Jastrzębi FED zachwiał rynkiem PLN (max. € 4,2356, $ 3,7997).

(poniedziałek, 19-06, 8:00)
Za nami
W czwartek i w piątek rynki finansowe żyły informacjami z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku zakończonego w środę wieczorem podniesieniem przedziału oprocentowania funduszy federalnych z 0,75%-1,00% do 1,00%-1,25%. Choć decyzja ws. drugiej w tym roku podwyżki FED była przesądzona, to ze względu na rozczarowujące wyniki gospodarki amerykańskiej w ostatnich miesiącach, inwestorzy z niecierpliwością czekali na wskazówki ws. kolejnych działań Banku. Z ujawnionej projekcji stóp funduszy federalnych uwzględniającej opinie wszystkich 17 członków FOMC wynika, że wbrew obawom rynkowym, proces normalizacji amerykańskich stóp pozostanie na szybkiej ścieżce. Politycy FED przewidują jeszcze jedną podwyżkę w obecnym roku i trzy w przyszłym. Komitet dodatkowo zaskoczył uczestników rynków finansowych przedstawiając nadspodziewanie szybko zarys planu redukcji portfela obligacji skarbowych i obligacji hipotecznych, posiadanego przez Rezerwę Federalną, którego wartość sięga 4,2 tryliona USD. Konsekwencją jastrzębich sygnałów z Rezerwy Federalnej był wzrost wartości dolara, który zyskiwał m.in. wobec euro (EUR/USD min.: 1,1132, czwartek o g. 16:00), a także w stosunku do jena (USD/JPY max.: 111,39, piątek o g. 14:00), osłabionego ostrożnym komunikatem Banku Japonii. W piątek BoJ podtrzymał łagodny kurs polityki monetarnej i zasygnalizował, że nie będzie śpieszył się z jego zmianą. Na drodze do większego umocnienia zielonej waluty stanęła piątkowa seria gorszych od oczekiwań danych makro z USA. Wśród nich znalazły się liczba rozpoczętych budów domów, która spadła w maju do najniższego poziomu od 8 miesięcy oraz indeks Uniwersytetu Michigan obrazujący nastroje amerykańskich konsumentów, który obniżył się w czerwcu do 94,5 pkt. (wobec 97 pkt. oczekiwanych). Przepływ kapitału w stronę dolara spowodował osłabienie walut rynków wschodzących (w tym złotego). Mimo długiego weekendu zapobiegliwi polscy eksporterzy wykorzystali sprzyjające okoliczności realizując zlecenia na sprzedaż euro nawet po 4,2356 (czwartek o g. 17:00), a dolara po 3,7997 (czwartek o g. 17:00). Straty walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej pomogło zredukować porozumienie wierzycieli Grecji. Ministrowie finansów krajów Eurolandu osiągnęli kompromis, który umożliwi wypłatę Helladzie kolejnej, wynoszącej 9,5 mld euro, transzy z wartego 86 mld euro pakietu pomocowego. Do porozumienia przystąpił warunkowo MFW, który oczekuje redukcji greckiego zadłużenia. Dzięki tym informacjom w piątek na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku o g. 22:00 kurs EUR/PLN spadł do 4,2091, a USD/PLN do 3,7581. Pozycję walut z koszyka CEE poprawiły jeszcze bardziej wyniki drugiej tury wyborów do francuskiego parlamentu, w którym partia prezydenta Macrona (LREM) zdobyła zdecydowaną większość (co najmniej 301 mandatów), pozwalającą na realizację reform gospodarczych zapowiadanych przez nowego prezydenta.
Przed nami
W ostatnim tygodniu przed wakacjami uczestnikom rynków finansowych z pewnością nie grozi brak emocji. Już dziś głos zabierze wiceprzewodniczący FOMC William Dudley (g. 14:00). W przypadku utrzymania optymistycznego tonu wypowiedzi tego wpływowego polityka FED (mimo nie-najlepszych piątkowych danych z USA) należy się liczyć z umocnieniem dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1135). Z kolei w przypadku ostrożnego wystąpienia Dudley'a zielona waluta może znaleźć się w opałach (punkt oporu EUR/USD: 1,1235). W zależności od scenariusza złoty i waluty rynków wschodzących będą na przeciwnym biegunie. Na drodze do ew. osłabienia złotego staną najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,8000, a jego umocnienie będą ograniczały punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,7000. W ciągu najbliższych dni kierunek i dynamikę wydarzeń na rynku walutowym będą kształtować publikacje ważnych danych makro wśród, których znajdą się wyniki polskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej (wt.), wstępne publikacje indeksów PMI dla przemysłu i usług z Niemiec, Eurolandu i USA (pt.) oraz informacje nt. sprzedaży domów za oceanem (śr i pt.).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.