Kontrowersje wokół słów Draghi'ego i drożejąca ropa wspierają złotego.

(czwartek, 29-06, 8:00)
Za nami
W środę w centrum uwagi inwestorów pozostawała polityka monetarna ECB. Optymistyczną rynkową interpretację wtorkowej wypowiedzi prezesa Draghi'ego podważyły komentarze niektórych banków inwestycyjnych (np. Goldman Sachs) oraz doniesienia mediów. Agencja Reuters powołując się na nieoficjalne źródła w Europejskim Banku Centralnym podała, że intencją Draghi'ego było we wtorek jedynie zasygnalizowanie większej tolerancji Banku dla inflacji w okresie jej spadku, a nie wyrażenie gotowości do rozpoczęcia procesu zaostrzania polityki pieniężnej. W wypowiedzi dla telewizji CNBC jego bliski współpracownik i wiceprezes ECB Vitor Constâncio zwrócił uwagę, że tradycyjne wskaźniki ekonomiczne (jak np. stopa bezrobocia) nie dość precyzyjnie opisują sytuację gospodarczą w strefie euro, a bardziej zaawansowane mierniki pokazują dużo gorszy jej obraz. Nawiązując do wystąpienia Draghi'ego podkreślił potrzebę utrzymania konsekwentnych działań Banku na rzecz ożywienia wzrostu ekonomicznego w Eurolandzie.Taki zwrot akcji dał impuls do umocnienia dolara, który zmniejszył swoje straty w stosunku do wspólnej waluty (EUR/USD min. 1,1292 o g. 14:10). Jak się wkrótce okazało aprecjacja zielonej waluty nie była trwała, gdyż brak oficjalnego komentarza prezesa ECB ws. rynkowej nadinterpretacji jego wtorkowego wystąpienia podtrzymał rozbudzone oczekiwania części inwestorów na zmianę kursu polityki monetarnej w Eurolandzie, kierując kurs EUR/USD z powrotem w stronę bariery 1,1400 (max. 1,1419 dziś o g. 4:00). Wobec słabości dolara i niepewnej pozycji euro największym wygranym wczorajszej sesji stał się funt (max.: GBP/USD 1,2972 o g. 16:30, GBP/PLN 4,8408 o g. 16:00), który ma za sobą najlepszy dzień od 18 kwietnia, kiedy to premier May ogłosiła przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii. Atrakcyjność szterlinga wzrosła dzięki wczorajszej jastrzębiej wypowiedzi prezesa Banku Anglii Marka Carney'a, który zapowiedział możliwość usunięcia niektórych bodźców stymulacji gospodarki brytyjskiej. Odpowiedzią rynku terminowego na jego słowa był wzrost prawdopodobieństwa listopadowej podwyżki stóp BoE mierzonego cenami kontraktów terminowych do 40%. Na rynkach wschodzących dużym echem odbiła się informacja amerykańskiej agencji EIA nt. mniejszego niż sugerował to wtorkowy raport API wzrostu zapasów ropy w USA, co przełożyło się na pokaźną zwyżkę cen tego surowca (Brent: +2,65% do 47,68 USD/bbl; Crude: +2,63% do 44,88 USD/bbl). Bardziej optymistyczne nastroje na rynku naftowym i kontrowersje wokół polityki ECB poprawiły klimat inwestycyjny nad Wisłą. W godzinach popołudniowych kurs EUR/PLN spadł z max. 4,2488 (o g. 16:15) do min. 4,2245 (o g. 20:00), a rynek USD/PLN z max. 3,7473 (o g. 14:10) do min. 3,7065 (dziś o g. 4:00).
Przed nami
Dziś na pierwszy plan powrócą informacje makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Obok finalnego wyniku PKB za I kw, inflacji PCE core oraz deflatora PKB, w tym samym czasie (tj. o g. 14:30) opublikowane zostaną również dane nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Ewentualne słabsze dane zza oceanu mogą zwiększyć obawy dot. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp FED i jeszcze bardziej osłabić dolara (punkt oporu EUR/USD 1,1430). Taki rozwój sytuacji będzie premiować rynki wschodzące i złotego (punkty wsparcia: EUR/PLN 4,2000, USD/PLN 3,7000). Z kolei lepsze wyniki z USA będą sprzyjać domykaniu krótkich pozycji dolarowych i realizacji zysków w euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,1300, punkty oporu: EUR/PLN 4,2630, USD/PLN 3,8000). Optymistyczne nastawienie do amerykańskiej waluty potwierdzają analitycy Goldman Sachs, którzy spodziewają się powrotu kursu EUR/USD w okolicę 1,0500 na przestrzeni najbliższych dwunastu miesięcy. O wiele bardziej pesymistyczny scenariusz dla dolara w swojej długoterminowej prognozie zakładają ekonomiści Deutsche Banku. Ich zdaniem na koniec roku kurs EUR/USD zamelduje się powyżej poziomu 1,1600.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …  
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.