Rozłam wśród Republikanów źle wróży reformom gospodarczym Trumpa i dolarowi.

(środa, 19-07, 8:00)

Za nami
We wtorek inwestorzy pozostawali pod wrażeniem wydarzeń w Waszyngtonie, gdzie w nocy lider Republikanów w amerykańskim Senacie Mitch McConnel zrezygnował z prac nad reformą zdrowotną autorstwa administracji Trumpa. Jego decyzja wynikała z faktu, że dwóch kolejnych polityków partii rządzącej (Jerry Moran i Mike Lee) zapowiedziało, że nie poprze zmian proponowanych przez prezydenta. W efekcie liczba republikańskich senatorów sprzeciwiających się tej ustawie wzrosła do czterech, co przy zaledwie dwuosobowej większości w liczącym 100 miejsc Senacie USA praktycznie przekreśliło szanse jej wprowadzenia w życie. Fiasko reformy systemu opieki zdrowotnej zapowiadanej przez Trumpa jeszcze podczas wyborów prezydenckich postawiło pod dużym znakiem zapytania realizację jego planu gospodarczego oraz zwiększyło straty dolara. W apogeum przeceny zielonej waluty kurs USD/JPY spadł do poziomu 111,68 (o g. 16:30), a rynek EUR/USD wzrósł do wartości 1,1583 (o g. 16:15). Apetytu na wspólną walutę nie zmniejszył nawet niższy od oczekiwań wynik indeksu ZEW (17,5 pkt. vs. prognoza 18 pkt.), który obrazuje nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w odniesieniu do sytuacji gospodarczej w Niemczech. Dodatkowym obciążeniem dla amerykańskiej waluty był niższy od prognoz wynik wskaźnika nastrojów na rynku nieruchomości w USA - NAHB (64 pkt. vs. 67 pkt.), niespodziewany spadek cen amerykańskiego importu oraz przecena akcji banków notowanych na Wall Street spowodowana zmniejszeniem szans na deregulację obiecywaną przez Trumpa i kolejne szybkie podwyżki stóp FED. Już drugi dzień z rzędu pod przysłowiową „kreską” znalazł się funt (min.: GBP/USD 1,3005 o g. 13:00, GBP/PLN 4,7193 o g. 17:00). Tym razem wartość szterlinga podkopał niższy od oczekiwań wynik brytyjskiej inflacji CPI (2,6% vs. prognoza 2,9%), który zmniejszył oczekiwania ws. bliskiej podwyżki stóp BoE. Spadające z hukiem notowania dolara, mniejsze szanse na wzrost oprocentowania na Wyspach oraz ostudzenie popytu na największych giełdach światowych poprawiły pozycję walut rynków wschodzących. W tym gronie znalazła się także złotówka, która pogłębiła swoje zyski w stosunku do euro (min. 4,1960 o g. 17:30) oraz w relacji do dolara. Kurs USD/PLN zanurkował do poziomu 3,6240 (o g. 16:50), nienotowanego od maja 2015 roku.
Przed nami
Dziś warto zwrócić uwagę na dane makroekonomiczne z Polski dotyczące czerwcowej sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, których publikację zaplanowano na godzinę 14:00. Analitycy spodziewają się ich spadku w stosunku do poprzedniego miesiąca, co mogłoby osłabić polską walutę (najbliższe punkty oporu EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 3,7000). Dane lepsze od prognoz będą argumentem za zakupem złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,1950, USD/PLN: 3,6200). Nie można zapomnieć o nowej porcji wiadomości ekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. Tym razem będą to dane dotyczące pozwoleń na budowę domów oraz rozpoczętych budów domów. Analitycy banków UBS oraz Citi ostrzegają, że potencjał wzrostowy euro w stosunku do dolara już się wyczerpał. Dobre wyniki zza oceanu mogą dać sygnał do realizacji zysków (najbliższe wsparcie EUR/USD: 1,1470). W przypadku słabych danych, wyprzedaż dolara może być kontynuowana (kolejny punkt oporu EUR/USD: 1,1585). Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych istotne znaczenie dla rozkładu sił rynkowych bedą miały cotygodniowe oficjalne dane agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA (g. 16:30). Ostrzeżeniem dla rynków wschodzących powinny być wczorajsze dane instytutu API, które wskazują na zaskakujący wzrost zapasów ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.