Rośnie napięcie przed jutrzejszym przesłuchaniem dyr. FBI Comey'a zwolnionego przez Trumpa oraz publikacją protokołu FED.

(wtorek,23-05,8:00)


 • Za nami
  W poniedziałek w centrum uwagi inwestor
  ów znalazła się niespodziewanie kanclerz Niemiec Angela Merkel, która podczas wizyty w jednej ze szkół w Berlinie stwierdziła, że euro jest zbyt słabe. Jej zdaniem niska wartość wspólnej waluty, będąca przyczyną dużej nadwyżki handlowej Niemiec, wynika z bardzo luźnej polityki monetarnej prowadzonej przez ECB. Zdaniem analityków wypowiedź Merkel to część rozgrywki przed rozpoczynającym się w piątek szczytem państw G7 i próba odparcia zarzutów Waszyngtonu dotyczących celowego zaniżania przez Niemcy wartości wspólnej waluty. Obserwatorzy rynków finansowych dostrzegają także w jej słowach nacisk Niemiec na ECB, mający na celu zmianę łagodnego kursu jego polityki monetarnej. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na jeden z wczorajszych artykułów w niemieckim magazynie "Der Spiegel", w którym możemy przeczytać, że Merkel widzi w obecnym prezesie Bundesbanku, Jensie Weidmannie następcę Mario Draghi'ego na stanowisku prezesa ECB (jego kadencja wygasa jesienią 2019 roku). Odpowiedzią rynku walutowego na te wydarzenia był dalszy wzrost kursu EUR/USD, który w kulminacyjnym punkcie osiągnął pułap 1,1264 (o g. 16:00). Zyski euro ułatwia spadek atrakcyjności dolara wynikający z niepewnej przyszłości prezydenta Donalda Trumpa oraz ostatnich mieszanych wyników makro zza oceanu, które wzbudziły obawy o to czy Bank Rezerwy Federalnej utrzyma jastrzębie nastawienie w swojej polityce pieniężnej. W poniedziałek najsłabszym ogniwem w koszyku G10 był jednak funt (GBP/USD min. 1,2965 o g. 10:30; GBP/PLN min. 4,8402 o g. 13:00). W tarapaty wpędził szterlinga minister ds. Brexitu David Davis, który zagroził zerwaniem negocjacji z UE, jeśli ta nie porzuci żądań zapłaty przez Wielką Brytanię rachunku za Brexit w wysokości 100 mld EUR. Brytyjskiej walucie zaszkodził także spadek poparcia rządzącej Partii Konserwatywnej na korzyść Partii Pracy. Według najnowszego sondażu przedwyborczego przewaga Torysów nad Laburzystami zmalała z 18% do 9%. Wobec braku istotnych informacji gospodarczych z Polski złoty poruszał się wczoraj w ślad za rynkiem bazowym EUR/USD. Konsekwencją globalnej aprecjacji euro był powrót kursu EUR/PLN w stronę granicy 4,2000 ( max. 4,2021 o g. 16:30). Z kolei rynek USD/PLN zdołał spaść do poziomu 3,7226 (o g. 13:15) ale tu zyski polskiej waluty ograniczyła niepewność związana z najbliższymi wydarzeniami ekonomicznymi (więcej na ten temat w części „Przed nami" dzisiejszego Alertu FX).

  Przed nami
  Dzisiejszy dzień przyniesie wiele publikacji nowych danych makro. Poznamy m.in. wstępne wyniki indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług Niemiec (g. 9:30), Eurolandu (g. 10:00) i USA (g. 15:45), wartość indeksu instytutu Ifo (g.10:00) informującego o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców oraz kwietniową sprzedaż nowych domów za oceanem. Ich wpływ na globalny rynek walutowy będzie jednak ograniczony ze względu na dominującą wśród inwestorów postawę wyczekiwania na jutrzejsze przesłuchanie zdymisjonowanego przez Trumpa byłego szefa FBI Jamesa Comeya oraz na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia FED. W przypadku wzrostu obaw dot. wszczęcia procedury impeachmentu wobec Trumpa oraz ew. zwiększenia niepewności ws. tempa dalszego zaostrzania amerykańskiej polityki pieniężnej zielona waluta będzie tracić na wartości (opór EUR/USD: 1,1265). Z drugiej strony duże osłabienie dolara jakie miało miejsce w ostatnich dniach w połączeniu z dobrym wynikiem PMI, będą dobrym argumentem za korektą (wsparcie EUR/USD: 1,1170). Wzrost ostrożności inwestorów przed jutrzejszymi wydarzeniami może studzić globalny apetyt na waluty EM, w tym na PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8000). Z kolei brak jasnych rozstrzygnięć w kluczowych kwestiach może ożywić zainteresowanie inwestorów regionem CEE i Polską, co pomoże w umocnieniu złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,7200). Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2038, USD/PLN 3,7425, GBP/PLN 4,8486, EUR/USD 1,1229.

  Kalendarz ekonomiczny …
  Punkty wsparcia i oporu …

               
          
  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

  Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
  lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

  Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

  Życzymy udanych transakcji,
  Zespół Wspólnego Rynku.

  Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa.Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.