Rozczarowujące dane makro z USA i optymistyczny PKB Chin premiują waluty EM i złotego kosztem ...

(poniedziałek, 17-07, 8:00)

Za nami
Piątek dostarczył nowych argumentów przeciwnikom trzeciej w tym roku podwyżki stóp Banku Rezerwy Federalnej (FED). Przyczyną wzmocnienia ich pozycji były rozczarowujące informacje ekonomiczne z amerykańskiej gospodarki. Wg. danych z czerwca negatywnie zaskoczyły zarówno inflacja bazowa cen konsumpcyjnych (0,1% m/m vs. prognoza 0,2% m/m), jak również sprzedaż detaliczna (-0,2% m/m vs. 0,1% m/m). Wiele do życzenia pozostawiał także wynik indeksu Uniwersytetu Michigan, opisujący nastroje amerykańskich konsumentów, który znalazł się na najniższym poziomie od dziewięciu miesięcy (93,1 pkt. vs. spodziewane 95,0 pkt.). W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem okazały się wyższe od oczekiwań wyniki produkcji przemysłowej w USA (0,4% m/m vs. 0,3% m/m) oraz dobre kwartalne rezultaty amerykańskich banków (JP Morgan, Wells Fargo i Citigroup). Inwestorzy przywiązują do nich dużą wagę ze względu na silną korelację ich kondycji finansowej z koniunkturą gospodarczą w Stanach Zjednoczonych. Przewaga słabych danych z USA wzbudziła wątpliwości dot. przejściowego charakteru spowolnienia wzrostu gospodarczego za oceanem oraz spowodowała globalną wyprzedaż dolara, który tracił m.in. wobec euro (EUR/USD max.: 1,1475, o g. 22:00), jena (USD/JPY min.: 112,26 o g. 14:45) i funta (GBP/USD max.: 1,3114 o g. 21:30). Indeks mierzący zmianę wartości zielonej waluty wobec jej sześciu najpopularniejszych globalnych konkurentów spadł w piątek do najniższego poziomu od września 2016 roku (tj. 95,132). Generalny odwrót od dolara zwiększył atrakcyjność walut rynków wschodzących, a uwolniony kapitał dotarł także nad Wisłę. W efekcie kurs EUR/PLN zbliżył się do psychologicznej granicy 4,2000 osiągając w najniższym punkcie wartość 4,2024 (o g. 17:30). Jeszcze bardziej spektakularny spadek notowań miał miejsce na rynku USD/PLN, gdzie w wyniku kumulacji przeceny zielonej waluty i aprecjacji złotego kurs spadł o ponad 4 grosze (do min.: 3,6645 o g. 22:00 tj. najniżej od sierpnia 2015 r.). Największym wygranym w obozie EM był w piątek południowoafrykański rand (USD/ZAR: -1,52%), któremu sprzyjała wiadomość dot. zawieszenia przez rząd w RPA prac nad kontrowersyjnymi przepisami dla sektora górnictwa.
Przed nami
Dziś największe zainteresowanie budzi wynik inflacji HICP ze strefy euro (g. 11:00), który jest obecnie jednym z podstawowych barometrów mierzącym oczekiwania dot. zaostrzania polityki ECB. Analitycy spodziewają się jej spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 1,5% do 1,4%) co może niekorzystnie oddziaływać na wartość wspólnej waluty (najbliższy punkt wsparcia EUR/USD: 1,1370). W przypadku danych lepszych od prognoz powinniśmy się liczyć z odwrotną reakcją rynku (punkt oporu EUR/USD: 1,1490). Jeżeli chodzi o złotego to dobre wyniki z Eurolandu będą mu szkodzić (punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7200). Warto pamiętać, że waluty regionu Europy Środkowo - Wschodniej (CEE) były do tej pory beneficjentem ultra luźnej polityki pieniężnej ECB. Z kolei pesymistyczne sygnały ekonomiczne dla strefy euro zmniejszą oczekiwania ws. zmiany kursu ECB oraz umocnią polską walutę (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 3,6500). Nie bez znaczenia dla przebiegu dzisiejszej sesji będzie także publikacja indeksu NY Empire State, który obrazuje koniunkturę gospodarczą w całym stanie Nowy Jork. W najbliższych dniach kierunek na rynku PLN będą wyznaczać wyniki polskiej produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu (środa) oraz informacje z czwartkowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej w strefie euro. Pozytywne nastroje na rynkach wschodzących będą podtrzymywać najnowsze informacje makro z Chin, gdzie w II kw. PKB wzrosło bardziej niż zakładały prognozy.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.