Podniesienie perspektywy dla ratingu Polski przez Moody's i słabe dane makro zza oceanu szansą dla złotego.

(poniedziałek, 15-05, 8:00)
Za nami

Piątek udowodnił, że uczestnicy rynków finansowych nie mogą uciec od pytań o politykę pieniężną Banku Rezerwy Federalnej. Niepewność ws. utrzymania jastrzębiego nastawienia Banku zasiały gorsze od oczekiwań informacje ekonomiczne zza oceanu. W kwietniu zawiodły zarówno wyniki inflacji CPI (1,9% r/r - najmniejszy wzrost w ujęciu rocznym od października 2015 r.), jak również sprzedaży detalicznej (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Piątkowe zderzenie rozbudzonych nadziei z twardymi danymi makro zdeprymowało inwestorów. Wzrost ich obaw o realizację scenariusza jeszcze dwóch podwyżek stóp FED do końca roku obrazuje indeks CME Group's FedWatch, który spadł w piątek z 54% do 49%. W reakcji na nowe informacje z największej gospodarki świata spadły rentowności amerykańskich obligacji (np. dziesięcioletnich z 2,393% do 2,326%), a dolar znalazł się w odwrocie, tracąc wobec euro (EUR/USD max. 1,0934 o g. 17:30) oraz jena (USD/JPY min. 113,12 dziś o g. 0:15). Zyski wspólnej waluty napędzały dodatkowo informacje z federalnego urzędu statystycznego Niemiec o 0,6% wzroście niemieckiego PKB w I kw. oraz doniesienia niemieckiej gazety "Der Spiegel", która podała do wiadomości, że Europejski Bank Centralny przygotowuje się do ograniczenia skali swojego programu skupu aktywów (QE). Gazeta wskazuje, że ECB mógłby zacząć ograniczać QE od początku przyszłego roku. Miesięczny program skupu aktywów miałby zostać zmniejszony o 10 lub 20 mld EUR, tak aby luzowanie ilościowe wygasło z końcem przyszłego roku zaś następnym krokiem miałyby być podwyżki stóp. W artykule możemy także przeczytać, że prezes Draghi już w czerwcu mógłby zacząć przygotowywać rynki do takiego posunięcia. Globalną słabość dolara skrzętnie wykorzystały waluty rynków wschodzących, w tym złoty. W najniższym punkcie dnia kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,2105 (o g. 22:30), a rynek USD/PLN obniżył się do 3,8496 (o g. 22:30). Zyski polskiej waluty ograniczało oczekiwanie na werdykt agencji Moody's, która w tym dniu miała dokonać przeglądu oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju. Późnym wieczorem (tj. po g. 22-ej) agencja podała komunikat, że pozostawiła rating Polski na niezmienionym poziomie (A2), jednocześnie podnosząc jego perspektywę z „negatywnej” do „stabilnej”. Jako uzasadnienie tej decyzji jej analitycy zawrócili uwagę na ograniczenie ryzyka nadmiernego poluzowania polityki fiskalnej (deficyt pozostaje w granicach 3%, a dług publiczny ustabilizuje się blisko obecnego poziomu ok. 55% PKB), jak również na to, że działania rządu niosą mniejsze ryzyka dla klimatu inwestycyjnego i napływu inwestycji. Bez echa na rynku PLN przeszły zgodne z oczekiwaniami dane dotyczące polskiej inflacji CPI (tj. 2%r/r).

Przed nami

Poniedziałek zapowiada się relatywnie mało atrakcyjnie pod względem rangi zaplanowanych wydarzeń ekonomicznych. Dopiero w kolejnych dniach tygodnia opublikowane zostaną ważne wyniki polskiego PKB za I kwartał (wt.), amerykańskiej produkcji przemysłowej (wt.), decyzja RPP (śr.), inflacji HICP ze strefy euro (śr.), protokół ECB (czw.) oraz kwietniowe dane dot. polskiej produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej (pt.). W związku z tym w obozie G10 najprawdopodobniej będzie dziś dominowała strategia szukania okazji w przedziale konsolidacji wyznaczonym przez najbliższe bariery techniczne. Dla kursu EUR/USD są to: wsparcie 1,0830, opór 1,0950. Na tym tle ciekawie zapowiada się dzisiejsza sesja na rynku PLN, gdzie inwestorzy mogą odreagować pozytywny wpływ decyzji agencji Moody's na siłę złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,8360). Czynnikiem ryzyka dla walut regionu CEE oraz PLN pozostaje kwestia greckiego długu (punkty oporu: EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,9000).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.