Złoty i EM korzystają na porozumieniu Rosji z Arabią Saudyjską. Negatywny NY Empire State źle wróży danym o produkcji z USA i dolarowi.


(wtorek, 16-05, 8:00)
Za nami
Wczorajszy dzień dostarczył kolejnych argumentów za kupnem euro i sprzedażą dolara. Sprzymierzeńców wspólnej walucie przysporzyły doniesienia z niemieckiej sceny politycznej, gdzie chadecka partia Angeli Merkel CDU okazała się zwycięzcą niedzielnych wyborów lokalnych w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wysoka ranga tego wydarzenia wynikała z faktu, że jest to najbardziej zaludniony land w Niemczech, skupiający około 20% populacji uprawnionej do głosowania. Partia obecnej kanclerz zdobyła 33% głosów, zaś jej główny rywal - SPD Martina Schulza 31,2%. Warte podkreślenia jest, że to najgorszy wynik SPD od końca II wojny światowej w kraju związkowym, uważanym za bastion socjaldemokratów. W opinii politologów rezultat ten jest dobrym prognostykiem przed jesiennymi wyborami do Bundestagu. Z kolei dla zielonej waluty niekorzystny okazał się zaskakujący spadek indeksu New York Empire State (-1 pkt. vs. prognoza 7 pkt.), który po raz pierwszy od października ubiegłego roku pokazał pogorszenie warunków gospodarczych w stanie Nowy Jork. Zdaniem analityków wczorajsza publikacja może być zwiastunem możliwego pogorszenia sytuacji w całym amerykańskim sektorze produkcji. Suma tych czynników spowodowała wzrost kursu EUR/USD powyżej psychologicznej granicy 1,1000 (max. 1,1011 dziś o g. 8:25). Na rynku PLN inwestorzy dyskontowali piątkową decyzję agencji Moody's o podniesieniu perspektywy ratingu Polski (więcej na ten temat w naszym wczorajszym porannym Alercie FX). Pozytywne nastroje wokół złotego (oraz pozostałych walut EM) potęgowały dodatkowo optymistyczne sygnały z rynku naftowego. Arabia Saudyjska oraz Rosja opowiedziały się wczoraj za przedłużeniem obecnych ograniczeń wydobycia ropy aż do końca pierwszego kwartału przyszłego roku, powodując silną zwyżkę cen tego surowca na świecie (Brent: +1,85% do 51,80 USD/bbl; Crude: +1,94% do 48,81 USD/bbl). Efektem tego impulsu na rynku EUR/PLN było pokonanie bariery 4,2000 (min. 4,1920 dziś o g. 8:20), a w przypadku kursu USD/PLN jego spadek do minimalnej wartości 3,8073 (dziś o g. 8:15). Jednak największymi beneficjentami naftowego porozumienia były oczywiście waluty skorelowane z ropą i surowcami naturalnymi takie jak rosyjski rubel (USD/RUB:-1,47%), kanadyjski dolar (USD/CAD:-0,56%) oraz dolar australijski (USD/AUD:-0,29%).

Przed nami
Dziś czeka nas kumulacja wielu bardzo ważnych danych makro. Już o g. 10:00 nowym testem dla złotego będzie publikacja wstępnego wyniku polskiego PKB w I kwartale. Mediana prognoz rynkowych zakłada jego wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca z 2,5% do 3,9% Jeszcze bardziej optymistyczni w swoich przewidywaniach są ekonomiści banku Morgan Stanley, którzy zakładają wzrost gospodarczy w naszym kraju na poziomie 4,1%. W ich opinii realizacja takiego scenariusza spowoduje, że rynek zacznie wyceniać zmianę nastawienia w polityce pieniężnej RPP, umacniając w ten sposób złotego. Na ewentualnej drodze do umocnienia polskiej waluty staną najbliższe punkty wsparcia: dla EUR/PLN: 4,1900, dla USD/PLN: 3,8000. Z kolei w przypadku gorszych danych należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,9000). Wśród pozostałych wydarzeń ekonomicznych najważniejsze będą informacje z gospodarki amerykańskiej dot. kwietniowej produkcji przemysłowej oraz z rynku nieruchomości (liczba pozwoleń i rozpoczętych budów domów w kwietniu). Pozytywne sygnały makro z USA mogłyby przywrócić wiarę w dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0900). Zanim to się wyjaśni warto także zwrócić uwagę na ogłoszenie zrewidowanego PKB w strefie euro w pierwszym kwartale oraz publikacje indeksu instytutu ZEW z Niemiec (g. 11:00). Kolejne oznaki poprawy sytuacji w Eurolandzie mogą dać impuls do dalszych zakupów wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1024). Pod kątem notowań funta należy pamiętać o dzisiejszej publikacji brytyjskiej inflacji CPI oraz PPI (g. 10:30). Aktualne kursy: EUR/PLN 4,1922, USD/PLN 3,8087, GBP/PLN 4,9180, EUR/USD 1,1008. 
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.