Zwycięstwo proeuropejskiego Macrona ożywia spekulacje ws. redukcji programu QE przez ECB, co generuje ryzyko dla PLN.

(poniedziałek, 08-05, 8:00)
Za nami
Piątkową sesję na rynkach finansowych zdominowały dwa wydarzenia: kwietniowy raport Departamentu Pracy USA oraz niedzielne wybory prezydenckie we Francji. Mimo wzrostu oczekiwań na kolejną podwyżkę stóp funduszy federalnych w czerwcu, spowodowanych środowym komunikatem FED, dolar znajdował się pod presją obaw przed powtórką fatalnych wyników zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym w marcu (NFP +98 tys), natomiast euro dyskontowało rosnące poparcie dla proeuropejskiego Macrona we francuskich sondażach przedwyborczych. Ryzyko utrwalenia negatywnych tendencji na rynku pracy za oceanem nie zmaterializowało się jednak. W kwietniu zatrudnienie NFP zwiększyło się o 211 tys (26 tys powyżej prognozy Reutersa), stopa bezrobocia spadła do 4,4% (przy prognozie 4,5%), a średnia płaca godzinowa wzrosła zgodnie z oczekiwaniami rynkowymi o 0,3%. Realizacja tak pozytywnego scenariusza przyniosła krótkotrwałą ulgę osłabionemu dolarowi, który odrobił część wcześniejszych strat wobec euro (EUR/USD min.: 1,0949 o g. 14:30) i jena (USD/JPY max.: 112,77 o g. 19:50). Jednak końcówka sesji za oceanem przyniosła powrót koniunktury dla wspólnej waluty nakręcanej przekonaniem inwestorów o niemal pewnym zwycięstwie Macrona nad Le Pen w finałowej rozgrywce wyścigu o fotel prezydenta Francji w niedzielę oraz spekulacjami ws. możliwej redukcji programu skupu aktywów ECB w związku ze spadkiem ryzyka politycznego w Europie i systematyczną poprawą danych makro ze strefy euro. Rynek walutowy w Nowym Jorku zamknął się w piątek o godzinie 22:00 na poziomie EUR/USD 1,0998 (+0,17% od 8:00), GBP/USD 1,2981 (+0,46% od 8:00), USD/JPY 112,48 (+0,20% od  8:00). Nie licząc chwilowego pogorszenia notowań giełdowych spółek z sektora finansowego, spowodowanego wypowiedzią prezesa banku Goldman Sachs dla BBC ws. możliwości relokacji części pracowników z Londynu w związku z Brexitem, dobre nastroje panowały także na większości parkietów giełdowych na Starym Kontynencie i na Wall Street, gdzie Nasdaq ustanowił kolejny rekord wszech czasów (NASDAQ: +0,42% do 6100,76 pkt). Zapowiedź przedłużenia limitu wydobycia ropy przez Adeeb Al-Aama, przedstawiciela Arabii Saudyjskiej w OPEC nieco rozładowała napięcie na rynku naftowym powodując korektę cen (Brent: +2,30% do 49,43 USD/bbl, Crude: +2,26% do 46,51 USD/bbl) i przyczyniając się do spadku globalnego ryzyka inwestycyjnego. W ślad za rynkiem paliw wzrosły notowania wielu surowców (np. miedzi) oraz wartość walut z rynków wschodzących. Na tej fali optymizmu zyskał także złoty. Rynek PLN zamknął się w piątek o g. 22:00 na poziomie EUR/PLN: 4,2062, USD/PLN: 3,8247. Apetyt na ryzyko mogą jeszcze zwiększyć wyniki wyborów prezydenckich we Francji, gdzie jak wskazują wstępne wyniki zdecydowane zwycięstwo odniósł Macron.
Przed nami
Choć echa wyścigu do Pałacu Elizejskiego będą się odbijać na globalnych rynkach finansowych jeszcze przez jakiś czas to uwaga inwestorów będzie się powoli przenosić na nowe dane makro. Dziś swoje wystąpienia zaplanowane mają politycy z Banku Rezerwy Federalnej: prezes FED z St. Louis James Bullard (g. 14:35) oraz prezes FED z Cleveland Loretta Mester (g. 14:45). W tym tygodniu największe zainteresowanie budzą: publiczne wystąpienie Mario Draghi'ego (śr.), wyniki amerykańskiej inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej (pt.). Pod kątem notowań złotego uwaga na finalny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w naszym kraju oraz przegląd ratingu Polski przez agencje Moody's (pt.). Przy założeniu, że zwycięstwo Macrona jest już zdyskontowane przez rynek EUR/USD, można się spodziewać korekty ostatnich wzrostów (wsparcie: 1,0920, opór: 1,1000). O ile spadek ryzyka politycznego w Europie wspiera notowania walut peryferyjnych strefy euro (najbliższe punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1840, USD/PLN: 3,8100) rynek złotego jest narażony na wzrost spekulacji ws. zbliżającej się redukcji programu QE przez ECB (najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,8800).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.