Funt na deskach po katastrofie wyborczej May. Ostrożna retoryka ECB zmniejsza presję na złotego.

(piątek, 09-06, 8:00)
Za nami
Czwartkowa sesja rozgrywała się wokół posiedzenia ECB, przesłuchania w Senacie USA byłego szefa FBI Comeya oraz wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Zaczęło się od informacji przedstawionych przez prezesa Mario Draghi'ego na konferencji po zakończeniu wyjazdowego posiedzenia Rady Prezesów ECB w Estonii. Na spotkaniu z dziennikarzami Draghi potwierdził środowe doniesienia agencji informacyjnych (Bloomberg oraz Reuters) dotyczące zmiany prognoz inflacji i wzrostu gospodarczego w strefie euro. Zaprezentowane projekcje makroekonomiczne Banku pokazały spadek inflacji: do 1,5% w 2017 roku (z 1,7% poprzednio), do 1,3% w 2018 (z 1,6 %) oraz 1,6% w 2019 (z 1,7%) oraz wzrost PKB do 1,9% w 2017 (vs. 1,8% w poprzedniej prognozie), 1,8% w 2018 (vs. 1,7%) i 1,7% w 2019 (vs.1,6%). Prezes ECB powiedział również, że politycy Banku nie dyskutowali na temat redukcji europejskiego programu skupu aktywów (QE). Podobnie jak w środę, pierwszą reakcją rynku walutowego na ostrożną retorykę ECB był spadek kursu EUR/USD do poziomu 1,1205 (o g. 14:45) po czym obserwowaliśmy jego częściowe odreagowanie. Zdecydowanie mniej rynkowych emocji dostarczyło przesłuchanie ex. dyrektora FBI, który w zasadzie powiedział niewiele więcej niż to, co pojawiło się w jego środowym pisemnym oświadczeniu. W trakcie wczorajszego przesłuchania przed senacką komisją oskarżył prezydenta, że ten zwolnił go by utrudnić śledztwo ws. domniemanych powiązań komitetu wyborczego Trumpa z Rosją. Wbrew oczekiwaniom niektórych analityków Comey nie zeznał, że Trump złamał prawo. Wysoka stawka wczorajszych wydarzeń paraliżowała inwestorów z rynków wschodzących, przez co notowania walut z tego koszyka definiował przebieg sesji na rynkach G10. Złoty także podążał za przetasowaniami wśród walut bazowych poprawiając swoją pozycję w stosunku do globalnie słabnącego euro (EUR/PLN min. 4,1932 o g. 18:00) oraz tracąc wobec drożejącego dolara (USD/PLN max. 3,7560 dziś o g. 1:00). Poranne informacje z Wielkiej Brytanii o utracie większości w parlamencie przez konserwatystów dowodzonych przez premier Theresę May wzbudziły obawy o dalszy przebieg negocjacji ws. Brexitu. Wzrost pesymizmu w tej sprawie ma jak dotąd wymiar lokalny i oddziałuje głównie na rynek GBP (min.: GBP/USD 1,2685 o g. 7:30, GBP/PLN 4,7574 o g. 7:30). Zdaniem politologów jest to "katastrofa" dla premier May, która zdecydowała się na przedterminowe wybory w nadziei na poprawę pozycji Partii Konserwatywnej.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano żadnych szczególnie ważnych danych makroekonomicznych, stąd jeśli nie napłyną jakieś nowe zaskakujące informacje, inwestorzy skupią się na analizie i dyskontowaniu skutków wydarzeń z poprzedniego dnia. Słabość euro i funta może sugerować dalsze umocnienie dolara, które będzie ograniczać bariera 1,1180. Potencjalny odpływ kapitału za ocean może także dotknąć Polskę narażoną dodatkowo na ryzyko trudnych do przewidzenia skutków brytyjskiego głosowania, wynikających m.in. z osłabienia pozycji negocjacyjnej Wielkiej Brytanii ws. Brexitu (punkty oporu EUR/PLN: 4,2250, USD/PLN: 3,7700). Na horyzoncie widać już I turę wyborów parlamentarnych we Francji (niedziela), gdzie partia nowego prezydenta Emmanuela Macrona, Republique en Marche (LREM), ma szansę na zdobycie większości, która umożliwi jej samodzielne rządy. Taki wynik wyborczy dałby Marconowi mocny mandat do realizowania jego reform gospodarczych, co działałoby na korzyść euro (opór EUR/USD: 1,1285) oraz walut regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,7000).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.