Wybuchowa sytuacja na linii USA-Korea Pn. uderza w aktywa EM i złotego. Max. EUR/PLN 4,2716, USD/PLN 3,6459.

(czwartek, 10-08, 8:00)Za nami
W środę na rynkach finansowych dominowała awersja do ryzyka spowodowana wzrostem obaw przed wybuchem konfliktu zbrojnego pomiędzy USA i Koreą Północną. Szanse takiego scenariusza wzrosły po tym jak we wtorek Donald Trump powiedział, że groźby Pjongjangu spotkają się z "ogniem i furią" zaś w środę nad ranem północnokoreańska agencja informacyjna poinformowała o planach Kim Dzong Una dotyczących ataku na amerykańską bazę wojskową na wyspie Guam w rejonie Pacyfiku (więcej na ten temat w naszym wczorajszym porannym Alercie FX). Napiętą sytuację geopolityczną podgrzał jeszcze prezydent USA, publikując wczoraj wpis na Twitterze, w którym napisał, że arsenał nuklearny Stanów Zjednoczonych jest obecnie większy i potężniejszy, niż kiedykolwiek”. Czarna wizja wojny nuklearnej spowodowała dalszy wzrost globalnego ryzyka inwestycyjnego i skok wartości bezpiecznych aktywów, do których należą: złoto (+1,32%), amerykańskie papiery skarbowe (rentowność dziesięcioletnich obligacji USA -1,30 pb do 2,2490%), japoński jen (USD/JPY: -0,36%, najniżej od 8 tygodni) oraz szwajcarski frank (EUR/CHF: -0,94%, największy spadek od I'15). Obawy o rozwój sytuacji na Półwyspie Koreańskim, mieszane dane dot. wydajności pracy w USA (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) oraz niepewność związana ze zbliżającymi się publikacjami wyników amerykańskiej inflacji PPI i CPI wyhamowały kilkudniowe umocnienie dolara wobec wspólnej waluty. Kurs EUR/USD zdążył jeszcze zameldować się poniżej granicy 1,1700 (min. 1,1689 o g. 15:10) ale ostatecznie zakończył wczorajsze notowania w Nowym Jorku (o g. 22:00) na poziomie 1,1756. Odpływ kapitału najbardziej uderzył w rynki akcji (DAX: -1,12% do 12154 pkt; WIG20: -0,70% do 2408,11 pkt) oraz w waluty rynków wschodzących, w tym w złotego. Kurs EUR/PLN pokonał ważny punkt oporu 4,2680 (max. 4,2716 o g. 19:15) zaś rynek USD/PLN zbliżył się do granicy 3,6500 (max. 3,6459 o g. 15:10). Niechlubnym liderem wczorajszych spadków walut z koszyka EM stał się ponownie południowoafrykański rand (USD/ZAR: +0,48%), któremu nadal ciąży niedawna nieudana próba odsunięcia od władzy skompromitowanego prezydenta RPA Jacoba Zumy. Zdaniem analityków tylko zakończenie tej obfitującej w liczne skandale prezydentury może przerwać trend spadkowy randa i wyrwać gospodarkę RPA z stagnacji ekonomicznej. Środowe starty walut rynków wschodzących zmniejszyła nieco informacja agencji EIA nt. większego niż się spodziewano spadku zapasów ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu (-6,45 mln baryłek vs. prognoza -2,6 mln baryłek), jednak jej pozytywny wydźwięk wytłumiły dane wskazujące na jednoczesny spadek amerykańskiego importu tego surowca.
Przed nami
 
Dziś, obok geopolityki, w centrum uwagi inwestorów znajdą się nowe informacje ekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych. Rozgrzewką przed jutrzejszym ogłoszeniem wyniku inflacji amerykańskich cen konsumpcyjnych (CPI) będzie dzisiejsza publikacja inflacji cen producentów (PPI). Warto również zwrócić uwagę na cotygodniową liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz popołudniową wypowiedź wiceprzewodniczącego FOMC Williama Dudley'a, który w Nowym Jorku weźmie udział w w briefingu ekonomicznym dot. rynku pracy i wynagrodzeń. Dobre wyniki PPI oraz optymizm Dudley'a pomogą dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1680) i na odwrót (punkt oporu: 1,1760). Z punktu widzenia walut EM i PLN głównym czynnikiem ryzyka pozostaje wybuchowa sytuacja na linii Waszyngton-Pjongjang (punkty oporu EUR/PLN: 4,2850, USD/PLN: 3,6500). Ewentualnie zmniejszenie napięcia geopolitycznego wpłynie na poprawę nastrojów na rynkach wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2300, USD/PLN: 3,6000). 
Kalendarz ekonomiczny …
Punkty wsparcia i oporu …

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.