Złoty po słabszej stronie mocy przed jutrzejszą decyzją FED.

(wtorek, 13-06, 8:00)
Za nami
Pierwszoplanowym bohaterem wczorajszej sesji na rynkach G10 znów był funt. Po krótkiej przerwie szterling ponownie znalazł się pod presją brytyjskiego ryzyka politycznego związanego z niespodziewanym rezultatem czwartkowych wyborów parlamentarnych na Wyspach. W ich wyniku rządząca Partia Konserwatywna utraciła większość miejsc w Izbie Gmin i została zmuszona do utworzenia rządu koalicyjnego z Unionistami z Irlandii Północnej. Premier Theresa May zamiast wzmocnić swoją pozycję negocjacyjną w rozmowach nt. warunków Brexitu osłabiła ją. Media spekulują, że teraz nowy rząd w Londynie złagodzi swoje stanowisko w rozmowach z Unią Europejską zabiegając o utrzymanie brytyjskiego dostępu do wspólnego rynku. Niepewność polityczna zepchnęła funta do defensywy, przez co wczoraj stracił na wartości wobec dolara kolejne 0,44% (GBP/USD min.: 1,2641). Amerykańską walutę wspiera przekonanie o jutrzejszej nieuchronnej podwyżce stóp FED (95,8% szans), której towarzyszą spekulacje ws. wydłużenia przez ECB programu QE do roku 2019 i oczekiwanie na utrzymanie status quo przez Bank Anglii w okresie zawirowań politycznych na Wyspach Brytyjskich (EUR/USD min. 1,1185). Mimo optymistycznych wyników niedzielnych wyborów we Francji i we Włoszech rosnące oczekiwania na zaostrzenie amerykańskiej polityki pieniężnej powodują niepokój i przetasowania na rynkach akcji. Technologiczny indeks Nasdaq zanotował wczoraj drugi z rzędu spadek wartości (-0,52%), co daje łącznie największą przecenę od grudnia ur. Niepewność inwestorów wzbudza także zbliżające się piątkowe posiedzenie Banku Japonii, które może podważyć silną pozycję jena (4% zwyżka wobec dolara w okresie ostatnich 4 tyg.). W tej sytuacji korzyści złotego z miażdżącej wygranej partii Macrona w niedzielnych wyborach parlamentarnych we Francji okazały się krótkotrwałe (min. EUR/PLN: 4,1787 o g. 9:00, USD/PLN: 3,7283 o g. 9:00), a jego umocnienie zostało wykorzystane do realizacji zysków przed jutrzejszym posiedzeniem FED. Zgodne z oczekiwaniami dane nt. inflacji w Polsce nic nie wniosły do rynkowej układanki, tak więc złoty zakończył wczorajszą sesję w Nowym Jorku "po słabej stronie mocy" (EUR/PLN: 4,1939, USD/PLN: 3,7431).
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym na uwagę zasługują dane dotyczące inflacji na Wyspach Brytyjskich oraz indeks niemieckiego Instytutu Zew. Jednak inwestorzy są już myślami w dniu jutrzejszym, kiedy zakończy się posiedzenie Rezerwy Federalnej. Obok spodziewanej podwyżki oprocentowania funduszy federalnych rynek oczekuje wskazówek ws. dalszego kursu polityki pieniężnej FED i tempa normalizacji amerykańskich stóp procentowych. Mimo uporczywie niskiej inflacji (podkreślanej niedawno przez Lael Brainard z FED) i co najwyżej mieszanych ostatnich danych makro zza oceanu większość z 43 ekonomistów ankietowanych wczoraj przez agencję Boomberga twierdzi, że Bank Rezerwy Federalnej podniesie oprocentowanie dolara jeszcze dwa razy do końca roku, po czym rozpocznie redukcję swojego bilansu o 11 mld miesięcznie. Uczestnicy rynku terminowego dyskontują już cztery podwyżki FED do końca 2018 roku. Przekonanie o nieuchronnym zaostrzaniu amerykańskiej polityki monetarnej może dziś faworyzować dolara, któremu na drodze do umocnienia wobec euro stanie bariera 1,1150. Inwestorzy o słabszych nerwach mogą zdecydować się jednak na domknięcie pozycji dolarowych (najbliższy punkt oporu EUR/USD: 1,1235). Ze względu na wysoką stawkę jutrzejszego wydarzenia i silną pozycję amerykańskiej waluty na rynku PLN może dominować strategia realizacji zysków, co czyni złotego podatnym na dalsze osłabienie (punkty oporu EUR/PLN: 4,2100, USD/PLN: 3,7700).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.