Niski PMI z USA podkopał nadzieje na podwyżkę FED'17. Słaby dolar i wyższy rating Grecji poprawiają pozycję złotego.

(poniedziałek, 26-06, 8:00)
Za nami
Najniższy od 3 miesięcy wstępny wynik indeksu PMI dla przemysłu w USA opublikowany w piątek zwiększył obawy inwestorów przed spowolnieniem największej gospodarki świata. Ich rozczarowanie wzbudził także wskaźnik wyprzedzający dla amerykańskiego sektora usług (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Rynek walutowy zareagował na te wiadomości spadkiem wartości dolara w stosunku do euro. W kulminacyjnym momencie tej przeceny kurs EUR/USD wzrósł do wartości 1,1209 (o g. 16:50). Przed jeszcze większymi stratami zieloną walutę uchroniła wyższa od oczekiwań sprzedaż nowych domów za oceanem. Ich liczba wzrosła w maju o 2,9%, ucinając przynajmniej na jakiś czas spekulacje nt. zadyszki rynku nieruchomości w USA. Przeciw większym zyskom wspólnej waluty przemawiały także mieszane dane nt. aktywności gospodarczej w Niemczech, we Francji i w całym Eurolandzie (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym). Spadek atrakcyjności dolara w połączeniu z kontynuacją korekty wzrostowej cen ropy (Brent: +0,84% do 45,66 USD/bbl; Crude: +0,79% do 43,12 USD/bbl) stanowiły korzystną kombinację dla walut rynków wschodzących, w tym dla złotego. W najniższym punkcie piątkowej sesji kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,2218 (o g. 20:00), a rynek USD/PLN do 3,7684 (o g. 16:50). Złotemu pomógł także optymistyczny artykuł w Financial Times nt. perspektyw polskiej gospodarki. W gazecie możemy m.in. przeczytać, że "stopniowo ustępuje niepewność polityczna" oraz, że nasz kraj rozwija się w ostatnich miesiącach najszybciej w regionie. Na plus dla rynku PLN (oraz dla pozostałych walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej) zagrały także optymistyczne wiadomości dla Grecji. W piątek agencja Moody's podniosła rating Hellady z Caa3 do Caa2 oraz zmieniła jego perspektywę ze stabilnej na pozytywną.
Przed nami
Mimo rozpoczynających się wakacji w najbliższym tygodniu inwestorzy nie powinni narzekać na brak emocji. Już dziś poznamy czerwcowy wynik indeksu instytutu Ifo (g. 10:00) informującego o nastrojach wśród niemieckich przedsiębiorców oraz dane dotyczące zamówień w USA (g. 14:30). Optymistyczne sygnały z tych gospodarek będą premiować odpowiednio euro (opór EUR/USD: 1,1215) lub dolara (wsparcie EUR/USD: 1,1110). Na dziś zaplanowano także wystąpienie prezesa ECB Mario Draghi'ego, ale spodziewane podtrzymanie jego ostrożnego stanowiska ws. polityki pieniężnej dla Eurolandu, nie wróży żywiołowej reakcji rynków finansowych. Miniony tydzień jeszcze raz pokazał silną korelację walut EM z cenami ropy. W związku z pesymistycznymi nastrojami panującymi na rynku naftowym łatwo o iskrę, która może uruchomić kolejną falę wyprzedaży tego surowca, doprowadzając do przeceny aktywów na rynkach wchodzących i w Polsce (punkty oporu EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN: 3,8200). W przypadku poprawy nastrojów i kontynuacji korekty wzrostowej cen czarnego złota waluty EM i złoty mogą przejść do większej ofensywy (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,7500). W kolejnych dniach najciekawiej zapowiadają się: publikacja indeksu zaufania konsumentów - Conference Board, wystąpienie prezes FED Janet Yellen (jutro), tygodniowa zmiana zapasów paliw w USA (środa), finalny wynik amerykańskiego PKB w I kw., indeks cen PCE core (czwartek), inflacja HICP dla strefy euro oraz wartość polskiego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu (piątek).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …    
      
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.