Rewelacyjny ADP i optymistyczny Powell z FED podkręcają notowania USD. PLN na minusie przez ...

(piątek, 02-06, 8:00)
Za nami
W czwartek na pierwszym planie wydarzeń na rynkach finansowych znalazły się informacje ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Według najnowszego raportu ADP zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosło w maju o 253 tys. (prognoza 185 tys.). Optymistyczne dane z rynku pracy przerwały serię niekorzystnych informacji dla dolara oraz zwiększyły szanse na dobre wyniki dzisiejszego oficjalnego raportu Departamentu Pracy USA (więcej na ten temat w części "Przed nami" dzisiejszego Alertu FX). Nastroje wokół zielonej waluty poprawiły także wyższe od prognoz wskaźniki indeksów PMI i ISM z amerykańskiego przemysłu (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Podobny skutek odniosła optymistyczna wypowiedź członka zarządu FED Jerome 'a Powella, który uważa, że w tym roku powinniśmy zobaczyć jeszcze dwie podwyżki stóp funduszy federalnych. Konsekwencją tych słów oraz poprawy perspektyw gospodarki USA był wzrost prawdopodobieństwa czerwcowej podwyżki FED do 96% oraz powrót apetytu na dolara. Kurs EUR/USD spadł z maksymalnego pułapu 1,1249 (o g. 8:45) do minimalnego poziomu 1,1202 (o g. 14:15). Zyski zielonej waluty ograniczał największy od roku spadek wydatków na inwestycje budowlane za oceanem w kwietniu (-1,4%) oraz solidne wyniki PMI dla przemysłu ze strefy euro. Obok wiadomości ekonomicznych z USA sytuację na rynkach wschodzących determinowały wczoraj negatywne sygnały z Chin. Pesymistyczną reakcję inwestorów wywołała publikacja indeksu PMI dla chińskiego przemysłu, który po raz pierwszy od 11 miesięcy spadł poniżej granicy 50 pkt. (49,6 pkt.) co sygnalizuje regres aktywności przemysłowej w Państwie Środka. Powracające obawy o spowolnienie w drugiej największej gospodarce świata w połączeniu z przypływem prodolarowego optymizmu stanowiły niekorzystną kombinację dla walut EM. Pozycję złotego dodatkowo pogorszyły dane makro z naszego podwórka. Indeks PMI dla polskiego sektora wytwórczego spadł w maju do 52,7 pkt. i zaliczył najniższy wynik od pół roku. Pod wpływem tych czynników kurs EUR/PLN wzrósł do maksymalnego poziomu 4,2048 (o g. 18:30). Jeszcze bardziej spektakularny skok notowań miał miejsce na rynku USD/PLN, gdzie w wyniku kumulacji przeceny złotego i globalnej aprecjacji dolara kurs poszybował w górę o prawie 4 grosze (do max.: 3,7514 o g. 18:30). Czarne chmury nadeszły również z Brazylii (jednej z największych gospodarek rynków wschodzących), gdzie coraz większe kręgi zatacza afera polityczno-korupcyjna z udziałem prezydenta Michela Temera.
Przed nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym dzisiejszego dnia i całego tygodnia będzie publikacja raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Jak zawsze największe zainteresowanie inwestorów wzbudza informacja o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Według ankiety Reuters'a mediana oczekiwań rynkowych w tej sprawie wynosi 185 tys. Ewentualny niski wynik pogłębi obawy dotyczące przedłużenia spowolnienia amerykańskiej gospodarki osłabiając dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1270). Taki scenariusz może pobudzić apetyt na waluty rynków wschodzących. Potencjalne zyski złotego będą ograniczać zarówno punkty wsparcia EUR/PLN 4,1600 i USD/PLN 3,7000, jak również oczekiwanie na niepewny wynik przyszłotygodniowych wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. W przypadku dobrych danych z amerykańskiego rynku pracy należy się liczyć z pogłębieniem korekty wzrostowej dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1180). Nowe zakupy zielonej waluty mogą być finansowane ze sprzedaży aktywów z rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2050, USD/PLN: 3,7700). Czynnikiem ryzyka dla walut spod znaku EM będzie publikacja danych dot. handlu zagranicznego USA, która może być okazją do kolejnych protekcjonistycznych komentarzy ze strony Trumpa.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.