PLN i EUR tracą w reakcji na zdyskontowane zwycięstwo Macrona i przesunięcie uwagi na wybory parlamentarne we FR w czerwcu.

(wtorek, 09-05, 8:00)
Za nami
Niedzielna informacja o wyraźnym zwycięstwie proeuropejskiego Emmanuela Macrona nad antyunijną Marine Le Pen (66,1% vs. 33,9%) w wyścigu prezydenckim we Francji uspokoiła inwestorów, którzy zgodnie z sondażami przedwyborczymi już dyskontowali wcześniej taki scenariusz. Po pierwszej kulminacyjnej fali umocnienia wspólnej waluty spowodowanej oddaleniem widma Frexitu w poniedziałek uczestnicy rynków finansowych przystąpili do realizacji zysków. Sprzyjały temu opinie analityków zwracających uwagę na zbliżające się francuskie wybory parlamentarne (11 oraz 18 czerwca), które zweryfikują poparcie nowego prezydenta i jego zdolność do realizacji obietnic wyborczych. Na rynku EUR/USD korekta rozpoczęła się po osiągnięciu kursu 1,1024, nienotowanego od 9 listopada 2016 roku. Na korzyść dolara przemawiały także jastrzębie sygnały z Banku Rezerwy Federalnej. Loretta Mester, prezes oddziału FED w Cleveland obwieściła osiągnięcie maksymalnego zatrudnienia w amerykańskiej gospodarce i stwierdziła, że spowolnienie dynamiki PKB USA w pierwszym kwartale było przejściowe. Nieco bardziej ostrożny w swojej wczorajszej wypowiedzi był prezes FED z St. Louis James Bullard, który zwrócił uwagę na słaby przyrost siły roboczej w Stanach Zjednoczonych. Mimo to rynkowa wycena prawdopodobieństwa podwyżki stóp funduszy federalnych w czerwcu wzrosła wczoraj do 83,1%. Wiadomym skutkiem realizacji zysków na rynku walutowym była wyprzedaż euro, przez co rynek EUR/USD spadł w najniższym punkcie do poziomu 1,0905 (dziś o g. 8:15). Rozmiary osłabienia wspólnej waluty zmniejszył rewelacyjny wynik Indeksu Sentix (odzwierciedlający oczekiwania oraz poziom zaufania wśród europejskich inwestorów), który zameldował się na najwyższym poziomie od lipca 2007 roku (tj. 27,4 pkt). Pod presją wyprzedaży znalazł się także funt (GBP/USD min. 1,2930 o g. 18:30). Do defensywy zepchnęły szterlinga pesymistyczne wiadomości z brytyjskiego rynku nieruchomości, gdzie odnotowano pierwszy kwartalny spadek cen domów od 2012 roku. Na rynkach EM i PLN negatywnym echem odbiły się wczorajsze informacje z Chin o spadku importu rudy żelaza do najniższego poziomu od 6 miesięcy (co wywołało spadek cen surowców naturalnych) oraz ponowny spadek cen ropy (min.: Brent: 48,59 USD/bbl; Crude: 45,82 USD/bbl), powstrzymany tylko częściowo przez doniesienia z Arabii Saudyjskiej oraz Rosji ws. przedłużenia limitów wydobycia o kolejne 6 miesięcy. Kurs EUR/PLN, który o godzinie 8:00 był jeszcze wyceniany na 4,2062 w apogeum przeceny polskiej waluty wzrósł do pułapu 4,2346 (o g. 18:30). Podobnie reagował rynek USD/PLN, który rano wystartował z poziomu 3,8256, by wieczorem wspiąć się do max. wartości 3,8757 (o g. 23:00).
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano żadnych szczególnie ważnych danych makro, które mogłyby wpłynąć na zmianę strategii inwestycyjnych. Jedynym wartym odnotowania wydarzeniem będzie publiczne wystąpienie prezesa oddziału FED z Dallas Roberta Kaplana (g. 22:15). W związku z tym nie należy się spodziewać istotnej zmiany strategii rynkowych. Zdecydowanie więcej emocji dostarczą kolejne dni. Ze względu na ożywione spekulacje ws. redukcji programu QE przez ECB wywołane proeuropejskim wynikiem wyborów prezydenckich we Francji szczególnie interesująco zapowiada się jutrzejsze wystąpienie prezesa Banku Mario Draghi'ego. Zapowiedź spowolnienia drukarek do produkcji euro może odnowić trend wzrostowy wspólnej waluty kosztem dolara (punkt oporu: 1,1000) oraz walut CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,8800). Z kolei ostrożny ton wypowiedzi szefa ECB będzie wpływać na osłabienie euro (wsparcie EUR/USD: 1,0900), co będzie sprzyjać lokowaniu kapitału na peryferyjnych rynkach Starego Kontynentu, w tym w Polsce (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,8100).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.