Neutralna Yellen i optymistyczny Draghi umacniają euro i złotego. Min. EUR/PLN 4,2461, USD/PLN 3,5546.

(poniedziałek, 28-08, 8:00)

Za nami
Zakończone w sobotę doroczne sympozjum ekonomiczne w Jackson Hole (w stanie Wyoming, w USA) z udziałem czołowych bankierów centralnych z całego świata dostarczyło nowych powodów do sprzedaży dolara oraz kolejnych argumentów do zakupu euro. Na wartość zielonej waluty negatywnie wpłynęło zaskakująco neutralne przemówienie prezes FED Janet Yellen, którego treść dotyczyła przede wszystkim regulacji dla sektora finansowego i nie przyniosła żadnych nowych wskazówek ws. ścieżki podwyżek amerykańskich stóp procentowych. Tylko najwięksi optymiści doszukali się w wystąpieniu Yellen sygnału, że grudniowa decyzja o podniesieniu stóp funduszy federalnych jest wciąż możliwa. Wynikało to z jej uwagi nt. potrzeby politycznej reakcji na ryzyka związane z obserwowanym optymizmem uczestników rynków finansowych prowadzącym do nadmiernego lewarowania pozycji i wydłużania ich terminu. Rynek terminowy nie podziela takiej interpretacji słów prezes FED wyceniając obecnie szanse takiej podwyżki jedynie na 38,6%. Z kolei za dobrą monetę inwestorzy odebrali brak komentarzy prezesa ECB Mario Draghi'ego nt. zbyt silnego euro (ok. +13% vs. USD od początku roku). Należy pamiętać, że przed sympozjum większość analityków sugerowała, że Draghi będzie próbował werbalnie osłabić wspólną walutę. Z drugiej strony nie spełniły się także oczekiwania rynkowe dot. zapowiedzi przez prezesa ECB zaostrzenia europejskiej polityki pieniężnej. O pozytywnym odbiorze wystąpienia Draghi'ego przesądziła jego optymistyczna uwaga nt. ożywienia wzrostu gospodarczego na świecie, która kontrastowała z ostrożnym przemówieniem Yellen, doprowadzając do wzrostu kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od stycznia 2015 roku (max. 1,1960 dziś o g. 1:30). Pozytywne nastroje wokół euro wspierały także najnowsze wyniki PKB z Niemiec. Pokłosiem spotkania w Jackson Hole jest spadek indeksu dolara mierzącego zmianę jego wartości wobec koszyka sześciu najpopularniejszych walut globalnych, który znalazł się na najniższym poziomie od ponad roku. Globalny odwrót od dolara spowodował, że kapitał wartkim strumieniem popłynął na rynki wschodzące (EM). Wśród wygranych znalazła się także złotówka. Kurs EUR/PLN, który rano wystartował z poziomu 4,2605, popołudniu zanurkował poniżej granicy 4,2500 (min. 4,2461 o g. 16:05 tj. najniżej od 7 sierpnia). Jeszcze bardziej spektakularny spadek notowań miał miejsce na rynku USD/PLN, gdzie w wyniku kumulacji przeceny dolara i wzrostu siły polskiej waluty osunął się w dół o ponad 5 groszy (do min. 3,5546 dziś o g. 1:30 nienotowany od maja 2015 roku).
Przed nami
Dziś inwestorzy skupią się na analizie i dyskontowaniu wydarzeń z piątku. Potencjalna kontynuacja trendu wzrostowego EUR/USD natrafi na przeszkodę w postaci punktu oporu: 1,1960. Kolejna fala wyprzedaży zielonej waluty może spowodować napływ nowego kapitału do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2460, USD/PLN: 3,5500). Ewentualną korektę będą ograniczać najbliższe bariery techniczne: wsparcie (wsparcie EUR/USD: 1,1800; opór EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6400). Choć echa piątkowych wystąpień prezesów FED i ECB będą się odbijać na globalnych rynkach finansowych jeszcze przez jakiś czas to uwaga inwestorów będzie się powoli przenosić na nowe dane makro. W kolejnych dniach opublikowane zostaną ważne wyniki z Eurolandu (inflacja z Niemiec – środa, finalne wartości indeksów PMI – piątek), z USA (indeks zaufania konsumentówtorek, ADP,PKB – środa, inflacja PCE core – czwartek, NFP, ISM – piątek), a także z Polski (PKB, inflacja CPI – czwartek). Jednak przysłowiowym gwoździem programu tego tygodnia będzie wystąpienie Donalda Trumpa w Missuri, na którym wg. zapowiedzi jego głównego doradcy ekonomicznego Gary'ego Cohna prezydent przedstawi szeroko oczekiwany plan reformy podatkowej. Jeśli odbiór amerykańskiej reformy podatkowej będzie pozytywny prawdopodobieństwo grudniowej podwyżki stóp funduszy federalnych wzrośnie, co może przywrócić nadwątloną wiarę w dolara i odwrócić wydarzenia ostatnich dni.
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu … 
       
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.