Globalny comeback dolara dzięki doskonałym danym z rynku pracy USA i wypowiedzi Cohna.

(poniedziałek, 7-08, 8:00)

Za nami
Piątkowa sesja na rynkach walutowych upłynęła pod znakiem comeback dolara. W tym dniu na korzyść zielonej waluty zagrało wiele czynników, ale jako główny powód należy wskazać bardzo dobry najnowszy raport Departamentu Pracy USA. Wśród oficjalnych danych z rynku pracy jak zwykle największą ciekawość inwestorów wzbudzała informacja nt. wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), który w lipcu okazał się znacząco lepszy od prognoz (209 tys. vis-a-vis oczekiwane 183 tys.). Na dodatek w górę zrewidowano czerwcowy wynik NFP (z 222 tys. do 231 tys.). Pozytywny wydźwięk raportu wzmocniły jeszcze dane dotyczące spadku stopy bezrobocia do poziomu 4,3% (najniższego od 2001 roku) oraz utrzymania tempa wzrostu płac (0,3% m/m, 2,5% r/r), któremu towarzyszył brak zmiany średniej ilości godzin przepracowanych tygodniowo przez Amerykanów (34,5). Podobny odbiór wśród uczestników rynków finansowych miała także piątkowa informacja o spadku deficytu handlowego USA do najniższego poziomu od 8 miesięcy. Za dolarem przemawiała także optymistyczna wypowiedź Garego Cohna, szefa Narodowej Rady Gospodarczej w gabinecie Donalda Trumpa, który w wywiadzie dla telewizji Fox Business Cohn powiedział m.in., że priorytetem Białego Domu jest obecnie reforma podatków. Jego zdaniem ustawa w tej sprawie powinna być przegłosowana już jesienią. Nowy system podatkowy będzie wg. niego zawierać zachęty dla przedsiębiorców do sprowadzenia kapitału zza granicy. Z kolei w wypowiedzi dla Bloomberg TV Cohn zasugerował w piątek, że średnia stawka opodatkowania w USA, wynosząca obecnie 35%, powinna być zbliżona do standardów obowiązujących w krajach OECD, gdzie średnia danina znajduje się na poziomie 24%. Kumulacja tak dobrych informacji z USA ożywiła oczekiwania inwestorów na podwyżkę stóp funduszy federalnych w grudniu, której wycena wzrosła w piątek z 38% do 50%. Wraz z powrotem nadziei na wyższe oprocentowanie dolara wzrosła jego wartość w stosunku do wszystkich pozostałych walut globalnych (np. EUR/USD: -0,77% min. 1,1739, USD/JPY: +0,64% max. 111,05, GBP/USD: -0,69% min. 1,3025). W ślad za zieloną walutą rosły rentowności obligacji USA (np. dziesięcioletnich z 2,2190% do 2,6440%) oraz ceny akcji amerykańskich banków (np. Goldman Sachs), a najważniejsze wskaźniki giełdowe Wall Street osiągnęły kolejny dzień z rzędu rekordowe poziomy (DJI: +0,30% do 22092,81 pkt; S&P500: +0,19% do 2476,83 pkt; NASDAQ: +0,18% do 6351,56 pkt). Przepływ kapitału za ocean drenował jego zasoby na rynkach wschodzących. Powrót zainteresowania amerykańską walutą spowodował m.in. wzrost kursu USD/PLN powyżej granicy 3,6000 (max. 3,6152 o g. 18:15). Z kolei jednoczesna przecena euro i złotego przesunęła rynek EUR/PLN w stronę górnej granicy piątkowego przedziału wahań (min. 4,2368, max. 4,2456).
Przed nami
Z uwagi na niemal pusty kalendarz makroekonomiczny i wakacyjną atmosferę najbliższe dni zapowiadają się spokojnie. Co prawda na dziś swoje wystąpienia mają zaplanowane politycy z Banku Rezerwy Federalnej: prezes FED w St. Louis James Bullard oraz prezes FED w Minneapolis Neel Kashkar, jednak ze względu na niedawną wypowiedź Bullarda oraz ugruntowane i znane poglądy Kashkari'ego nie należy przeceniać wpływu ich kolejnych wypowiedzi na przebieg sesji. W związku z tym dziś najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie konsolidacja. Ewentualne wahania kursów będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,1730, opór: 1,1910; EUR/PLN wsparcie: 4,2300, opór: 4,2680; USD/PLN wsparcie: 3,5650, opór: 3,6300. Najważniejszym wydarzeniem ekonomicznym tego tygodnia będzie piątkowa publikacja wyniku inflacji amerykańskich cen konsumpcyjnych w lipcu. Do tego czasu pozytywne echa ostatniego raportu Departamentu Pracy USA będą sprzyjać umiarkowanie przychylnemu nastawieniu inwestorów wobec dolara. Aktualne kursy: EUR/PLN 4,2435, USD/PLN 3,5985, GBP/PLN 4,6974, EUR/USD 1,1791. 
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.