EUR/USD najwyżej od XI'16 dzięki sondażom Macron vs. Le Pen (63:34) i danym z EU/USA. Przecena ropy i niepewność ws. NFP osłabiają PLN.

(piątek, 05-05, 8:00)
Za nami
Jastrzębi komunikat FOMC okazał się niewystarczającym impulsem by podtrzymać środowe umocnienie dolara (EUR/USD min.: 1,0881). Na niekorzyść amerykańskiej waluty przemawiała niepewność związana z dzisiejszą publikacją kwietniowego raportu Departamentu Pracy USA. Wobec obaw przed powtórzeniem scenariusza z ubiegłego miesiąca (kiedy ogłoszono zaskakująco słabe wyniki NFP) oraz w związku z publikacją nowego sondażu wyniku francuskich wyborów prezydenckich wykonanego po środowej debacie telewizyjnej, który pokazał wzrost przewagi umiarkowanego Macrona nad antyunijną Le Pen (63:34), amerykańska waluta traci wobec euro. Wspierany dodatkowo dobrymi danymi z Niemiec i strefy euro (PMI dla usług) oraz gorszymi od oczekiwań wynikami amerykańskich zamówień w marcu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) kurs EUR/USD dotarł dziś rano (o g. 6:30) do maksymalnego poziomu 1,0990, najwyższego od 9 listopada. Nerwowość na rynkach finansowych zwiększyła gwałtowna przecena ropy do wartości nienotowanej od 5 miesięcy (Brent: -4,51 % do 48,19 USD/bbl, Crude: -4,37 % do 45,32 USD/bbl) wywołana zaskakująco małym spadkiem jej zapasów w USA (0,93 mln baryłek vs. prognoza 2,3 mln). W ślad za cenami paliw spadały notowania surowców naturalnych (np. złoto: -0,82 %; srebro: -095 %), a wraz z nimi skorelowanych walut (np. AUD). Wobec globalnego wzrostu ryzyka inwestycyjnego na minusie znalazł się także złoty (max. EUR/PLN: 4,2357 o g. 19:50, USD/PLN: 3,8691 o g. 8:55). 
Przed nami
Dziś przysłowiowym gwoździem programu jest publikacja raportu Departamentu Pracy USA. Nowe dane powinny odpowiedzieć na dwa ważne pytania, które nurtują obecnie inwestorów na całym świecie. Pierwsze: czy widać już oznaki ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych zapowiadanego przez FED? Drugie: czy wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) i średniej płacy godzinowej będzie wystarczający by wesprzeć spodziewaną w czerwcu podwyżkę oprocentowania dolara? Dobre dane zza oceanu mogą co najmniej wyhamować ostatnią przecenę amerykańskiej waluty i poprawić globalny klimat inwestycyjny, co będzie działało także na korzyść złotego (najbliższe punkty wsparcia EUR/USD: 1,0870, EUR/PLN: 4,1840, USD/PLN: 3,8300). W przypadku odwrotnego scenariusza impuls wzrostowy otrzyma euro i "bezpieczny" jen (najbliższe punkty oporu EUR/USD: 1,0990, EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,9000). Warto dziś zwrócić uwagę na liczne wystąpienia publiczne członków FOMC (Stanley Fisher o g. 17:30, John Williams o g. 18:45, Janet L. Yellen o g. 19:30, Eric Rosengren, Charles Evans, James Bullard o g. 20:30), które mogą rzucić więcej światła na dominujące poglądy FED nt. sytuacji gospodarczej USA i tempa normalizacji amerykańskich stóp procentowych.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.