Zwycięstwo partii Macrona w I turze wyborów we FR i stabilizacja funta poprawiają pozycję PLN.

(poniedziałek, 12-06, 8:00)
Za nami
W piątek ekonomiczne serwisy informacyjne zdominowały wiadomości dotyczące brytyjskich wyborów parlamentarnych. Rządząca Partia Konserwatywna zdobyła 318 z 650 mandatów i tym samym straciła większość w Izbie Gmin. Ten wynik interpretowany jest jako porażka premier Theresy May, która paradoksalnie sama zwołała w kwietniu przedterminowe wybory parlamentarne, z zamiarem wzmocnienia swojej pozycji w negocjacjach ws. Brexitu. Pyrrusowe zwycięstwo torysów wzbudziło obawy inwestorów o przebieg rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską oraz wywołało wyprzedaż funta (GBP/USD min. 1,2635 o g. 08:50, GBP/PLN min. 4,7482 o g. 10:00). Straty szterlinga amortyzowała porażka Szkockiej Partii Narodowej, która straciła 21 z 54 mandatów, co zdaniem politologów praktycznie niweczy szanse na szybkie powtórzenie referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Słabość brytyjskiej waluty wykorzystał dolar (EUR/USD min. 1,1166 o g. 15:00), któremu pomógł niezaskakujący przebieg czwartkowego przesłuchania byłego szefa FBI Comeya i brak nowych faktów ws. tzw. rosyjskiego śledztwa. Indeks dolara mierzący zmianę jego wartości wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych zameldował się w piątek na najwyższym poziomie od 10 dni (tj. 97,364). Na tym tle dość dobrze radziły sobie waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej (CEE), którym sprzyjała ostrożna i konsekwentna polityka pieniężna ECB potwierdzona na czwartkowym posiedzeniu Banku (więcej na ten temat w naszym piątkowym Alercie FX). Złotówka zyskała w piątek zarówno wobec euro (EUR/PLN min. 4,1830 o g. 19:00), jak i w relacji do dolara (USD/PLN min. 3,7333 o g. 19:10). Apetyt na polską walutę mogą jeszcze zwiększyć wyniki niedzielnej, pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. Jak wskazują oficjalne dane, partia nowego prezydenta Macrona (LREM) wraz z sojuszniczym ugrupowaniem MoDem, mają poparcie, które daje im duże szanse na samodzielne rządy i realizację zapowiadanych reform.
Przed nami
Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym rozpoczynającego się tygodnia będzie środowa decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku w sprawie stóp procentowych (o g. 20:00). Obecnie rynek terminowy wycenia, że za dwa dni z 98,1% prawdopodobieństwem Bank Rezerwy Federalnej drugi raz w tym roku podwyższy stopy funduszy federalnych. Z bardzo dużym zainteresowaniem oczekiwana jest również treść komunikatu FOMC, projekcja stóp procentowych FED oraz konferencja prasowa prezes Yellen (zaplanowana na g. 20:30), które mogą rzucić więcej światła na uwarunkowania i terminarz kolejnych podwyżek w USA. Sygnały wskazujące na gotowość polityków FED do dalszego zaostrzania amerykańskiej polityki monetarnej w drugiej połowie roku będą przemawiać za droższym dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1150). Z kolei ostrożne podejście w tej sprawie może sprowadzić czarne chmury nad zieloną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1260). W tym tygodniu na uwagę zasługuje także decyzja Banku Anglii ws. stóp procentowych (czwartek) oraz wyniki inflacji HICP dla strefy euro (piątek). Jeśli chodzi o dane z polskiej gospodarki, to jeszcze dziś opublikowana zostanie finalna wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju. Analitycy spodziewają się jego spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca (1,9 % wobec 2% w kwietniu). Publikacja gorsza od prognoz może zachęcić inwestorów do sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2250, USD/PLN: 3,7700) i odwrotnie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1600, USD/PLN: 3,7000). Warto także pamiętać, że na niekorzyść polskiej waluty w najbliższym czasie będzie przemawiać niepewność przed czwartkowym spotkaniem Eurogrupy ws. Grecji.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.