ISM i doniesienia WSJ obciążają dolara. Złoty i CEE korzystają na decyzjach BoE i CNB.

(piątek, 04-08, 8:00)


Za nami
Opublikowany wczoraj, najniższy od prawie roku wynik wskaźnika wyprzedzającego ISM dla sektora usług w USA (53,9 pkt vs. prognoza 57 pkt) zapowiada kolejne spowolnienie gospodarki amerykańskiej. Negatywny wydźwięk tej informacji spotęgowała miesięczna skala spadku tego indeksu, która wyniosła 3,5 pkt i była największa od listopada 2008 roku. Pesymistyczne wiadomości zza oceanu pogorszyły pozycję dolara (EUR/USD max. 1,1893 o g. 16:50) przed dzisiejszą publikacją arcyważnego raportu Departamentu Pracy USA (więcej na ten temat w części „przed nami” naszego Alertu FX). Amerykańskiej walucie nie służy także wiadomość podana wczoraj wieczorem przez The Wall Street Journal, o tym że Robert Mueller zebrał tzw. Wielką Ławę, która ma pomóc w śledztwie dotyczącym powiązań sztabu wyborczego Trumpa z Rosją. Jeszcze gorzej wypadł wczoraj funt (EUR/GBP max. 0,9042 tj. najwyżej od początku listopada), w którego uderzył gołębi wynik posiedzenia Banku Anglii. Co prawda, zgodnie z oczekiwaniami, po głosowaniu 6:2 BoE pozostawił parametry swojej polityki monetarnej bez zmian, lecz jednocześnie obniżył perspektywy wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa z 1,9% do 1,7% w tym roku oraz z 1,7% do 1,6% w 2018 roku. Jeszcze większym zaskoczeniem było obniżenie przez Bank prognozy inflacji oraz dynamiki płac na Wyspach Brytyjskich. Zgoła odmienne emocje towarzyszyły w czwartek notowaniom korony czeskiej (EUR/CZK: -0,17%), która stała się beneficjentem decyzji banku centralnego Czech (CNB) o pierwszej od 2008 roku podwyżce stóp procentowych (z 0,05% do 0,25% - prognozy rynkowe zakładały wzrost oprocentowania o 10 pb.). Ostrożna polityka BoE oraz podwyżka stóp procentowych CNB zwiększyły popyt na waluty regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a wśród nich także na złotego. W najkorzystniejszym momencie wczorajszej sesji nasi importerzy kupowali euro po 4,2400 (o g. 22:30) tj. najtaniej od 24 lipca, a dolara po 3,5672 (o g. 21:45)
Przed nami
Dziś przypada pierwszy piątek miesiąca, stąd czeka nas publikacja raportu Departamentu Pracy USA (g. 14:30) zawierającego m.in. informacje na temat zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP), stopy bezrobocia oraz średniej płacy godzinowej. Uśredniona prognoza rynkowa zakłada spadek NFP z 222 tys. w czerwcu do 183 tys. w lipcu, spadek amerykańskiej stopy bezrobocia do poziomu 4,3% oraz miesięczny wzrost średniej stawki godzinowej o 0,3%. Lepsze dane oraz zbliżający się weekend będą sprzyjać realizacji zysk
ów i domykaniu krótkich pozycji dolarowych (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1800). W takim przypadku na drugim biegunie znajdą się waluty rynków wschodzących, w tym złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,2680, USD/PLN: 3,6100). Z kolei słabsze wyniki zza Atlantyku będą kolejnym argumentem do sprzedażny zielonej waluty. W takim scenariuszu kurs EUR/USD będzie kontynuował trend wzrostowy w kierunku silnej bariery 1,2000 (napotykając po drodze nieco słabszy punkt oporu 1,1910). Taki rozwój wypadków mógłby poprawić atrakcyjność wyżej oprocentowanych walut EM, np. złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2400, USD/PLN: 3,5650).               
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.