Wyniki ADP i PKB z USA oraz prognoza Goldman Sachs premiują dolara. Max. USD/PLN 3,5857.

(czwartek, 31-08, 8:00)
Za nami
Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół nowej serii danych makroekonomicznych z USA oraz wieczornego wystąpienia Donalda Trumpa w Missouri dotyczącego amerykańskiej reformy podatkowej. Optymizm inwestorów oczekujących na szczegóły prezydenckiego planu przełożył się na wzrost wartości dolara. Amerykańską walutę wspierały dodatkowo pozytywne informacje z największej gospodarki świata. Na plus zaskoczył m.in. Raport ADP, który pokazał większy od oczekiwań (i najwyższy od 5 miesięcy) wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w sierpniu (237 tys. vs. spodziewane 185 tys.), co daje nadzieje na dobry wynik NFP w dniu jutrzejszym. Powodów do odbudowy długich pozycji dolarowych dostarczył również wyższy od prognoz zrewidowany wynik PKB USA w II kw. (3% vs. oczekiwane 2,7%). Obok kwestii gospodarczych na korzyść zielonej waluty przemawiała optymistyczna prognoza banku Goldman Sachs, która wskazuje na spadek prawdopodobieństwa finansowego paraliżu administracji USA z 50% do 35%. Zdaniem analityków GS liderzy amerykańskiego Kongresu będą próbować połączyć palącą kwestię podniesienia limitu zadłużenia z wydatkami dotyczącymi usuwania skutków huraganu Hurvey, co daje większe szanse na przegłosowanie tej ustawy. Poprawa klimatu wokół dolara zbiegła się w czasie ze wzrostem obaw przed interwencją werbalną ECB ws. drogiego euro, które nakręcił zbliżający się termin wrześniowego posiedzenia ECB. Spadku popytu na wspólną walutę nie wyhamował nawet znaczny wzrost indeksu nastrojów w gospodarce strefy euro, który osiągnął najwyższą wartość od lipca 2007 roku (111,9 pkt wobec oczekiwanych 111,3 pkt). Suma tych czynników spowodowała spadek kursu EUR/USD z max. 1,1969 (o g. 9:00) do min. 1,1867 (dziś o g. 8:20). Wieczorne przemówienie Donalda Trumpa w Missouri okazało się dla rynku neutralne, gdyż wbrew wcześniejszym zapowiedziom Cohna w Financial Times prezydent nie ujawnił nowych szczegółów dotyczących planowanej reformy podatkowej, ograniczając się jedynie do przypomnienia jej kluczowych celów. Należą do nich uproszczenie przepisów podatkowych, zmniejszenie obciążeń dla firm z USA, obniżenie stawek dla Amerykanów o średnim dochodzie oraz sprowadzenie do Stanów Zjednoczonych amerykańskiego kapitału ulokowanego za granicą. Wzrost optymizmu wobec dolara szedł w parze ze wzrostem rynkowej wyceny szans grudniowej podwyżki stóp FED z 34% do 41%. Przepływ kapitału za Atlantyk zwiększył presję na waluty rynków wschodzących (EM), a przecena nie ominęła złotego. Kurs USD/PLN wzrósł maksymalnie do pułapu 3,5857 (dziś o g. 8:10). Jednak globalne osłabienie euro pozwoliło rynkowi EUR/PLN utrzymać się w przedziale od max. 4,2652 (o g. 12:30) do min. 4,2526 (o g. 20:10).
Przed nami 
Dziś w kalendarzu ekonomicznym znajduje się wiele publikacji ważnych danych makroekonomicznych z różnych części świata. Już o godzinie 11:00 poznamy wstępny wynik inflacji HICP ze strefy euro. Analitycy spodziewają się jej wzrostu w stosunku do poprzedniego miesiąca (z 1,3% do 1,4%). Realizacja tej prognozy może zwiększyć oczekiwania dot. bliskiej zmiany kierunku polityki ECB oraz na powrót umocnić wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,2070). Po południu radary inwestorów będą nastawione na Stany Zjednoczone, gdzie opublikowane zostaną dane nt. inflacji PCE core, wydatków i dochodów Amerykanów (14:30) oraz indeksów Chicago PMI (o g. 15:45) i podpisanych umów kupna domów (o g. 16:00). Warto także zwrócić większą niż zwykle uwagę na nową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (o g. 14:30), która może stymulować nastroje przed jutrzejszą publikacją NFP. W przypadku lepszych od oczekiwań wyników zza oceanu może dojść do wznowienia trendu spadkowego na rynku EUR/USD (punkt wsparcia: 1,1850). Ewentualny wzrost atrakcyjności dolara odbije się negatywnie na wartości złotego i innych walut rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6200). W przypadku gorszych danych zza oceanu należy przygotować się na odwrotną reakcję inwestorów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,5300). Obok czynników globalnych kierunek rynku PLN będą również wyznaczać najnowsze dane z polskiej gospodarki (finalny PKB w II kw. - o g. 10:00 oraz inflacja CPI w sierpniu – o g. 14:00). Ze względu na niedawne optymistyczne sygnały z RPP szczególnie ciekawie zapowiada się publikacja wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI). Wysoki wynik (>1,8%) może spowodować wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp NBP i umocnić polską walutę.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.