Funt odzyskuje wigor dzięki zaskakująco jastrzębiemu Haldane z BoE i optymistycznej Elżbiecie II. Złotego przytłacza dalsza wyprzedaż ropy.

(czwartek, 22-06, 8:00)
Za nami
Zainteresowanie inwestorów przeniosło się wczoraj do Londynu, gdzie zgodnie z tradycją Królowa Elżbieta II formalnie otworzyła nową sesję brytyjskiego parlamentu. Wygłaszając swoją mowę tronową odniosła się do planów rządu na kolejny rok. Optymistyczna wizja brytyjskiej gospodarki przedstawiona przez Królową, kontrastowała z negatywnym przekazem wtorkowego wystąpienia prezesa Banku Anglii Marka Carney'a, przez co pomogła złapać oddech funtowi. W sukurs szterlingowi przyszedł również główny ekonomista BoE Andy Haldane, który przestrzegł przed możliwą podwyżką stóp procentowych na Wyspach jeszcze w tym roku, wskazując na inflacyjny wpływ przeceny walut powiązanych z ropą i surowcami naturalnymi. Jego opinia wywarła duże wrażenie na inwestorach, ponieważ do tej pory był przez nich kojarzony jako najbardziej ostrożny członek brytyjskiej Rady Polityki Pieniężnej (MPC). W ten sposób Haldane dołączył do grona trzech innych decydentów z BoE, którzy niedawno opowiedzieli się za podwyżką stóp Banku Anglii (jej szanse do końca roku wzrosły do 50%). Suma tych czynników sprawiła, że w kulminacyjnym momencie wczorajszej sesji kurs GBP/USD wzbił się do pułapu 1,2703 (o g. 14:30), a rynek GBP/PLN wzrósł do poziomu 4,8406 (o g. 17:45). Zdecydowanie mniej emocji dostarczył rynek EUR/USD, który powoli dryfował w górę w wyniku realizacji zysków i domykania krótkich pozycji dolarowych (EUR/USD max. 1,1176 dziś o g. 8:02). Sytuacji zielonej waluty nie poprawiła nawet wyższa od oczekiwań i trzecia najwyższa w ostatniej dekadzie miesięczna liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym w USA w maju (+1,1%). Na rynkach EM i PLN głównym katalizatorem zmian była kolejna fala wyprzedaży na rynku naftowym (Brent: -2,31% do 44,78 USD/bbl; Crude: -1,89% do 42,52 USD/bbl). Ceny ropy stopniały wczoraj do najniższego poziomu od sierpnia, mimo większego niż oczekiwano spadku amerykańskich zapasów ropy naftowej i benzyny w w ubiegłym tygodniu, gdyż inwestorzy coraz bardziej obawiają się przedłużenia okresu nadprodukcji tego surowca na świecie. Pokłosiem przypływu naftowego pesymizmu był kolejny spadek notowań walut silnie skorelowanych z cenami paliw takich jak dolar kanadyjski (USD/CAD: +0,45%), czy jego kuzyn z Australii (AUD/USD: -0,34%). Rykoszet uderzył w waluty rynków wschodzących i złotego. Kurs EUR/PLN pokonał silny punkt oporu 4,2500 (max. 4,2583 o g. 18:00; tj. najwyżej od 24 kwietnia), natomiast rynek USD/PLN w maksymalnym punkcie osiągnął wartość 3,8223 (o g. 17:50).
Przed nami
Dziś radary inwestorów będą nastawione na informacje z amerykańskiego rynku pracy (o g. 14:30 poznamy liczbę nowych wniosków o zasiłek) oraz na wystąpienie członka zarządu FED Jerome'a Powella (g. 16:00). Najlepsza kombinacja dla dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1110) i zarazem najgorsza dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,8200) to mniej nowych wniosków o zasiłek oraz optymistyczna wypowiedź Powella zwiększająca prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki amerykańskich stóp procentowych w tym roku. W przypadku gorszych danych oraz ostrożnego sygnału z FED należy być przygotowanym na odwrotną reakcję inwestorów (punkt oporu EUR/USD: 1,1215, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,7500). Nie bez znaczenia dla złotego będzie miał rozwój sytuacji na rynku naftowym, który zdaniem analityków zmierza w stronę psychologicznej granicy 40 dolarów za baryłkę. Ekonomiści zwracają uwagę, że przełamanie tego poziomu może mieć negatywny skutek dla inflacji w USA i notowań dolara.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.