Jackson Hole i huragan Harvey pogłębiają straty dolara. Min. EUR/PLN 4,2430, USD/PLN 3,5415.

(wtorek, 29-08, 8:00)
Za nami
Podczas poniedziałkowej sesji inwestorzy dyskontowali wyniki zakończonego w sobotę sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX) oraz negatywny wpływ huraganu Harvey na amerykańską gospodarkę. Według wyliczeń agencji Reuters'a żywioł, który uderzył w wybrzeże Teksasu w piątek wieczorem, może wywołać podobne szkody jak huragan Katrina w 2005 roku (15 mld USD). Szalejący Harvey sparaliżował w weekend Houston, czwarte największe miasto USA, powodując m.in. unieruchomienie tamtejszego lotniska. W całym stanie, gdzie wydobywa się ponad połowę amerykańskiej ropy (5,6 mln baryłek na dobę) zamknięto większość rafinerii, co spowodowało spadek światowych notowań tego surowca (Brent: -1,89% do 51,42 USD/bbl; Crude: -2,72% do 46,57 USD/bbl) oraz wzrost ceny benzyny, która osiągnęła najwyższą wartość od dwóch lat. Konsekwencją tych wydarzeń był dalszy spadek wartości zielonej waluty i wzrost kursu EUR/USD w stronę psychologicznej bariery 1,2000 (max. 1,1986 dziś o g. 0:09). Pogłębienie pesymizmu wobec dolara zwiększyło popyt na waluty rynków wschodzących. Wśród wygranych tej sytuacji znalazł się także złoty. Mimo, że umocnienie polskiej waluty miało miejsce po godzinie 16-tej, nasi zapobiegliwi importerzy realizowali zlecenia na kupno euro nawet po 4,2430 (o g. 16:50), a dolara po 3,5415 (o g. 23:00). Skalę aprecjacji złotego ograniczała pesymistyczna prognoza banku Goldman Sachs nt. inflacji w Polsce. Zdaniem analityków GS dynamika wzrostu cen w naszym kraju będzie spadać do końca 2017 r. oraz w pierwszym kwartale 2018 r. Ze wzrostowego trendu walut spod znaku EM wyłamało się meksykańskie peso (USD/MXN: +1,57%), któremu zaszkodził wczorajszy tweet prezydenta Trumpa krytykujący postawę Meksyku w procesie renegocjacji porozumienia NAFTA.
Przed nami
Zeszłotygodniowa wypowiedź głównego doradcy ekonomicznego Trumpa Garego Cohna nt. ogłoszenia przez prezydenta szeroko oczekiwanego planu reformy podatkowej w trakcie jego jutrzejszego wystąpienia w Missuri sprawiła, że inwestorzy z niecierpliwością czekają na te wydarzenie. Poprzeczka oczekiwań jest ustawiona wysoko, ale jeśli plan spotka się z pozytywnym odbiorem polityków i ekonomistów może stać się impulsem do poważnej korekty spadkowych notowań dolara. Rozgrzewką dla dolara przed arcyciekawą środą (obok wystąpienia Trumpa czeka nas jutro także publikacja Raportu ADP oraz rewizja PKB USA w II kw.) będą dzisiejsze informacje z gospodarki amerykańskiej. O godzinie 15:00 poznamy wartość wskaźnika cen domów S&P/Case-Shiller, a godzinę później indeks zaufania konsumentów Conference Board. Lepsze wyniki zza oceanu mogą poprawić pozycję zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1910), a słabsze ją pogorszyć (punkt oporu EUR/USD: 1,2000). W każdym z tych dolarowych scenariuszy, złoty oraz waluty rynków wschodzących będą na drugim biegunie (EUR/PLN wsparcie: 4,2400, opór: 4,3000, USD/PLN wsparcie: 3,5400, opór: 3,6200). Popołudniu czeka nas jeszcze wystąpienie prezesa oddziału FED w Chicago Charlesa Evansa (o g. 17:00), jednak analitycy sugerują, że kolejna wypowiedź w ostrożnym tonie polityka z Rezerwy Federalnej nie wniesie nic nowego do rynkowej układanki.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.