do minimalnego poziomu 1,1175 (o g. 21:00). Zyski dolara ograniczały kolejne pesymistyczne sygnały z amerykańskiej gospodarki. Rozczarował zarówno niższy niż zakładano wzrost aktywności w sektorze przemysłu (52,5 pkt. vs. prognoza 53 pkt.) jak również spadek sprzedaży nowych domów w kwietniu (-11,4%). Z powodu realizacji zysków na znaczeniu straciły wczorajsze bardzo pozytywne informacje makro z Eurolandu. Największe zaskoczenie in plus wywołał wynik niemieckiego indeksu Instytutu IFO (obrazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców), który osiągnął w maju najwyższą wartość w historii (114,6 pkt). Podobną niespodziankę sprawiły publikacje wyższych od oczekiwań przemysłowych indeksów PMI z Niemiec (59,4 pkt. vs. 58 pkt.) oraz całej strefy euro (57 pkt. vs. 56,5 pkt.). Nieprzychylny klimat dla rynków wschodzących (w tym złotego) budowały wczoraj informacje dotyczące poniedziałkowego ataku terrorystycznego w Manchesterze oraz braku porozumienia Eurogrupy i MFW ws. redukcji długu Grecji. Ciążył im także wzrost niepewności na rynku naftowym wywołany wczorajszą wiadomością, że prezydent Trump planuje sprzedać połowę olbrzymich zapasów ropy Stanów Zjednoczonych. W rezultacie kurs EUR/PLN zadomowił się powyżej granicy 4,2000 (max. 4,2066 o g. 21:30) zaś rynek USD/PLN na fali globalnego wzrostu apetytu na dolara wzbił się do poziomu 3,7626 (o g. 21:30).

Przed nami
Dziś uwaga inwestorów na całym świecie koncentruje się na przesłuchaniu zdymisjonowanego przez Trumpa dyrektora FBI Jamesa Comeya oraz na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FED (g. 20:00). W tej sytuacji warto przypomnieć, że obecny kryzys polityczny w USA związany z podejrzeniem o wpływ Rosji na wynik listopadowych wyborów prezydenckich za oceanem został zapoczątkowany zwolnieniem przez prezydenta prowadzącego śledztwo w tej sprawie Comey'a. Jeszcze przed usunięciem ze stanowiska, szef FBI napisał notatkę służbową ze spotkania z Trumpem, na którym prezydent rzekomo poprosił go o zakończenie śledztwa ws. powiązań z Rosją jego byłego doradcy ds. bezpieczeństwa Michaela Flynna. Potwierdzenie tych doniesień może wywołać kolejną polityczną burzę w Waszyngtonie, która w połączeniu z ew. spadkiem optymizmu w FOMC mogłaby posłać dolara na deski (punkt oporu EUR/USD: 1,1265). Z kolei przygaszenie negatywnych emocji wokół amerykańskiego prezydenta i zmniejszenie ryzyka impeachmentu w połączeniu z utrzymaniem jastrzębiego nastawienia w szeregach Rezerwy Federalnej może dać impuls do pogłębienia korekty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1170). W przypadku złotego reakcja nie jest jednoznaczna. Z jednej strony pogorszenie nastrojów w USA zwiększyłoby globalne ryzyko inwestycyjne, co będzie niekorzystne dla walut EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8000). Jednak z drugiej strony może się okazać, że po pierwszej negatywnej reakcji kapitał powróci na rynki EM skuszony relatywnie wysokim oprocentowaniem wielu walut z tego koszyka (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,7200). Zanim to się rozstrzygnie warto także pamiętać o dzisiejszym wystąpieniu prezesa ECB Mario Draghi;ego, który w Madrycie weźmie udział w konferencji zorganizowanej przez Bank Hiszpanii (g. 14:45). Spośród danych makro, których publikacje zaplanowano na dziś na uwagę zasługują: kwietniowa sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA (g.16:00) oraz cotygodniowa zmiana zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. 

 • Kalendarz ekonomiczny …
  Punkty wsparcia i oporu …

               
                
  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

  Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
  lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

  Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

  Życzymy udanych transakcji,
  Zespół Wspólnego Rynku.

  Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.