Abe przegrywa, złoty traci.

(wtorek, 04-07, 8:00)
Za nami
W poniedziałek nastroje na rynkach finansowych kształtowały informacje z Japonii, gdzie w wyborach do Rady Metropolii Tokio zaskakującą porażkę odniosła Partia dowodzona przez premiera Shinzo Abe. Konsekwencją wzrostu niepewności politycznej w kraju Kwitnącej Wiśni była wyprzedaż japońskiego jena i zakup relatywnie taniego dolara, który ma za sobą najgorszy kwartał od 2010 roku. Jak to zwykle bywa w systemie naczyń połączonych w ślad za szybującym w górę rynkiem USD/JPY (max. 113,47 o g. 22:00) w przeciwnym kierunku podążał kurs EUR/USD (min. 1,1336 dziś o g. 7:45) spychany dodatkowo rosnącymi rentownościami amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: +4,80 pb do 2,352%). Po południu dodatkowym paliwem dla zielonej waluty stał się wysoki wynik wskaźnika indeksu ISM dla sektora przemysłu USA, który zameldował się na najwyższym poziomie od sierpnia 2014 roku (57,8 pkt. vs. prognoza 55,2 pkt. ). Straty euro w relacji do amerykańskiej waluty amortyzowały nowe, wieloletnie rekordy indeksów PMI dla przemysłu w Niemczech (59,6 pkt. tj. najwyżej od maja 2011 r.) oraz w Eurolandzie (57,4 pkt. tj. najwyżej od kwietnia 2011 r.). Minorowe nastroje towarzyszyły wczoraj notowaniom funta (GBP/USD min. 1,2945 o g. 16:40). Szterlinga do defensywy zepchnął zaskakujący wynik indeksu PMI wskazujący na niższy od prognoz wzrost aktywności w brytyjskim przemyśle (54,5 pkt. vs. 56,5 pkt.). Zakupy dolara były także finansowane z wyprzedaży walut rynków wschodzących, w tym złotego. Na wartość naszej waluty niekorzystnie oddziaływał także niższy od oczekiwań wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego (53,1 pkt. vs. 53,7 pkt.). W kulminacyjnym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN wzrósł do pułapu 4,2527 (o g. 19:30), a rynek USD/PLN wspiął się do poziomu 3,7434 (o g. 20:30).
Przed nami
Brak istotnych publikacji makroekonomicznych w dniu dzisiejszym oraz nieobecność inwestorów amerykańskich (Święto Niepodległości) może sprzyjać kontynuacji trendu umocnienia dolara. Wzrost jego wartości wobec euro będzie ograniczała niepewność przed serią ważnych informacji ekonomicznych, na które czekają inwestorzy jeszcze w tym tygodniu oraz bariera wsparcia 1,1330. Z technicznego punktu widzenia ewentualny dalszy odpływ kapitału z rynku PLN napotka na opór: EUR/PLN: 4,2630, USD/PLN 3,7700, a potencjalną korektę będą limitować przeszkody techniczne EUR/USD opór: 1,1450; wsparcie EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN 3,6800. Na ekonomicznym horyzoncie widać już zbliżające się publikacje protokołów z ostatnich posiedzeń FED (jutro) i ECB, raportu ADP (czwartek), oficjalnego raport Departamentu Pracy USA (piątek) oraz szczyt G20 (piątek-sobota).
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …  
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.