PLN łapie oddech przed super czwartkiem. Zyskują bezpieczne aktywa.

(środa, 07-06, 8:00)
Za nami
Kryzys dyplomatyczny w Zatoce Perskiej oraz zbliżające się rozstrzygnięcia ws. wyniku posiedzenia ECB, wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii i przesłuchania ex. dyrektora FBI Comeya zwiększyły nerwowość na rynkach finansowych, kierując kapitał w stronę bezpiecznych aktywów. W tej sytuacji największym wygranym wczorajszej sesji był japoński jen, który tradycyjnie daje inwestorom pewne schronienie w niepewnych czasach (USD/JPY min. 109,23 o g. 17:00 tj. najniżej od 21 kwietnia). Z tych samych powodów obserwowaliśmy we wtorek wzrost popytu na franka szwajcarskiego (USD/CHF min. 0,9613 o g. 19:00) oraz na złoto (+1,14%), które było wczoraj najdroższe od prawie siedmiu miesięcy (tj. 1297,70 USD). Jak to zwykle bywa w systemie naczyń połączonych w ślad za pikującym rynkiem USD/JPY oraz spadającymi rentownościami papierów skarbowych USA (np. 10-letnie: do 2,135% tj. najniżej w tym roku), na wartości tracił dolar (EUR/USD max. 1,1284 o g. 19:00). Indeks, mierzący zmianę wartości amerykańskiej waluty wobec jej sześciu najpopularniejszych konkurentów, spadł wczoraj do najniższego poziomu od kiedy Donald Trump został wybrany prezydentem USA. Na niekorzyść dolara inwestorzy odebrali wynik raportu JOLTS, który wskazuje na wzrost liczby wakatów w gospodarce USA w kwietniu do 6,0 mln, jednocześnie dyskontując na rzecz euro najwyższy od dekady wynik indeksu nastrojów inwestycyjnych i czwarty z rzędu wzrost sprzedaży detalicznej w Eurolandzie. Konsekwencją globalnego wzrostu ryzyka inwestycyjnego była także ucieczka kapitału z rynków wschodzących, której ofiarą padł również złoty. Tę okoliczność spożytkowali nasi eksporterzy, którzy w najkorzystniejszym momencie sprzedawali euro po 4,2042 (o g. 13:30), a dolara po 3,7385 (o g. 13:00). Nerwowość na rynku PLN podnosił najnowszy wynik sondażu przed jutrzejszymi wyborami parlamentarnymi w Wielkiej Brytanii przeprowadzony przez Survation, który wskazał na zaledwie jednoprocentową przewagę poparcia dla Partii Konserwatywnej premier May nad opozycyjną Partią Pracy. Największym przegranym w obozie EM był wczoraj południowoafrykański rand (USD/ZAR: +0,79%), który znalazł pod presją rozczarowującego wyniku PKB RPA w I kwartale (0,7%).
Przed nami
Zgodnie z dzisiejszym kalendarzem ekonomicznym na godzinę 11:00 zaplanowana jest publikacja finalnego wyniku PKB strefy euro w pierwszym kwartale. Po południu poznamy również decyzję polskiej Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych (rynek nie oczekuje żadnych zmian w polityce monetarnej NBP). Mimo sporego kalibru tych wydarzeń, nie należy przeceniać ich wpływu na obecną sytuację na rynkach walutowych, które czekają teraz na jutrzejsze posiedzenie ECB, wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii i przesłuchanie zdymisjonowanego przez Trumpa szefa FBI Comeya. Do tego czasu nadzieje na zmianę kierunku europejskiej polityki monetarnej będą stymulować wzrost kursu EUR/USD, ograniczany przez punkt oporu 1,1285. Z kolei na drodze do ew. umocnienia dolara staną obawy dotyczące ujawnienia wpływu Rosji na wynik listopadowych wyborów prezydenckich w USA (które mogą wywołać kryzys polityczny w Waszyngtonie) oraz najbliższy punkt wsparcia 1,1240. Zdaniem analityków, przed czwartkiem apetyt na waluty EM i PLN będzie ograniczony (punkty wsparcia EUR/PLN : 4,1600, USD/PLN: 3,7000). Potencjalnym punktem zapalnym dla rynku naftowego i rynków wschodzących pozostaje wciąż napięta sytuacja w Zatoce Perskiej, a jej eskalacja może wpłynąć na przecenę złotego (punkty oporu EUR/PLN : 4,2050, USD/PLN: 3,7500).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.