Optymistyczny Draghi dał zielone światło ws. stopniowego zaostrzania polityki ECB. Przecena obligacji uderza w złotego.

(środa, 28-06, 08:00)
Za nami
We wtorek warunki gry na rynkach walutowych dyktowali bankierzy centralni z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych. Choć inwestorzy z większym zainteresowaniem oczekiwali na wypowiedź prezes FED Janet Yellen, to dużo większe zaskoczenie i reakcję wywołał prezes ECB Mario Draghi, który na konferencji w Portugalii odnotował znaczne ożywienie w gospodarce strefy euro i zasygnalizował możliwość stopniowej zmiany polityki pieniężnej Europejskiego Banku Centralnego. Dodał też, że jego zdaniem czynniki wpływające na aktualny spadek inflacji w strefie euro są przejściowe. Perspektywa zbliżającej się zmiany kursu monetarnego ECB uskrzydliła wspólną walutę (EUR/USD max. 1,1379 dziś o g. 8:15 tj . najwyżej od czerwca 2016 roku), która jest na dobrej drodze by zakończyć bieżący kwartał najlepiej od 2011 roku. Zyski euro w stosunku do dolara napędzała dodatkowo spadkowa rewizja prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego wzrostu gospodarczego w USA (z 2,3% do 2,1% w 2017 r. oraz z 2,5% do 2,1 w 2018 r.). Podobny skutek odniosło przesunięcie głosowania w Senacie USA ws. ustawy zdrowotnej Trumpa. Wyprzedaży zielonej waluty nie zdołał powstrzymać nawet wyższy od prognoz wynik indeksu zaufania konsumentów - Conference Board (118,9 pkt. vs. prognoza 116 pkt.). Zdecydowanie mniej rynkowych emocji dostarczyła wypowiedź prezes Banku Rezerwy Federalnej Janet Yellen, która w swoim wczorajszym wystąpieniu skupiła się głównie na globalnych problemach ekonomicznych i wbrew oczekiwaniom nie odniosła się do amerykańskiej polityki monetarnej. Globalny wzrost popytu na euro spowodował jego znaczne umocnienie nie tylko w koszyku G10 ale także w stosunku do walut rynków wschodzących oraz regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Złoty przez większość dnia systematycznie tracił w stosunku do wspólnej waluty rekompensując to sobie wzrostem wartości wobec dolara. W rezultacie tych przetasowań kurs EUR/PLN wzbił się maksymalnie do pułapu 4,2440 (dziś o g. 6:15), natomiast rynek USD/PLN pokonał punkt wsparcia 3,7500 osiągając w najniższym momencie wartość 3,7233 (dziś o g. 18:15). Dodatkową presję na waluty CEE spowodowała wyprzedaż na niemieckim rynku długu, będąca następstwem zaskakującego wystąpienia Draghi'ego. Jej skalę obrazuje fakt, że wczorajszy wzrost rentowności dziesięcioletnich bundów był największy od grudnia 2015 roku. Słabnący dolar ośmielił fundusze hedgingowe, które podbiły ceny ropy (Brent: +0,69% do 46,45 USD/bbl; Crude: +0,577% do 43,73 USD/bbl) obstawiając spadek amerykańskich zapasów paliw. Pozytywne sygnały z rynku naftowego tylko w niewielkim stopniu wpłynęły na notowania wybranych walut EM.
Przed nami
Wczorajsza jastrzębia wypowiedź prezesa ECB Mario Draghi'ego zwiększyła zainteresowanie dzisiejszymi wystąpieniami innych polityków Europejskiego Banku Centralnego. Już o g. 10:00 głos zabierze członek zarządu Banku Yves Mersch, natomiast o 12:30 wypowie się wiceprezes ECB Vitor Constancio. Kolejne optymistyczne sygnały z ECB będą przemawiać za droższym euro (opór EUR/USD: 1,1380). W tym scenariuszu może ucierpieć złoty i waluty peryferyjne strefy euro, które do tej pory były beneficjentem ultra luźnej polityki pieniężnej ECB. W razie ostrożnych wypowiedzi europejskich bankierów centralnych należy się liczyć z powrotem kursu EUR/USD w stronę punktu wsparcia 1,1200. Ze względu na dynamikę ostatnich wydarzeń na rynku ropy jeszcze większe niż zwykle zainteresowanie inwestorów budzi dziś informacja nt. cotygodniowej zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA (g. 16:30). W zeszłym tygodniu zaskakująca przecena ropy wywindowała kurs EUR/PLN w stronę bariery 4,2630, a rynek USD/PLN powyżej poziomu 3,8200. Ewentualny wzrost amerykańskich zapasów paliwowych może więc dać sygnał do kolejnej wyprzedaży ropy, która pociągnęłaby za sobą waluty EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,8000). W przypadku spadku naftowych rezerw za oceanem, sytuacja złotego może się poprawić (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,7000).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …   

              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.