Dzisiejsza podwyżka stóp FED jest przesądzona. Inwestorzy czekają na wskazówki ws. kolejnych.

(środa, 14-06, 8:00)
Za nami
Wtorkowa sesja walutowa odbywała się w cieniu rozpoczynającego się posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku. Jej spokojny przebieg wynikał z niemal 100% zgodności inwestorów ws. dzisiejszej podwyżki stóp funduszy federalnych oraz z dużej niepewności ws. dalszej ścieżki zaostrzania amerykańskiej polityki pieniężnej (więcej na ten temat w części "Przed nami" dzisiejszego Alertu FX). Uczestnicy rynku EUR/USD okopali się na swoich pozycjach (min. 1,1185 o g. 8:00 - max. 1,1225 o g. 10:00) w oczekiwaniu na dzisiejsze rozstrzygnięcia, a panującej flauty nie rozwiały nawet całkiem dobre dane zza oceanu dot. inflacji cen producentów (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Po dwudniowej wyprzedaży spowodowanej porażką wyborczą premier May i Konserwatystów, oddech złapał funt (max.: GBP/USD 1,2757 o g. 20:30, GBP/PLN 4,7757 o g. 23:00). W sukurs przyszły mu wyniki brytyjskiej inflacji CPI, która w maju zameldowała się na najwyższym poziomie od czerwca 2013 roku (tj. 2,9%). Jednak walutową gwiazdą wczorajszej sesji okazał się dolar kanadyjski (USD/CAD: -0,59%), który znacznie zyskał na jastrzębiej wypowiedzi prezesa Banku Kanady Stephena Poloza. O wiele mniej rynkowych emocji dostarczyły waluty rynków wschodzących, które trzymały w szachu niewiadomy wynik posiedzenia FED oraz niepewna reakcja walut G10, a także niepokojące sygnały z rynku naftowego. Według informacji agencji Reuters'a, wbrew porozumieniu ws. redukcji wydobycia ropy, produkcja w krajach OPEC wzrosła w maju o 336 tys. baryłek dziennie. W tej sytuacji kurs EUR/PLN pozostawał zamknięty w przedziale od min. 4,1893 (o g. 9:00) do max. 4,1964 (o g. 23:45), a rynek USD/PLN poruszał się w granicach od min. 3,7341 (o g. 10:00) do max. 3,7470 (o g. 17:45).
Przed nami 
Mimo, że większość krajowych graczy odlicza już godziny do świątecznego długiego weekendu, to wysoka ranga zbliżających się wydarzeń ekonomicznych na świecie podpowiada by w najbliższych dniach zachować szczególną czujność. Dziś uwaga inwestorów będzie skupiona na sygnałach płynących z Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (g. 20:00). Podwyżka oprocentowania funduszy federalnych na trwającym posiedzeniu FOMC jest zdaniem większości ekonomistów przesądzona (aktualnie 99,6% szans), stąd największe zainteresowanie inwestorów budzą teraz: projekcje stóp funduszy federalnych oparte na opiniach członków Komitetu, ocena stanu gospodarki, perspektywy inflacji oraz szczegóły dotyczące planu redukcji bilansu Banku. Nowe wskazówki może także dać komunikat FOMC towarzyszący decyzji ws. stóp procentowych oraz konferencja prasowa prezes FED Janet Yellen. Zdaniem analityków banku UBS rozczarowujące wyniki gospodarki amerykańskiej w I kwartale i w maju spowodowały utratę wiary inwestorów w jej siłę. Potwierdzenie tych obaw przez FED i zapowiedź spowolnienia tempa kolejnych podwyżek mogą wywołać wyprzedaż amerykańskiej waluty (opór EUR/USD: 1,1235). Na takim scenariuszu skorzystałby relatywnie wysoko oprocentowany złoty (wsparcie EUR/PLN: 4,1710, USD/PLN: 3,7000). Z kolei w przypadku optymistycznych sygnałów z Rezerwy Federalnej należy się liczyć z przepływem kapitału w stronę dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1150) kosztem walut EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,2100, USD/PLN: 3,7700). Przed zakończeniem posiedzenia FOMC warto zwrócić uwagę na publikacje danych nt. inflacji CPI oraz sprzedaży detalicznej w USA (o g. 14:30). W dalszej części tygodnia na radarach inwestorów znajdują się spotkanie Eurogrupy ws. Grecji (czw.) oraz posiedzenie Banku Japonii (pt.).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.