Złoty wystawiony na próbę przez "ogień i furię" Trumpa wobec Pjongjangu, rekordowy JOLTS z USA i wydarzenia w RPA. EUR/PLN>4,26, USD/PLN>3,63.

(środa, 9-08, 8:00)

Za nami
We wtorek ekonomicznym tematem numer jeden stała się niespodziewanie informacja o rekordowej liczbie ofert pracy w USA (JOLTS). Według amerykańskiego Departamentu Pracy liczba wakatów w największej gospodarce świata wzrosła w czerwcu o 461 tys. do 6,2 mln, co jest najlepszym wynikiem od początku publikacji tego raportu tj. od grudnia 2000 roku. Pozytywne sygnały z rynku pracy USA spotęgowane przez niską płynność rynku w sezonie wakacyjnym spowodowały gwałtowny wzrost wartości dolara, który zyskiwał m.in. w relacji do euro (EUR/USD min.: 1,1715 o g. 17:30) oraz w stosunku do funta (GBP/USD min. 1,2953 o g. 16:30). Przeciw wspólnej walucie przemawiały wczorajsze złe wyniki handlu zagranicznego Niemiec i Francji, natomiast obciążeniem dla szterlinga jest oddalająca się perspektywa podwyżek stóp procentowych Banku Anglii. Z pro-dolarowego trendu wyłamał się kurs USD/JPY, który spadł poniżej psychologicznej granicy 110,00 (min. 109,74 dziś o g. 4:00) reagując w ten sposób wzrost ryzyka konfliktu na Półwyspie Koreańskim. Po wczorajszych rewelacjach nt. stworzenia przez Koreę Północną miniaturowej broni nuklearnej dostosowanej do przenoszenia przez jej rakiety dalekiego zasięgu i ostrzeżeniu Trumpa, że odpowiedzią USA na groźby będzie "ogień i furia", dziś w nocy północnokoreańska agencja prasowa KCNA podała, że Pjongjang "starannie analizuje" plany dokonania ataku rakietowego na amerykańską wyspę Guam na Pacyfiku. Drożejący dolar oraz wzrost ryzyka geopolitycznego negatywnie odbiły się na wartości walut rynków wschodzących (EM) i złotego. Sprzyjające okoliczności wykorzystali nasi eksporterzy, którzy realizowali zlecenia na sprzedaż euro nawet po 4,2675 (dziś o g. 6:00), a dolara po 3,6395 (dziś o g. 4:20). Straty złotego amortyzowały optymistyczne komentarze agencji Standard & Poor's ws. braku zagrożenia dla stabilności polskiego sektora bankowego przez prezydencki projekt wsparcia frankowych kredytobiorców. W obozie EM największym przegranym był południowoafrykański rand (USD/ZAR: + 1,18%), którego pogrążyła kolejna nieudana próba odsunięcia od władzy prezydenta RPA Jacoba Zumy. Rynek ropy i powiązane z nim waluty (np. dolar kanadyjski) negatywnie zareagowały na brak jednoznacznego wyniku spotkania największych producentów ropy w Abu Dhabi (dotyczącego realizacji uzgodnień ws. ograniczenia wydobycia) oraz na gorsze od oczekiwań dane dotyczące handlu zagranicznego Chin i Niemiec (Brent: -0,57% do 51,98 USD/bbl, Crude: -0,45% do 49,17 USD/bbl).
Przed nami
Wśród niewielu publikacji makroekonomicznych zaplanowanych na dziś warto zwrócić uwagę na dane dotyczące kosztów i wydajności pracy za oceanem (o g. 14:30) oraz tygodniowej zmiany zapasów paliw w USA (o g. 16:30). Więcej emocji rynkowych czeka nas w drugiej połowie tygodnia, na kiedy przypada publikacja amerykańskiej inflacji PPI (jutro) oraz CPI (w piątek). Do tego czasu zakres zmian na rynkach walutowych będą limitować najbliższe bariery techniczne: EUR/USD wsparcie: 1,1715, opór: 1,1850, EUR/PLN wsparcie: 4,2300, opór: 4,2680, USD/PLN wsparcie: 3,6000, opór: 3,6400. Na radarach inwestorów wciąż pozostaje napięta sytuacja geopolityczna wokół Korei Północnej. Eskalacja konfliktu na linii Pjongjang-Waszyngton grozi ucieczką kapitału w stronę bezpiecznych aktywów.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.