Zapowiedź ECB ew. rewizji programu QE i rosyjskie kłopoty Trumpa pogrążyły dolara. USD/PLN min. 3,6102.

(piątek, 21-07, 8:00)


Za nami
W czwartek uwaga inwestorów była zwrócona na Frankfurt nad Menem, gdzie właśnie zakończyło się posiedzenie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego poświęcone polityce pieniężnej Eurolandu. Od końca czerwca na rynkach finansowych trwały ożywione spekulacje na temat możliwej bliskiej zmiany kursu monetarnego ECB inspirowane wypowiedzią Mario Draghi'ego podczas forum bankierów centralnych w portugalskiej Sintrze. Mimo ostrożnych prognoz analityków oraz gołębiego komunikatu Banku (EUR/USD min. 1,1479 o g. 14:05) w trakcie konferencji towarzyszącej posiedzeniu prezes ECB stwierdził, że Rada dostrzega oznaki "niekwestionowanej poprawy" w gospodarce strefy euro oraz potwierdził swoją optymistyczną ocenę perspektyw wzrostu ekonomicznego w Eurolandzie i jego pozytywnego wpływu na inflację. Draghi ujawnił również, że członkowie Rady podjęli jednogłośnie decyzję ws. rozpoczęcia dyskusji na temat ewentualnych zmian w programie luzowania ilościowego (QE) już we wrześniu br. Inwestorzy wzięli za dobrą monetę optymizm prezesa ECB, a reakcją rynku walutowego na jego słowa było gwałtowne umocnienie euro. W szczytowym momencie wczorajszej sesji (o g. 16:30) kurs EUR/USD zameldował się na poziomie 1,1658 (tj. najwyżej od sierpnia 2015 roku), przełamując po drodze bez większego problemu bariery techniczne 1,1585 oraz 1,1616. Aprecjacji wspólnej walucie sprzyjały także kolejne kłopoty dolara. Problemów przysporzyły mu doniesienia agencji Bloomberga nt. śledztwa FBI dotyczącego transakcji biznesowych prezydenta Donalda Trumpa. Na atrakcyjność zielonej waluty niekorzystnie wpływał również niższy od oczekiwań wynik indeksu Fed z Filadelfii (19,5 pkt. vs. prognoza 23,7 pkt.). Nadszarpniętego wizerunku dolara nie poprawiła nawet najniższa od 9 tygodni liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (233 tys. vs. 245 tys.). Dynamiczne zmiany w koszyku G10 znalazły swoje odzwierciedlenie na rynku PLN. Silny wzrost kursu EUR/USD pogłębił spadek rynku USD/PLN do min. 3,6102 ( o g. 16:30). Z perspektywy rynku EUR/PLN odbiór informacji z ECB był dość neutralny (min. 4,2045 o g. 15:45 - max. 4,2154 o g. 21:30) choć w opinii wielu analityków są one negatywne dla złotego. Warto pamiętać, że waluty regionu CEE (w tym PLN) były do tej pory beneficjentem łagodnej polityki monetarnej w strefie euro.
Przed nami
W dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym nie zaplanowano publikacji żadnych ważnych danych makro, które mogłyby wpłynąć na zmianę strategii inwestycyjnych. Jeśli nie napłyną jakieś nowe zaskakujące informacje inwestorzy będą żyli wydarzeniami z czwartku, co może podtrzymać zapoczątkowane wczoraj trendy rynkowe. Dalsze umocnienie euro będzie ograniczać bariera techniczna EUR/USD 1,1660. Barierą dalszego spadku kursu USD/PLN będzie punkt wsparcia 3,6100. Ewentualne nowe zakupy wspólnej waluty mogą być także finansowane ze sprzedaży złotego, narażonego dodatkowo na negatywny wpływ zawirowań politycznych w naszym kraju (punkty oporu EUR/PLN: 4,2260). Warto pamiętać, że zbliżający się weekend może zachęcać inwestorów do realizacji niemałych zysków (najbliższe punkty wsparcia EUR/USD: 1,1470, EUR/PLN: 4,1950; punkt oporu USD/PLN: 3,6800). 
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.