Spadek PMI w EZ i odbicie inflacji PCE w USA hamują zjazd dolara. Dobre dane z GB, GR równoważą złotego po słabym PMI z PL.

(środa, 2-08, 8:00)

Za nami
Seria słabszych danych z Eurolandu (spadkowe i niższe od prognoz wskaźniki PMI dla przemysłu Niemiec, Hiszpanii, Francji, a także dla całej strefy euro) pomogły wyhamować przecenę dolara. Nie można jednak mówić o przypływie optymizmu wokół amerykańskiej waluty. Indeks mierzący wartość zielonej waluty wobec koszyka jej sześciu największych rywali, znalazł się wczoraj na najniższym poziomie od początku maja 2016 roku (tj. 92,777). Przyczyną takiego stanu rzeczy była kolejna burza polityczna w Waszyngtonie (wywołana zwolnieniem przez Trumpa nowego rzecznika Białego Domu Anthonego Scaramucci po zaledwie 10 dniach urzędowania) oraz kolejne niepokojące sygnały z gospodarki USA zwiększające niepewność ws. szybkiej ścieżki normalizacji amerykańskich stóp procentowych. Negatywnie zaskoczyły publikacje dot. dochodów Amerykanów (0,0% vs. prognoza 0,4%) oraz znaczny spadek wydatków na inwestycje budowlane (-1,3% vs. prognoza 0,4%), które znalazły się w czerwcu na najniższym poziomie od września 2016 roku. Straty zielonej waluty amortyzował wysoki wynik indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu (53,3 pkt.) oraz wyższy od prognoz wskaźnik PCE Core (miara inflacji, na którą często powołują się członkowie FOMC), który wzrósł w ujęciu rocznym 1,5% wobec oczekiwanych 1,3%. W efekcie na zamknięciu rynku hurtowego w Nowym Jorku (o g. 22:00) kurs EUR/USD wyniósł 1,1800 (-0,17% od g. 8:00). Jednym z największych wygranych wczorajszej sesji był funt, któremu pomógł wyższy niż prognozowano wzrost aktywności w brytyjskim przemyśle (55,1 pkt. vs. 54,4 pkt.). Wartość szterlinga w relacji do dolara wzrosła wczoraj do najwyższego poziomu od września ubiegłego roku (max. 1,3245 o g. 16:20). Za nami spokojny dzień dla rynków wschodzących, gdzie wakacyjnej atmosfery nie zepsuła nawet przecena na rynku naftowym (Brent: -1,63% do 51,78 USD/bbl; Crude: -2,01% do 49,16 USD/bbl) wywołana doniesieniami agencji Bloomberga o wzroście produkcji ropy w krajach OPEC w lipcu o 260 tys. baryłek dziennie (wcześniej Reuters informował o oczekiwanym wzrośnie na poziomie 90 tys. baryłek dziennie). Złoty okazał się także odporny na publikacje słabszego wyniku indeksu PMI dla polskiego przemysłu, który w lipcu spadł do najniższego poziomu od 8 miesięcy (52,3 pkt vs. prognoza 53,3 pkt). Kurs EUR/PLN nadal pozostaje w wąskim przedziale od min. 4,2489 do max. 4,2621, a rynek USD/PLN ustabilizował się w okolicy poziomu 3,6000 (min. 3,5921 - max. 3,6084). Umiarkowany optymizm wokół walut z regionu Europy Środkowo-Wschodniej pomogły utrzymać pozytywne wiadomości z Grecji. Po raz pierwszy od 3 lat indeks PMI dla greckiego przemysłu znalazł się drugi miesiąc z rzędu powyżej umownej granicy 50 pkt. (oddzielającej progres od regresu aktywności przedsiębiorców).
Przed nami
Dziś na największą uwagę zasługuje publikacja amerykańskiego raportu ADP, kt
óra może okazać się cenną wskazówką ws. piątkowych, oficjalnych danych z rynku pracy USA. Wyższy od prognoz wynik zatrudnienia w sektorze prywatnym wg ADP (tj. > 185 tys.) mógłby pomóc dolarowi złapać głębszy oddech (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1780). Taki scenariusz stanowi zagrożenie dla złotego (punkty oporu: 4,2850 dla EUR/PLN, a dla USD/PLN 3,6500). Jeśli jednak okaże się, że dzisiejsze dane z USA wzbudzą obawy ws. wyników raportu Departamentu Pracy należy być przygotowanym na kolejną rundę wyprzedaży zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1850). Na jej ew. słabości skorzystają waluty rynków wschodzących (EM), w tym złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2200, USD/PLN: 3,5900). Warto także pamiętać o dzisiejszych wystąpieniach dwóch przedstawicieli Banku Rezerwy Federalnej, którzy od przyszłego roku będą posiadać prawo do głosowania ws. dotyczących amerykańskiej polityki pieniężnej. O g. 17:00 głos zabierze prezes oddziału FED w San Francisco John Williams, zaś o godzinie 21:30 swoje wystąpienie rozpocznie prezes oddziału FED w Cleveland Loretta Mester. Zanim do tego dojdzie warto także śledzić informacje nt. zmiany komercyjnych zapasów paliw w USA, które wielokrotnie dyktowały warunki gry w obozie EM (g. 16:30). Wg. ankiety Reutersa inwestorzy z rynku naftowego oczekują spadku amerykańskich rezerw o 2,9 mln baryłek w ubiegłym tygodniu.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.