Najwyższa od 4 lat inflacja bazowa w Eurolandzie i słaby Chicago PMI pogłębiają wzrost €/$ (max. 1,1837) i spadek $/PLN (min. 3,5931).

(wtorek, 01-08, 8:00)

 
Za nami
Lipiec był piątym z rzędu miesiącem, w którym wzrósł kurs EUR/USD. W tym czasie wartość euro w stosunku do dolara zwiększyła się o 3,97%, a od początku roku jest to już 13,21%. W ostatnich tygodniach paliwem napędowym dla wspólnej waluty stały się rosnące oczekiwania inwestorów ws. zmiany kierunku europejskiej polityki monetarnej oraz coraz bardziej pesymistyczne nastawienie do dolara. Na pogorszenie wizerunku zielonej waluty wpływały niepokojące sygnały z gospodarki USA (m.in. spowolnienie gospodarcze i niska inflacja), ostrożny FED oraz rosnące ryzyko opoźnienia lub nawet braku wprowadzenia obietnic wyborczych Trumpa (np. reformy podatkowej, deregulacji sektora finansowego, wzrostu inwestycji infrastrukturalnych). Wczoraj w pozytywny obraz wspólnej waluty wpisały się dane nt. stopy bezrobocia w strefie euro, która spadła do najniższego poziomu od marca 2009 (9,1%), zgodny z oczekiwaniami wynik inflacji HICP (1,3% r/r vs. spodziewane 1,3%), a przede wszystkim zaskakujący i najwyższy od 4 lat wzrost inflacji bazowej (z 1,2% do 1,3% r/r vs. prognoza 1,1%). Zgoła odmienne nastroje panowały za oceanem gdzie gorzej od estymacji wypadł indeks Chicago PMI (58,9 pkt. vs. 61 pkt.) , obrazujący zmiany aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago, będącym jednym z największych okręgów przemysłowych na świecie. Rynek walutowy jednoznacznie zinterpretował te dane. Kurs EUR/USD wzrósł maksymalnie do pułapu 1,1837 (o g. 22:50). Jeszcze gorzej od dolara radził sobie w lipcu frank szwajcarski, który poniósł w tym czasie największe miesięczne straty wobec euro od 6 lat (EUR/CHF: +4,42%, max. 1,1446). Szwajcarską walutę do głębokiej defensywy zepchnęła perspektywa wzrostu rozbieżności w polityce monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (ECB) i Narodowego Banku Szwajcarii (SNB). Na tym tle również ciekawie prezentują się notowania złotego. Silna deprecjacja amerykańskiej waluty w ostatnich tygodniach spowodowała, że wczoraj polscy importerzy mogli kupić dolara ponad o 20 groszy taniej niż w czerwcu (min. 3,5931 o g. 23:00). Jeżeli chodzi o rynek EUR/PLN to bilans lipca wypadł na korzyść euro (+0,50%), na co złożyły się przede wszystkim globalna aprecjacja wspólnej waluty oraz wzrost ryzyka politycznego w Polsce wywołany zmianami w sądownictwie. Wczoraj o negatywnych sutkach tego wydarzenia ostrzegała po raz kolejny agencja Moody's. Według jej analityków proponowana reforma zagraża niezależności sądów co może obniżyć poziom inwestycji w Polsce. Pesymistyczny odbiór tej informacji zagłuszył wyższy od oczekiwań wynik polskiej inflacji CPI w lipcu (1,7% vs. prognoza 1,6%). Na zamknięciu rynku walutowego w Nowym Jorku o g. 22:00 kurs EUR/PLN wyniósł 4,2572.
Przed nami
Dziś w kalendarzu ekonomicznym znajdziemy wiele publikacji ważnych danych makro z różnych części świata. Na uwagę zasługują w szczególności informacje z USA: wydatki i dochody Amerykanów, inflacja PCE core oraz indeksy PMI, ISM dla sektora przemysłu. Dobre wyniki zza oceanu mogą zatrzeć negatywne wrażenia po piątkowej publikacji spadkowej rewizji PKB USA w I kwartale i zmniejszonej dynamiki koszów pracy oraz tchnąć więcej optymizmu w notowania zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800). Potencjalny powrót zainteresowania dolarem mógłby negatywnie odbić się na wartości złotego i innych walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,6500). W przypadku gorszych danych z gospodarki Stanów Zjednoczonych należy być przygotowanym na odwrotną reakcję inwestorów (punkt oporu EUR/USD: 1,1850, punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5900). Nastroje wokół walut europejskich będą także kształtować dzisiejsze publikacje indeksów PMI sektora przemysłowego w Niemczech, w całej strefie euro, w Wielkiej Brytanii, a także w Polsce oraz wstępny wynik PKB Eurolandu w II kw.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.