Optymistyczny Dudley z FED zwiększył szanse na kolejną podwyżkę stóp w USA w XII'17. Topnieją EUR oraz PLN.

(wtorek, 20-06, 8:00)
Za nami
W poniedziałek uwagę inwestorów zwróciła wypowiedź wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudley'a. Większe niż zwykle zainteresowanie jego wystąpieniem wynikało ze wzrostu wątpliwości ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek FED po piątkowych, rozczarowujących wynikach makro z USA. Wbrew spekulacjom Dudley podtrzymał jastrzębie stanowisko Rezerwy Federalnej z ostatniego posiedzenia Banku. Jego zdaniem zatrzymanie procesu zacieśniania amerykańskiej polityki monetarnej przyniosłoby szkodę dla największej gospodarki świata. Dodatkowo wyraził przekonanie, że wzrost wynagrodzeń pomoże powrócić inflacji do dwuprocentowego celu FED. W reakcji na słowa Dudley'a rynek EUR/USD obrał kierunek spadkowy (min. 1,1141 dziś o g. 1:00), a prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp funduszy federalnych wzrosło z 41% do 44%. W opinii analityków rozmiary umocnienia USD wobec EUR ogranicza wysoka atrakcyjność inwestycyjna wspólnej waluty. Według statystyk agencji CFTC (Commodity Futures Trading Commission) wartość otwartych długich pozycji w euro jest największa od maja 2011 roku. Drożejący dolar wyzwolił reakcję łańcuchową, która spowodowała odpływ kapitału z rynków wschodzących. Pod presją znalazły się ceny ropy (Brent: -1,04% do 46,81 USD/bbl; Crude: -0,87% do 44,31 USD/bbl), którym zaszkodziły doniesienia ws. wzrostu jej wydobycia w Libii i Nigerii (nieobjętych porozumieniem OPEC-Rosja) oraz informacje dot. zmniejszenia naftowego importu Japonii, Indii i Chin. Spekulacje nt. braku perspektyw zrównoważenia tego rynku podgrzał bank Goldman Sachs, który po serii 22 tygodniowych wzrostów liczby czynnych odwiertów naftowych w USA wydał prognozę przewidującą 8% wzrost produkcji ropy za oceanem do końca roku. Do trendu spadkowego EM przyłączył się również złoty, który pogorszył swoje notowania zarówno w relacji do euro (EUR/PLN max. 4,2197 dziś o g. 0:05), jak i w stosunku do dolara (USD/PLN max. 3,7910 o dziś o g. 0:05). Straty naszej waluty ograniczała optymistyczna prognoza agencji Fitch, która podwyższyła szacunek dynamiki polskiego PKB na ten rok z 3% do 3,3%. Jedną z najgorzej sobie radzących walut na poniedziałkowej sesji był australijski dolar (AUD/USD: -0,34%), który oberwał rykoszetem po decyzji agencji Moody's o obniżeniu ratingu czterem australijskim bankom.
Przed nami
Dziś na rynku PLN przysłowiowym gwoździem programu będą dane makroekonomiczne z Polski dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (g. 14:00). Analitycy spodziewają się lepszych wyników w stosunku do poprzedniego miesiąca co może pozytywnie oddziaływać na wartość złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1900, USD/PLN: 3,7000). Z kolei jeśli słabe dane z kwietnia powtórzą się w maju, presja na polską walutę może się wzmóc (punkty oporu EUR/PLN: 4,2350, USD/PLN: 3,8000). Na rynkach globalnych największe zainteresowanie budzi dziś wystąpienie wiceprezesa FED Stanleya Fischera. Jeśli podzieli on optymistyczne stanowisko Dudley'a dolar otrzyma kolejny bodziec do umocnienia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1135). Ostrożne podejście Stanley'a do szybkiej ścieżki normalizacji amerykańskich stóp przyniesie odwrotny skutek (punkt oporu EUR/USD: 1,1215). W związku z rozpoczęciem negocjacji na linii UE-UK w sprawie Brexitu należy się liczyć z podwyższoną zmiennością notowań brytyjskiej waluty. Analitycy przestrzegają, że ekstremalnie trudne rozmowy mogą stać się pożywką dla spekulacji rynkowych i gry na słabego funta.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.