Dyplomatyczna wojna w Zatoce Perskiej podcina notowania ropy, walut EM i złotego.

(wtorek, 06-06, 8:00)
Za nami
Nowy tydzień rozpoczął się na rynkach finansowych bardzo ciekawie. Motorem napędowym wczorajszych wydarzeń były doniesienia z Bliskiego Wschodu, gdzie cztery kraje arabskie (Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn) zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem powołując się na jego domniemane powiązania z terroryzmem. Zawirowania w tym bogatym w ropę regionie szybko wzbudziły obawy przed zerwaniem porozumienia krajów OPEC ws. dziennych limitów wydobycia tego surowca oraz negatywnie odbiły się na jego notowaniach (Brent: -1,10% do 49,48 USD/bbl; Crude: -0,84% do 47,38 USD/bbl). Topniejące ceny paliw ułatwiły odreagowanie wartości dolara po rozczarowującym wyniku NFP w piątek. Kurs EUR/USD spadł wczoraj z maksymalnego pułapu 1,1279 (o g. 8:00) do minimalnego poziomu 1,1234 (o g.15:00). Dolarową korektę wspierał największy wzrost indeksu PMI dla amerykańskiego sektora usług od lutego br., a jej zakres ograniczały gorsze od prognoz dane dotyczące zamówień (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Pogorszenie notowań wspólnej waluty to także efekt wątpliwości inwestorów dot. wpływu prawdopodobnej czwartkowej zmiany kursu polityki pieniężnej ECB na dalsze umocnienie euro. Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, zniżkująca ropa oraz korekta wzrostowa dolara stworzyły nieprzyjazny klimat dla rynków wschodzących. Tej presji uległa także złotówka (max.: EUR/PLN 4,1973 o g. 16:15, USD/PLN 3,7337 o g. 15:00). Straty naszej waluty ograniczyła optymistyczna prognoza Barclay's, który podwyższył szacunek tempa wzrostu gospodarczego Polski w tym roku z 3,5% do 3,7%. Pozytywnym wyjątkiem w koszyku EM było drożejące meksykańskie peso (USD/MXN: -2,13%), które dyskontowało wynik wyborów lokalnych potwierdzający silną pozycję rządzącej Partii Republikańskiej.
Przed nami
Według kalendarza ekonomicznego wtorek zapowiada się spokojnie. Brak istotnych danych makro oraz nastrój wyczekiwania na super czwartek (posiedzenie ECB, wybory w Wielkiej Brytanii oraz przesłuchanie ex. dyrektora FBI) sugerują dziś niską zmienność kursów walutowych. Na rynku EUR/USD ewentualne wahania będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,1205, opór: 1,1300. Jeśli chodzi o rynek PLN to potencjalne wyciszenie najnowszych czynników ryzyka (sytuacja w Zatoce Perskiej oraz atak terrorystyczny w Londynie) może przywrócić apetyt na polską walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,7000). Z drugiej strony bardzo wysoka stawka czwartkowych wydarzeń oraz ewentualne pogłębienie kryzysu politycznego na Bliskim Wschodzie mogą zwiększyć awersję do ryzyka, co pociągnęłoby za sobą dalszą wyprzedaż walut EM i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2050, USD/PLN: 3,7500).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.