Dolar obniża loty przez ADP i Bullarda z FED. USD/PLN min. 3.5753.

(czwartek, 03-08, 8:00)

 
Za nami
Opublikowany wczoraj raport ADP został odebrany przez inwestorów jako zły prognostyk dla dolara i oficjalnych danych Departamentu Pracy USA, które będą ogłoszone jutro. Zatrudnienie w amerykańskim sektorze prywatnym USA wzrosło w lipcu o 178 tys. (vs. prognoza 185 tys.), co jest drugim najniższym wynikiem w tym roku. Negatywny wydźwięk tej informacji złagodziła wzrostowa rewizja danych za czerwiec (z +158 tys. do + 191 tys.). Popołudniu kolejny cios zadał zielonej walucie prezes oddziału FED z St. Louis James Bullard, który powiedział, że jest przeciwny dalszym podwyżkom stóp funduszy federalnych. Jego zdaniem kolejny wzrost oprocentowania może utrudnić osiągnięcie 2-procentowego celu inflacyjnego Banku. Niepokojące dane z amerykańskiego rynku pracy oraz ostrożny głos z Banku Rezerwy Federalnej podbiły kurs EUR/USD powyżej granicy 1,1900 (max. 1,1910 o g. 19:10) tj. najwyżej od 6 stycznia 2015 roku. Wspólna waluta nadal przyciąga inwestorów rosnącymi oczekiwaniami ws. bliskiego terminu odejścia ECB od luźnej polityki pieniężnej. Słaby dolar nie przeszkadza indeksom z Wall Street w biciu kolejnych rekordów wszechczasów. Spadające szanse na kolejną podwyżkę amerykańskich stóp w tym roku i doskonale wyniki większości społek giełdowych (np. wczoraj Apple) pobudzają apetyt amerykańskich inwestorów do kolejnych zakupów akcji. W środę Dow Jones Industrial po raz pierwszy na zamknięciu rynku przekroczył niebotyczną wartość 22 000 tys. pkt. W gronie największych przegranych wczorajszej sesji znalazł się wczoraj dolar nowozelandzki (NZD/USD: -0,55%), którego w tarapaty wpędziły rozczarowujące wyniki z rynku pracy w Nowej Zelandii. Na notowania walut rynków wschodzących negatywnie wpływały amerykańskie sankcje nałożone na Rosję i Wenezuelę. Na rynku EUR/PLN trwa konsolidacja w przedziale od 4,2493 do 4,2591, przez co postępujące osłabienie amerykańskiej waluty zepchnęło kurs USD/PLN do min. 3,5753 (o g. 19:10).
Przed nami
Dziś zasypie nas lawina publikacji nowych danych makroekonomicznych. Poznamy m.in. finalne wyniki indeksów PMI/ISM dla sektora usług Niemiec (g. 9:55), Eurolandu (g. 10:00) i USA (g. 15:45/16:00) oraz amerykańskie zamówienia na dobra trwałego użytku w czerwcu (16:00). Uwagę inwestorów będzie także przyciągać informacja nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z USA (14:30), która w tym tygodniu nabiera większego niż zwykle znaczenia w kontekście jutrzejszej publikacji raportu Departamentu Pracy USA. Zdaniem analityków oczekiwanie na piątkowe, jak zwykle arcyważne wyniki NFP mogą ograniczać aktywność inwestorów. Do tego czasu lepsze dane ze strefy euro mogłyby przesunąć punkt równowagi rynku EUR/USD na korzyść euro (opór EUR/USD: 1,1910), a korzystne wyniki makro z USA w stronę dolara (wsparcie: 1,1800). W przypadku złotego, najbardziej optymistyczny wariant to gorsze dane zarówno z Eurolandu (spadek oczekiwań na zaostrzanie polityki ECB) jak również ze Stanów Zjednoczonych (mniejsze szanse ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek FED). Na drodze do ewentualnego umocnienia polskiej waluty staną najbliższe punkty wsparcia: EUR/PLN: 4,2420, USD/PLN: 3,5750. Inna kombinacja będzie negatywnie wpływać na złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,2680, USD/PLN: 3,6100). Dziś trzeba się liczyć z większą niż zwykle nerwowością na rynku funta. O godzinie 13:00 poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych. Choć ekonomiści nie spodziewają się zmiany parametrów brytyjskiej polityki pieniężnej to warto zwrócić uwagę na rozkład głosów w Komitecie BoE. Według Banku of America Merrill Lynch wynik inny niż 6:2 za utrzymaniem stóp na dotychczasowym poziomie będzie sporą niespodzianką.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.