Ifo, banki włoskie i rating Grecji premiują złotego. Inwestorzy sądzą, że FED blefuje ws. podwyżek, ale ...

(wtorek, 27-06, 8:00)
Za nami
W poniedziałek obawy analityków dotyczące spowolnienia amerykańskiej gospodarki przybrały na sile po publikacji niższych od oczekiwań danych nt. zamówień na dobra trwałe w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Pokłosiem kolejnych rozczarowujących wyników zza oceanu był dalszy spadek oczekiwań inwestorów na następną podwyżkę stóp FED w tym roku oraz wzrost kursu EUR/USD powyżej psychologicznej granicy 1,1200 (max. 1,1220 o g. 14:50). Za wspólną walutą dodatkowo przemawiał indeks Instytutu Ifo informujący o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców, który w czerwcu zameldował się na najwyższym poziomie w historii (115,1 pkt. vs. prognoza 114,5 pkt.). Zyski euro ograniczyła bardzo ostrożna wypowiedź prezesa ECB Mario Draghi'ego, który potwierdził wczoraj swoje poparcie dla kontynuacji ultra łagodnej polityki monetarnej w Eurolandzie. W regionie CEE oraz na rynkach wschodzących motywem przewodnim wczorajszych wydarzeń był globalny wzrost apetytu na ryzyko. Na tę sytuację złożyło się wiele czynników. Poprawa klimatu inwestycyjnego przyszła m. in. z Niemiec (Ifo) oraz z Włoch, gdzie zawarto porozumienie ws. pomocy dla będących na skraju upadku dwóch regionalnych włoskich banków (Banca Popolare di Vicenza i Veneto Banca). Inwestorzy wciąż pozostawali pod wrażeniem piątkowej decyzji agencji Moody's, która zrewidowała w górę rating Grecji oraz podniosła jego perspektywę (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX). Skalę optymizmu wywołanego tym wydarzeniem obrazują notowania dziesięcioletnich obligacji greckich, których rentowność spadła wczoraj do najniższego poziomu od 2009 roku. Pozytywne sygnały nadeszły również z Wielkiej Brytanii. Premier Theresa May podpisała porozumienie z północnoirlandzkimi unionistami i tym samym zapewniła Konserwatystom koalicyjną większość parlamentarną. Dzięki poniedziałkowej kontynuacji korekty wzrostowej na rynku naftowym zmniejszyła się groźba realizacji katastroficznego scenariusza spadku cen ropy poniżej psychologicznej granicy 40 USD za baryłkę. Korzystna kombinacja tak wielu informacji pozytywnie wpłynęła na wartość polskiej waluty, co wykorzystali nasi importerzy kupując euro nawet po 4,2010 (o g. 23:30), a dolara po 3,7497 (o g. 15:00). Warto dodać, że swoją cegiełkę do wzrostu wartości polskiej waluty dołożyły także dane z krajowego rynku pracy. Stopa bezrobocia spadła w maju do 7,4%. Naturalną pochodną wzrostu globalnego optymizmu wśród inwestorów był spadek wartości bezpiecznego jena (USD/JPY max. 112,08 dziś o g. 3:00) oraz topniejące ceny złota (-1,01%).
Przed nami
Dziś największe zainteresowanie inwestorów budzą nowe dane z USA (indeks zaufania konsumentów - Conference Board o g. 16:00), a także wypowiedzi polityków FED (m. in. Williams, Harker, Kashkari) oraz z ECB (m. in. Draghi, Coeuré,Praet). Przysłowiową wisienką na torcie będzie publiczne wystąpienie samej prezes Banku Rezerwy Federalnej Janet Yellen (g. 19:00). Ewentualne dobre wyniki z gospodarki amerykańskiej oraz potwierdzenie szybkiej ścieżki podwyżek FED od przewodniczącej FOMC będą zachęcać inwestorów do ponownych zakupów dolara (EUR/USD wsparcie: 1,1145), kosztem walut EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN:3,8200). W przypadku kolejnych słabych danych zza oceanu, którym towarzyszyłaby ostrożna retoryka Yellen należy się liczyć z kolejną falą wyprzedaży zielonej waluty (EUR/USD opór: 1,1220) i umocnienia złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,7500). Większość analityków uważa obecnie, że Bank Rezerwy Federalnej blefuje ws. szybkiej ścieżki podwyżek amerykańskich stóp procentowych aby przeciwdziałać bańkom spekulacyjnym na rynkach kapitałowych i nieruchomości. Jednak w świetle niedawnych jastrzębich wypowiedzi wielu polityków FED, przed dzisiejszym wystąpieniem Yellen mogą rosnąć obawy przed powtórką z ostatniego posiedzenia FOMC.
Kalendarz ekonomiczny...
Punkty wsparcia i oporu...
      
             
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.